Реакція Манту у дитини

535

У нашій країні вже багато десятиліть централізовано проводиться внутрішньошкірна проба Манту (туберкулінодіагностика) дітям. Для цього використовують препарат ППД, який містить специфічний білок туберкулін, що знаходиться в клітинах мікобактерій туберкульозу. У ньому є типові антигени, як і в патогенном микроорганизме, однак він не призводить до розвитку захворювання.

Зараз використовують очищений препарат, що дозволило підвищити інформативність діагностики та знизити частоту алергічних ускладнень після проби. Дитині внутрішньошкірно вводять 2 ТІ (туберкулінові одиниці) препарату, яких достатньо для розвитку специфічної імунної реакції. У дорослих проба Манту втрачає інформативність і використовується для підтвердження активного туберкульозу.

Зміст:

  • Механізм проби
  • Причини проведення проби Манту
  • Протипоказання до проведення
  • Методика проведення проби Манту
  • Інтерпретація результатів
  • Негативний результат
  • Сумнівний результат
  • Позитивний результат
  • Гіперергічними проба
  • «Віраж проби»
  • Міфи про пробі Манту
  • Механізм проби

    Туберкулінодіагностика базується на реакції гіперчутливості повільного типу. В її основі – клітинна реакція, яка виникає в місці введення препарату. Оскільки в організм потрапляє білок з чужою антигенною структурою, то відбувається активна міграція макрофагів і Т-лімфоцитів. Вони виділяють велику кількість біологічно активних молекул, які активують запальний процес.

    Вираженість реакції залежить від декількох факторів. Якщо організм раніше контактував з подібним антигеном, то міграція клітин і запалення будуть більш активними. Якщо цього раніше не відбувалося або є імунні порушення, то реакція практично не виникає.

    Найбільш активно цей процес проходить у пацієнтів з туберкульозом. У них, крім клітинної реакції, залучаються і специфічні антитіла. В результаті нерідко не тільки відбувається значне збільшення папули, але і виникає загальна реакція організму.

    Причини проведення проби Манту

    Проведення туберкулінодіагностики має такі причини:

  • Рання діагностика туберкульозу невстановленої локалізації або легеневих форм, що дає можливість якомога швидше почати лікування.
  • Вивчення ефективності вакцинації та підбір дітей, яким її необхідно повторити.
  • Виявлення пацієнтів, які інфікувалися збудником туберкульозу, однак не захворіли.
  • Скринінг дітей, які в майбутньому мають підвищений ризик захворіти (порушення функціонування імунної системи).
  • Підтвердження діагнозу туберкульозу при наявності підозри (типова клінічна картина, характерне ураження легень) до результатів бактеріологічного аналізу.
  • Проба Манту отримала таке широке поширення через простоту проведення, дешевизни і діагностичній важливості. Зробити внутрішньошкірну ін’єкцію може будь-який медичний працівник, а показники гіперергічної реакції однакові у всіх країнах.

    Читайте також:Все про щеплення АКДП дітям

    Протипоказання до проведення

    Існує ряд станів, при яких проведення проби Манту необхідно відкласти або скасувати. Це слід зробити при наявності у пацієнта гострої інфекційної патології (респіраторної або кишкової) або загостренні хронічної (наприклад, гастрит, викликаний хелікобактерної інфекцією). Для виключення протипоказань перед проведенням проби дитини повинен ретельно оглянути лікар. При наявності ознак активного інфекційного процесу (наприклад, риніту, кашлю, підвищення температури, гіперемії слизової оболонки горла) проведення проби відкладається до моменту одужання дитини.

    До протипоказань також відносять атопічні захворювання (бронхіальна астма, алергічний риніт), ревматизм в активній фазі, оскільки вони можуть впливати на результати проби або викликати ускладнення.

    Останнє важливе протипоказання – наявність в анамнезі у пацієнта епілептичних припадків.

    Методика проведення проби Манту

    Перед проведенням тубуркулинодиагностики дитину обов’язково має оглянути лікар. Він запитує у нього (або у батьків) про скарги, останньому інфекційному захворюванні, наявності алергічних патологій. Також вимірюється температура тіла дитини. Потім лікар проводить огляд ротової порожнини, задньої стінки ротоглотки, носа, вух, аускультацію легень і серця.

    Після дозволу лікаря на шкіру внутрішньої поверхні передпліччя протирають ватним тампоном, попередньо змоченим у спиртовому розчині. Медсестра в рукавичках натягує шкіру і акуратно вводить голку шприца в товщу шкіри, рухаючись паралельно її поверхні. Потім вона вводить 0,1 мл препарату і виймає голку. Якщо все зроблено вірно, то створюється невелика папула («лимонна кірка»). Після цього пацієнта відпускають.

    Інтерпретація результатів

    Оцінка реакції Манту відбувається через 72 години після введення препарату. Дитина знову приходить на прийом до лікаря. Спочатку папули оглядають візуально, а потім вимірюють діаметр у найбільш широкому місці (перпендикулярно до осі руки). Розрізняють наступні варіанти реакції:

  • Негативна – область інфільтрату не перевищує 1 мм, або реакція відсутня.
  • Сумнівна – у місці введення присутній тільки гіперемія (почервоніння) або діаметр інфільтрату знаходиться в межах 2-4 мм.
  • Позитивна – розмір освіти перевищує 5 мм.
  • Гіперергічна – у місці ін’єкції утворилася везикула, відбувається некроз (відмирання тканин), запалення сусідніх лімфатичних судин або діаметр інфільтрату перевищує у дітей 17 мм, а у пацієнтів старше 18 років – 21 мм.
  • Після оцінки проби лікар відразу повідомляє результат пацієнта або батьків дитини, а також розповідає, що означає така реакція.

