Що потрібно знати про родовий сертифікат

243

Далеко не кожна майбутня мама на сто відсотків впевнена в тому, що стандартні процедури догляду на різних періодах вагітності (пренатальному, перинатальному та неонатальному) будуть надані їй на належному рівні. Та й не кожна дівчина здатна оплатити дорогі послуги лікарів гарантовано якісних поліклініках без сторонньої допомоги.

Зміст:

  • Аспекти програми “Родовий сертифікат”
  • Для чого потрібні родові сертифікати
  • Затверджена форма родового сертифікату
  • Допускається отримання родового сертифікату після пологів
  • Документи, необхідні для отримання родового сертифікату
  • Специфічні особливості родових сертифікатів
  • Що краще: родовий сертифікат або обмінна карта
  • Резюме
  • Тому державою була розроблена спеціальна програма під назвою «Родовий сертифікат», що входить до складу національного проекту «Здоров’я». Так, що ж потрібно знати про родовий сертифікат майбутній мамі?

    Аспекти програми “Родовий сертифікат”

    Задіяння різних кроків у сучасній медицині дозволило реалізувати наступні аспекти для всіх вагітних дівчат:

    • право на вільний вибір пологового будинку і місця прикріплення до жіночої консультації;
    • істотно поліпшити якість пропонованого медичного обслуговування;
    • стимулювати розвиток пологових установ і місць з надання допомоги новонародженим за рахунок конкуренції.

    На підставі даних, отриманих від учасників програми «Родовий сертифікат», можна зрозуміти, що, завдяки існуванню проекту величезна кількість майбутніх мам змогли отримати належний догляд. Суттєво знизилася кількість інцидентів із захворюваннями породіль та новонароджених малюків, які раніше допускалися через потурання серед лікарів або нездатності пацієнтів виплатити гідну матеріальну винагороду тим поліклініках, де присутня гарантія належного догляду.

    Для чого потрібні родові сертифікати

    Що потрібно знати про родовий сертифікат і для чого він потрібен? Основною метою цієї програми стало стимулювання установ, що надають послуги для вагітних, надавати більш якісне обслуговування. У тому числі, питання стосувалося і безкоштовної медицини з використанням загальнодоступних засобів, яка раніше була тісно пов’язана з високими ризиками виникнення проблем після пологів.

    Ще в 2006 році Президентом Російської Федерації була відзначена важливість проекту зростання «людського капіталу» в країні, чого не можна було досягти без унікальних реформ у медичній сфері. Відповідно до пунктів проекту «Здоров’я», кожна установа, що надає професійні послуги для породіль, отримує від держави грошову винагороду у разі відсутності скарг на обслуговування.

    Якщо раніше вагітні дівчата виступали в якості, так би мовити, тягаря для поліклінік, то тепер медичний заклад не тільки з радістю приймає таких пацієнтів, але і створює для них максимально комфортні умови. Висока конкуренція серед пологових будинків і дитячих поліклінік стала природним чинником зростання якості обслуговування, пологові будинки та жіночі консультації готові надати якісні спостереження, допомога в пологах і догляд за породіллями. І все це завдяки впровадженню в практику родових сертифікатів.

    Отримати родової сертифікат може кожна дівчина, яка є цивільної Російської Федерації, незалежно від її трудового стажу, наявності стабільної роботи в поточний момент і стадії вагітності. Для цього буде потрібно безперервно спостерігатися у лікаря-гінеколога протягом 12 акушерських тижнів і регулярно приходити на огляди. Якщо дівчина пропустить огляди протягом декількох (трьох і більше) місяців, то медичний заклад має повне право відмовити у видачі родового сертифікату.

    Деякі мами (через незнання або через навмисних шахрайських намірів) намагаються перевести в готівку родові сертифікати в грошовій сумі, отримуючи, таким чином, необґрунтована дохід. Однак державою суворо заборонено і не допускається реалізація такого наміру. Слід враховувати, що самі родові сертифікати виступають в ролі допоміжного інструменту для вагітних жінок, яким складно оплатити послуги медичних працівників. Для інших цілей отриманий бланк не годиться.

