Ознаки овуляції, як її визначити і обчислити

588

Кожна жінка, яка планує розчинитися в радощі материнства, хоч раз в житті чула про таке поняття, як овуляція, що саме вона дає жінці можливість завагітніти. Цей процес відіграє ключову роль в заплідненні, і якщо овуляції не сталося з якихось причин, то довгоочікуваної вагітності не буде навіть у тому випадку, якщо пара займається сексом щодня. Давайте розберемося, що являє собою овуляція, і чому при її відсутності, жінка ніколи не завагітніє?

Коротко можна сказати так, що овуляція являє собою процес, при якому з фолікула виходить повністю дозріла яйцеклітина, готова до запліднення сперматозоїдами. Овуляція по часу займає недовгий час – всього кілька хвилин. Тому, коли яйцеклітина виходить з фолікула, процес овуляції можна вважати закінченим.

Зміст:

  • Які є ознаки овуляції і як жінка може їх визначити
  • Суб’єктивні ознаки овуляції
  • Що являють собою тести на овуляцію і як вони працюють
  • Дні овуляції або овуляционный цикл
  • Нерегулярний менструальний цикл і вагітність
  • Коли овуляція не настає
  • Що являє собою стимуляція овуляції
  • Природа з самого народження заклала в жіночий організм близько мільйона яйцеклітин. Місце проживання цих важливих клітин знаходиться в яєчниках, а кожна яйцеклітина має свій «будиночок» – фолікул. Кожна яйцеклітина чекає своєї години, щоб, коли прийшов її час до запліднення, покинути фолікул і вийти назовні. Безумовно, не всьому мільйону яйцеклітин природа приготувала доля бути дозрілими і заплідненими, тому більша частина залишається в зародковому стані, і ніколи не покидає зручного будиночка-фолікула, і через час їх чекає загибель. Коли дівчина вперше виявила поява менструації, це говорить про її статевому дозріванні, і в її організмі замість закладеного природою мільйони яйцеклітин вже залишилося близько 300-400 тисяч фолікулів. Згідно з розрахунками вчених за всю жіночу репродуктивну життя, процес овуляції проходять лише 400-500 яйцеклітин, які дозріли і повністю готові до зустрічі зі сперматозоїдами для запліднення.

    Під впливом гормонів першої фази, приблизно один раз в місяць, близько 10-15 яйцеклітин починають прокидатися від сну»: вони проходять процес дозрівання і ростуть разом з фолікулами. Через десять днів, з п’ятнадцяти збільшених фолікулів починає виділятися один – цей первісток носить назву домінантний. За зовнішнім виглядом він теж виділяється серед своїх побратимів, так як він набагато більший за розмірами, і може становити 15-20 мм, а часом і більше. В момент, коли яйцеклітина повністю дозріла, фолікул, розтягнувшись під її розмірами, лопається, випускаючи її назовні в черевну порожнину. Тепер за роботу беруться ворсинки маткових труб, які підхоплюють яйцеклітину і допомагають їй переміститися в порожнину матки для імплантації (прикріплення). Якщо говорити точно, то це не яйцеклітина рухається, а маткові труби, скорочуючись, просувають її в бік матки. Протягом доби зріла яйцеклітина чекає свого героя-сперматозоїда і готова до запліднення. І коли переможець зустрінеться з нею, то тоді відбудеться зачаття. Після цього яйцеклітина починає ділитися, поступово перетворюючись в зародышевое яйце, але не припиняє переміщення до матки. Там вона прикрепится до її стінки, після чого починається розвиток вагітності.

    Буває так, що з якихось причин запліднене яйце не зуміє прикріпитися до стінки матки або гине, то через деякий час настає друга фаза менструального циклу, яка носить назву лютеїнова. Під впливом її гормонів, відбувається відторгнення ендометрію з порожнини матки, простіше кажучи, починаються місячні.

    Іноді сперматозоїди «ощасливлюють» кілька яйцеклітин, які дозріли і вийшли з фолікулів, і в цьому разі відбувається зачаття двох або навіть трьох ембріонів, і тоді жінка буде багатодітною матір’ю. Після вдалої багатоплідної вагітності мама зустрінеться з двійнятами або трійнятами, які є разнояйцовыми близнюками.

    Які є ознаки овуляції і як жінка може їх визначити

    Для закоханих, які бажають завести довгоочікуваного малюка, важливо знати, коли настає овуляція, щоб активно займатися питанням продовження роду і не пропустити цей відповідальний момент. Чи є якісь ознаки овуляції, які жінка може помітити? Безумовно, вони є, і їх кілька.

