Шкала Апгар: оцінка стану новонародженого

95

Один з найбільш важливих і відповідальних моментів пологів настає в ті хвилини, коли дитина вже з’явився на світ, проте необхідно визначити, у якому стані він знаходиться, як реагує на зовнішні подразники, як працюють його внутрішні органи. Звичайно, це хвилюючий момент як для персоналу, так і для породіллі, адже саме в перші хвилини життя вкрай важливо визначити, чи потрібна додаткова допомога новонародженому, потрібно поміщати його в бокс, реанімувати, розвивати недорозвинені легені, які, можливо, не змогли розправитися і запуститися після пологів.

Зміст:

  • Опис методики
  • Показники стану новонародженого
  • Колір шкірних покривів
  • Пульс
  • Гримаси
  • Активність
  • Дихання
  • Опис методики

    Для того, щоб не втрачати ні хвилини найціннішого для нового життя часу, ще в далекому 1952 році американський лікар-анастезіолог Вірджинія Апгар, стикалася з обов’язку служби з повільністю, яка коштувала життя не одній дитині, висунула важливу ініціативу – розробити своєрідну шкалу стану новонародженого., На основі цієї шкали можна в оперативному порядку з’ясувати, який стан дитини, в якому вигляді реанімації він потребує, які у нього патології та ін.

    Спочатку така шкала була створена виключно для зручності медичного персоналу, в основному акушерів, медсестер і нянечок, проте з плином часу вона вкоренилася в популярній літературі для матусь, її стали друкувати в журналах і газетах в якості персонального методу визначення здоров’я новонародженого.

    Читайте також:Джерельце новонароджених: час закриття і причини кісткових аномалій

    Шкалу Апгар застосовують для оцінки стану новонародженого не один раз, а як мінімум два: в першу хвилину життя і через п’ять хвилин після народження. Перший тест необхідний для того, щоб лікарі визначили, наскільки добре переніс крихітка пологи, а другий потрібен вже потім, щоб з’ясувати, як він реагує на навколишнє середовище і пристосовується до неї, чи немає у нього відхилень у розвитку і в зовнішніх проявах.

    Шкала має п’ять основних критеріїв, за якими неонатологи (лікарі для новонароджених) розставляють оцінки від нуля до двох. Погано – нуль балів, середньо або нормально – один бал, добре або відмінно – два бали. Здавалося б, все дуже просто. Максимально можна набрати десять балів, однак, як показує практика, такі випадки зустрічаються вкрай рідко. Вважається, що немовля в прекрасному стані, якщо він набрав від семи до десяти балів, якщо балів всього чотири-шість, то лікарі вважають стан такого малюка задовільним і направлять на «збереження». Якщо ж стан дитини оцінюється медперсоналом лише в три, а то і менше балів – це серйозний привід бити тривогу, і приймати термінові заходи з його порятунку.

    Показники стану новонародженого

    Шкала Апгар – це не просто перелік показників, якому присвоїли ім’я його автора, але й абревіація, отримана від перших літер кожного ознаки, який потрібно перевірити у малюка. Всі ці букви мовою оригіналу і складають прізвище лікаря (не дуже скромно).

    Колір шкірних покривів

    А – це appearance, що в перекладі з англійської– колір шкірних покривів, наповнюваність шкіри кров’ю. Одним словом, перший показник покликаний візуально оцінити колір шкіри, щоб зрозуміти, наскільки функціонують серце, артерії, капіляри, вени і венули, які насичують шкіру кров’ю, роблячи її тілесного кольору з рожевим відтінком. У новонароджених в нормальному стані шкіра блідо – або насичено-рожева. Якщо шкірні покриви крихітки рівномірно рожеві , йому ставлять два бали, якщо ж тіло малюка рожеве, але ручки і ніжки (кінцівки) синюватого кольору, тоді говорять про акроціанозі і ставлять один бал, якщо ж все тіло синюватого відтінку, ставлять нуль. Вважається, що цей показник вище у «кесарят», адже їм не довелося «прослизати» через родові шляхи.

    Читайте також:АПГАР: як прізвище жінки стала медичним терміном

    Пульс

    Р – пульс. Це другий найважливіший показник роботи всіх систем малюка, зокрема серцевого. Нормою для новонародженого вважається пульс130-140 ударів в хвилину. Виходячи з цього неонатологи при пульсації понад 100 ударів ставлять два бали, менше 100 – один бал, відсутність пульсу – нуль. Огляд припиняється, якщо у дитини немає пульсу, його тут же починають реанімувати і запустити серце.

    Гримаси

    G – гримаси, виразу обличчя дитини у відповідь на стимуляцію, тобто швидкість його реакції. Якщо у відповідь на дотик до носа дитина намагається відштовхнутися, чхає, вередує – два бали, якщо корчить пику – один бал, якщо не відповідає – нуль.

    Активність

    А друге – активність, тобто робота м’язів, тонус тіла малюка. Після дев’ятимісячного перебування в утробі природа наділила дитину небувалою, але природною активністю ручок і ніжок. Малюк ще не вміє координувати свої рухи, тому просто махає всім, чим може. Якщо це так, то ставлять два бали, якщо активність знижена, малюк згинає коліна і долоні – один бал, якщо активності немає – нуль.

    Дихання

    R –респирация, або дихання, і пов’язані з ним рефлекси. Якщо у малюка немає дихання – це нуль балів і термінова оксігінація, запуск легенів, вентилювання. Якщо є, але порывистое і слабке, з хрипами – один бал, якщо малюк добре дихає, а у відповідь на стимуляцію кричить –це заслужені два бали. Що стосується рефлексів, які присутні у дитини від народження і носять безумовний характер, то це рефлекси першого подиху, крику, ковтання. Якщо піднести палець до куточка рота малюка і злегка натиснути, то дитина інстинктивно розкривати рот і намагатися смоктати палець.

    Звичайно, варто пам’ятати, що шкала Апгар – це не змагання між дітьми, хто скільки балів набрав, а всього лише пам’ятка для медперсоналу. Результати даного тесту передають педіатра за місцем проживання для подальшого спостереження. Якщо дитина народилася слабким і неактивним (згідно з цією шкалою), це не означає, що він буде в більш дорослому віці таким же, і навпаки, це багато в чому залежить від догляду за дитиною. Проте в цілому прогнози щодо дітей з показником за шкалою нижче чотирьох балів збуваються: вони дещо відстають від ровесників і мають слабке здоров’я.

    Читайте також:

    • Коли новонароджений починає бачити і чути
    • Як вибрати плед для новонародженого?
    • Кендіс Свейнпол народила другого сина

    Фото: Рexels, Depositphotos