    Затверджена форма родового сертифікату

    28 листопада 2005 року Міністерством Соціального Розвитку Російської Федерації була затверджена єдина форма родового сертифікату (Постанова № 701), порядок його видачі та зберігання. Згідно з діючими правилами і порядками, видачею документа можуть займатися ті медичні установи, які мають ліцензію на діяльність у сфері акушерства, педіатрії та гінекології. Безпосереднім відповідальним за заповнення сертифіката фахівця повинен бути досвідчений педіатр поліклініки, де людина обслуговувався в самий перший раз (як мама, так і новонароджений малюк). До таких установ належать об’єкти охорони здоров’я, що знаходяться в прямому підпорядкуванні Федеральної служби безпеки, Міністерства Оборони, Мінмайна та підпадають під визначення державних медичних структур.

    Для зручності використання документа на практиці його форма має унікальний вид, де кожен блок представлений в окремій колірній гамі. Сам бланк має спеціальний голографічний захист, так що потенційні шахраї не зможуть підробляти документи, продаючи неякісні копії для отримання особистої вигоди.

    Отже, форма родового сертифікату має такі інформаційні блоки:

  • корінець;
  • талон № 1 і 2;
  • сам родовий сертифікат з датами видачі та особистими даними одержувача (ПІБ, число дітей у мами і відомостями про дитину);
  • талон № 3.1 і 3.2.
  • Корінець є відривним елементом, який після затвердження родового сертифіката залишається у пологовому установі (як правило, у відділі жіночої консультації). Талони передбачені для ствердження факту оплати послуг поліклініки на різних етапах спостереження за молодою мамою і новонародженим малюком. Ці талони передаються до Фонду соціального страхування лікувально-профілактичними установами в найкоротші терміни.

    Після завершення всіх консультаційних процедур і обслуговування на руках у мами залишається тільки сам сертифікат. Якщо дівчина зайнята на виробництві, то разом з сертифікатом поліклінікою видається листок непрацездатності лікарняний у зв’язку з вагітністю і пологами. Дані документи підтверджують факт проходження обстеження і є достатньою підставою для видачі відповідних виплат на місці основної зайнятості.

    Допускається отримання родового сертифікату після пологів

    Отримання родового сертифікату доступно кожній вагітній жінці, якщо вона не користувалася цією послугою, то ніхто не зможе заборонити обзавестися документом і після безпосередніх пологів. Заповнити бланк можна в медичному закладі, що має договір з ФСС, в період з 30 акушерських тижнів (з 28 тижнів, якщо спостерігається багатоплідна вагітність).

    Отримати родової сертифікат на специфічних підстав допускається, якщо:

    • попередній документ був загублений;
    • настали передчасні пологи;
    • з якихось причин неможливо було оформити процедуру раніше.

    Для оплати профілактичного медогляду новонародженої дитини працівниками дитячої поліклініки можуть бути самостійно прийняті заходи щодо отримання родового сертифікату після пологів. Для цього лікарі звертаються в пологовий будинок і жіночу консультацію, після чого видається новий родової сертифікат з печаткою «Не підлягає оплаті» на відривних талонах № 1 і 2.

    Документи, необхідні для отримання родового сертифікату

    Вагітній пацієнткою передбачається наявність певних документів для безперешкодного, оперативного отримання родового сертифікату. Для цього в медичний заклад дівчина повинна пред’явити:

    • документ, що підтверджує особу (паспорт або будь-яку іншу папір, де зазначаються особисті дані особи);
    • поліс обов’язкового медичного страхування;
    • поліс обов’язкового пенсійного страхування.

    Однак відсутність будь-яких особистих даних у документах (печатки про підтвердження місця прописки, наявності індивідуального страхового номери) не гарантує обов’язковий відмова в отриманні сертифікату. Медичний працівник зобов’язаний проставити відмітку в документі про причини, що призвела недостатність особистої інформації пред’являються бланках.