    Графік базальної температури

    Дуже допомагає обчислити цей важливий для зачаття день графік базальної температури. Свідомі жінки завели щоденник базальної температури, і щоранку вони вимірюють температуру і записують у нього показання для складання графіка. І раз в місяць, приблизно в середині циклу жінка зазначає, що спочатку стовпчик термометра опускався на 0,2-0,3 градуси, а потім різко піднімався на 04,-0,6 градусів. Простіше кажучи, спостерігався стрибок температури. Отже, в день падіння стовпчика термометра, зріла яйцеклітина залишає фолікул і відбувається овуляція. Графік показує цей момент як овуляторної западання температури, і якщо жінка помітила, що температура на градуснику різко впала, то це для неї має бути зеленим світлом для зачаття малюка. Багато з вас мають уявлення, що чоловічі статеві клітини (сперматозоїди) дуже живучі, і у здорового чоловіка вони можуть протягом п’яти-семи днів не тільки активно рухатися, то і зберігати життєздатність. І якщо за кілька днів до овуляції у жінки був статевий акт, то є висока ймовірність того, що в момент виходу яйцеклітини її в маткових трубах вже буде «чекати» активний сперматозоїд, готовий її запліднити.

    Слід зазначити, що найсприятливішим моментом є сам день виходу яйцеклітини з фолікула (овуляція) і 12-15 годин після неї. Багато з ваз зададуть закономірне питання: «Якщо яйцеклітина зберігає свою життєдіяльність цілу добу, то чому час для сприятливого зачаття обмежена 12-15 годинами?». А справа в тому, що сперматозоїд, ясна річ, не швидкісна гоночна машина, і йому потрібен час, щоб в маткових трубах пройти потрібну відстань до того, щоб зустрітися з яйцеклітиною. І на це у нього піде кілька годин.

    Виділення з піхви

    Це другий, і теж вірний спосіб визначення настання овуляції. Коли яйцеклітина дозріла і готова вже «прорвати» фолікул для виходу, виділення набувають більш рідку консистенцію. До того ж, жінка може помітити, що виділення стають більш слизькими і прозорими, а зовні схожі на яєчний білок. Такі зміни помітити не складе праці через їх численність. Вони стають тягучими і слизовими.

    Фолікулометрія – найвірніший спосіб обчислити овуляцію

    Самим точним і безпрограшним методом визначення виходу яйцеклітини є фолікулометрія, хоча багато хто знає її як УЗД-моніторинг. За допомогою апарата ультразвукового обстеження за ростом фолікулів стежить високоточна апаратура, і лікар фіксує зростання яйцеклітини. Приблизно на десятий день менструального циклу слід пройти перше дослідження, і до передбачуваного дня овуляції знадобиться приходити на УЗД-моніторинг раз на два дні.

    Суб’єктивні ознаки овуляції

    Відповідаючи на питання, що являє собою овуляція, необхідно відзначити, що є також і суб’єктивні ознаки овуляції, які можуть допомогти жінці виявити сприятливий день для зачаття малюка. Коли відбувається прорив фолікула, жінку можуть турбувати короткочасні болі. Так само може спостерігатися поколювання внизу живота. Під час овуляції деякі дами відчувають підвищений сексуальний потяг до чоловіка – це природа сама каже, що настав час для розмноження. Безумовно, сліпо довіряти суб’єктивними ознаками овуляції не слід, так як причиною болю в животі можуть бути інші процеси. А сильне бажання сексу, наприклад, почалося після прийому їжі, що є афродизіаком та ін.

    З цієї причини жінці краще довіритися графіку підвищення базальної температури і проводити УЗД-моніторинг. Є ще тести на овуляцію, які теж допоможуть жінці визначити цей знаковий день.

    Що являють собою тести на овуляцію і як вони працюють

    Ще один спосіб визначити овуляцію – скористатися тестами на овуляцію. Користуватися ними дуже просто і зручно. Вони являють собою тестові смужки з паперу, і бувають по 5 штук в упаковці. Смужка розділена на дві половинки, одна з яких призначена для контролю та для цього на неї нанесена пофарбована ризику, а друга для діагностики – на неї нанесений реактив.

    Реактив не видно до тих пір, поки його не опустять в ємність з сечею. Робота такого тесту аналогічна знайомому кожній жінці тесту на вагітність, але в цьому випадку сеча проявляє реакцію на лютеїнізуючий гормон, а не на ХГЛ. Максимальний викид лютеїнізуючого гормону трапляється через 12-36 годин до виходу яйцеклітини з фолікула.

    Тестувати овуляцію потрібно з орієнтацією на кількість днів менструального циклу, якщо він дорівнює 28 дням, то з 11 дня циклу потрібно замочувати в сечі першу смужку. Лікарі рекомендують проводити тест в один і той же час, і багато пити до процедури не слід. Жінці слід помочитися в ємність, опустити туди тестову смужку і почекати всього три хвилини. Тепер можна дивитися результат. Якщо ви помітили, що смужка з реактивом на діагностичній половинці тесту аналогічна за кольором контрольної, або набула більш темне забарвлення, то це означає перемогу. Тобто, наступила овуляція. Якщо ж колір був більш світлим, то слід чекати овуляцію пізніше і провести тест вже завтра.