    Негативний результат

    Негативна реакція проби Манту свідчить про відсутність реакції організму на введення туберкуліну. Найбільш часто це відбувається, якщо після проведення вакцинації БЦЖ не сформувався імунітет до туберкульозу і дитина ще не контактував із збудником захворювання. Зазвичай, при відсутності протипоказань, дитину направляють на повторну вакцинацію.

    Другий можливий варіант – вроджений або набутий імунодефіцит, при якому відбувається ураження клітинної частини. Іноді це норма у дітей після перенесеної інфекційної хвороби (наприклад кору), на фоні прийому цитостатичних препаратів або гематологічних захворювань (лейкоз, лімфома).

    Також такий результат буде при неналежному зберіганні препарату. Туберкулін – білкова структура, тому під впливом прямих сонячних променів або високих температур вона розпадається. В такому випадку необхідно повторити пробу.

    Сумнівний результат

    Сумнівний результат проби спостерігається приблизно в третині випадків. Він свідчить про те, що в організмі активується специфічна реакція гіперчутливості на введення чужорідного білка, однак її активність недостатня. Такий варіант спостерігають у вакцинованих дітей у віці старше двох років, які не контактували з мікобактерією.

    Турбуватися в такому випадку не варто. Сумнівна реакція розглядається зараз як варіант норми. Крім того, оцінюються та показники попередніх років. Якщо була закономірна тенденція до зменшення результатів проби, то жодних додаткових дій не робиться.

    Повторна вакцинація БЦЖ таких дітей у країнах з високою частотою захворюваності туберкульозом (до яких відноситься і Росія) часто невиправдана. Вона не допомагає знизити частоту інфікування та виникнення хвороби.

    Позитивний результат

    Позитивна реакція свідчить про активне імунній відповіді організму на введення туберкуліну. Причин цьому може бути декілька:

  • Збережена імунна пам’ять на проведену в перші дні життя вакцинацію БЦЖ. Зазвичай спостерігається у дітей у віці 1-2 років. Вважається варіантом норми.
  • Інфікування організму мікобактерією туберкульозу. Тут необхідно зазначити, що інфікування далеко не завжди призводить до розвитку клінічної хвороби. Зазвичай розвивається реактивне запалення, але імунна система людини успішно пригнічує мікобактерії, що призводить до утворення невеликих петрификатов в легенях (відкладень кальцію). Частота інфікування до моменту повноліття в нашій країні становить 90 %.
  • Дітей з позитивним результатом відправляють на рентгенографію легень і консультацію фтизіатра. При відсутності клінічних ознак туберкульозу не слід турбуватися.

    Гіперергічними проба

    Гіперергічна реакція виникає при надмірній імунної активації організму людини. Це варіант відхилення, який часто супроводжується не тільки виникненням інфільтрату, але і розвитком везикули, запалення регіонарних лімфатичних вузлів, вогнищами некрозу в області введення туберкуліну.

    Найбільш часто такий варіант проби Манту спостерігається при активному туберкульозному процесі в організмі. При цьому у дитини можна виявити і клінічні симптоми захворювання (тривалий кашель, субфебрильна температура тіла, загальна слабкість, зниження маси тіла).

    У такому випадку дитину направляють на консультацію в спеціалізований медичний заклад, де проводять бактеріологічний аналіз мокротиння, рентгенографію легень, комплекс лабораторних досліджень. Після постановки діагнозу призначається курс комбінованої хіміотерапії.

    «Віраж проби»

    У фтизіатрії також існує такий термін, як «віраж проби Манту». Коли його використовують? Зазвичай пробу Манту проводять дитині кожен рік, її результати записують у медичну документацію, при цьому звертають увагу на динаміку. Якщо на тлі тенденції до зменшення показників, сумнівної або негативної реакції раптово відбувається різке збільшення утворення (більше 6 мм), це і є віраж.

    Найбільш часто це свідчить про інфікування дитини мікобактерією туберкульозу. Саме тому його необхідно додатково обстежити, щоб перервати можливий активний процес. Для цього дитину направляють до фтизіатра. У більшості випадків організм самостійно справляється з патогенним збудником і ніяких ознак туберкульозу виявити не вдається. Проте в деяких випадках саме так виявляють це небезпечне захворювання.

    Міфи про пробі Манту

    Найбільш відомий міф: папули, яка утворюється після введення препарату, не можна мочити. Дійсно, раніше проводилася скарификационная проба Пірке, при якій туберкулін наносився на поверхню шкіри, тому його не можна було змивати водою. Однак при методикою внутрішньошкірної ін’єкції такої загрози немає. Тим не менше навіть досвідчені лікарі часто помилково попереджають про це батьків і дитини.

    Ще один міф говорить про те, що туберкулін сприяє збільшенню ризику гематологічних захворювань (лейкемії, лімфоми). Досліджень, які б дійсно підтвердили це припущення, немає. Це твердження часто зустрічається на форумах противників вакцинації.

    Читайте також:

    • Дорожні секрети активної мами
    • Вітаміни для чоловіків при плануванні вагітності
    • Планшет або здоров’я? Шкода від гаджетів для немовлят

    Фото: Рexels, Depositphotos