    Достатньою причиною для відмови у видачі бланка сертифіката може служити повна відсутність документа, що підтверджує особу вагітної. Відповідно, для осіб, які не мають паспорт з причини підліткового віку (дівчата до 14 років), обов’язково потрібно пред’явити в установі свідоцтво про народження.

    Специфічні особливості родових сертифікатів

    Дуже часто у вагітних дівчат виникає питання про те, чи можливо отримати документ, якщо вагітність не перша. Згідно з чинним законодавством, черговість появи дітей і їх кількість в сім’ї ніяк не впливають на процедуру видачі родових сертифікатів. Відповідно, документ видається навіть багатодітним вагітним жінкам.

    Не слід побоюватися того, що при народженні не першої дитини в отриманні родових сертифікатів вам можуть відмовити. При народженні двійні або трійні у відповідні поля сертифіката вносяться дані про всіх новонароджених дітей. Ця інформація міститься в талонах № 3.1 і 3.2, призначених для утримання в дитячій поліклініці.

    Що краще: родовий сертифікат або обмінна карта

    Багато пацієнток, які планують народити дитину найближчим часом, задаються питанням про те, що краще: отримати родової сертифікат або обійтися однією обмінною картою. Даний нюанс викликаний відсутністю відповідного розуміння, що ці документи, по суті, є абсолютно різними і виконують дві окремі завдання.

    Відразу слід уточнити, що обмінна карта є для кожної молодої мами основним інформаційним документом, у якому містяться детальні дані про її вагітності, пологах та післяпологовому стані. У свою чергу, родовий сертифікат відповідає лише за фінансову сторону питання, гарантуючи, що комплекс перед – та післяпологового обслуговування в поліклініках організовано на високому рівні.

    Сама обмінна карта складається одразу з декількох частин:

    • блок, що містить відомості від лікаря-гінеколога, який спостерігав за перебігом вагітності;
    • дані з пологового будинку, які згодом передаються в жіночу консультацію на тривале зберігання;
    • відомості лікаря-педіатра, який займався обстеженням новонародженої дитини.

    Обмінну карту повинна в обов’язковому порядку отримати кожна вагітна дівчина в термін до 30 акушерських тижнів. З іншого боку, родовий сертифікат є суто добровільно заповнюваних бланком, який не виступає в якості необхідної кожним медичним закладом папери.

    Резюме

    Підводячи підсумки, можна сміливо стверджувати, що наявність родового сертифікату у вагітної жінки є запорукою того, що медичний заклад, надають гінекологічні та педіатричні послуги, постарається виконати свою роботу на досить високому рівні. За дотримання необхідних норм і стандартів поліклініки і пологові будинки отримують солідну грошову винагороду, так що з кожним роком все більше медичних об’єктів підвищують власний рівень конкурентоспроможності по відношенню до іншим закладам.

    Крім іншого, родові сертифікати знімають з майбутніх мам тягар фінансової відповідальності на оплату послуг консультують і спостерігають їх лікарів. Медичні фахівці, при укладенні невірних діагнозів або халатно ставляться до виконання прямих обов’язків, ризикують не тільки втратити роботу, але і отримати серйозне покарання у вигляді адміністративної або кримінальної відповідальності (якщо їх помилку пацієнтка загинула або отримала серйозну травму). До того ж, отримання такого важливого і корисного документа не пов’язано з величезною кількістю бюрократичних перепон.

    Слід звертатися за отриманням родових сертифікатів? Однозначно. При цьому гарантія затвердження бланків присутні в усіх випадках, незалежно від стадії вагітності або терміну обігу. Єдиною вагомою причиною для відмови в затвердженні родового сертифікату може служити відсутність важливих документів, що підтверджують особу пацієнтки або небажання бути присутнім на медичних оглядах. Але дані фактори є особистою відповідальністю кожної вагітної дівчини, і за відмову у видачі документів при даних обставинах установа не понесе ніякої відповідальності.