    Дні овуляції або овуляционный цикл

    Якщо перед вами постало завдання вирахувати день овуляції, то спочатку потрібно знати точну кількість днів менструального циклу. У кожної жінки свій особливий організм, і тривалість циклу теж. У когось це може бути 21 день, а у кого-то і всі 35. Будь цикл умовно ділиться на дві фази: фолікулярну та лютеїнову. Перша доводиться до настання овуляції, а друга настає тоді, коли зріла яйцеклітина вже готова вирватися з фолікула. Дані фази мають різну тривалість, і якщо фолікулярна фаза може тривати від 9 до 21 дня, то на другу припадає від 12 до 16 днів. Перша фаза не може похвалитися стабільністю, і навіть в однієї дами вона може стати коротше або, навпаки, довшими. Впливає на цей момент час дозрівання фолікула, і за регулювання даного процесу відповідає складний гормональний механізм. Лютеїнова фаза відрізняється стабільністю.

    З цієї причини, коли ви займаєтеся розрахунком приблизного дня овуляції, робіть упор на другу фазу. Наприклад, якщо у жінки цикл дорівнює 31 днів, то довжина другої фази буде 14-15 днів. І бажану овуляцію можна чекати з 16-17 дня менструального циклу. Якщо цикл дорівнює 21 дня, то чекаємо прориву фолікула зі зрілою яйцеклітиною з 9 дня циклу. Якщо ж цикл дорівнює 28 дням, то вихід яйцеклітини доведеться на 13-14 день циклу.

    Якщо жінка може похвалитися стабільним циклом, і її критичні дні регулярні, то і овуляція буде відбуватися в однакові дні циклу. У цих випадках жінка може за основу розрахунку сміливо брати наведену вище формулу. У випадку нестабільного циклу, щоб приблизно визначити день овуляції, слід вдатися до додаткових методів. До того ж, можна взяти про запас пару днів в обидві сторони на той випадок, якщо вихід яйцеклітини станеться раніше чи пізніше запланованої дати.

    Нерегулярний менструальний цикл і вагітність

    Коли жінка планує вагітність, їй може знадобитися пропити комплекс біологічно-активних речовин, нормалізують репродуктивну функцію і підтримують її. Приміром, є БАД ТАЙМ-ФАКТОР, що містить у своєму складі фолієву кислоту, рутин, вітаміни Е і С, мінеральні речовини (цинк, магній і залізо), глутамінової кислоти, індол-3-карбінол, гингероли, аукубін, а також стандартизовані екстракти рослинного походження кореня імбиру, коріння дудника, плодів витекса священного. Комплекс біологічно активних речовин, які входять до складу БАД до їжі ТАЙМ-ФАКТОР сприяє підтримці гормонального балансу і стабілізації менструального циклу.

    Коли овуляція не настає

    Більшість представниць прекрасної статі перебувають у впевненості, що зріла яйцеклітина раз на місяць обов’язково виходить з фолікула, тобто відбувається овуляція. Але це далеко від реальності. Нормальним для здорового і молодого організму вважається, що в рік відбувається до двох-трьох ановуляторних циклів. І чим старше жінка, тим більша кількість її менструальних циклів відбувається без овуляції. У жінки у віці від 35-40 років за рік може настати лише 5-7 овуляцій, і це вважається нормальним. Але якщо яйцеклітини не зріють зовсім і не залишають фолікули для запліднення, то це свідчить про те, що в організмі жінки є якісь збої. Вони можуть бути викликані запальними процесами, стресами, які перенесла жінка, інфекційними захворюваннями, збоями на гормональному рівні. Жінці слід звернутися до гінеколога для встановлення причини, чому яйцеклітини не дозрівають і приведення в норму овуляторного циклу. Доктор, у першу чергу, відправить жінку здати комплекс аналізів на інфекції, гормони і т. д. Може знадобитися пройти фолликулометрию – це необхідно для того, щоб протягом менструального циклу відстежити, розвиваються фолікули як годиться. До того ж, лікар оцінить стан яєчників і матки, а також встановить, чи є зміни в ендометрії. Якщо жінка переступила позначку 35-річного віку, знадобиться перевірити її оваріальний запас. Спираючись на первинний огляд, обстеження УЗД, аналізи, лікар призначить подальше обстеження та лікування. Стимуляція овуляції дає позитивний результат у багатьох випадках.

    Що являє собою стимуляція овуляції

    Якщо овуляція відбувається вкрай рідко або взагалі не відбувається з якихось причин, то відчутний результат дає її стимуляція. Призначати її можна лише в тому випадку, якщо у жінки є хороша прохідність матковий труб. В іншому випадку є висока ймовірність настання небезпечної для здоров’я позаматкової вагітності. Під наглядом лікаря проводиться стимуляція. Враховуючи вік жінки і результатів обстежень і аналізів, будуть прописані медикаментозні препарати, що містять гормони. Гінеколог, призначаючи лікування, одночасно буде відслідковувати розвиток фолікулів за допомогою ультразвукового обстеження. У разі виявлення домінантного фолікула необхідного розміру, жінці буде введена доза ще одного препарату – Прегнила. Саме він і викликає овуляцію. Безумовно, стимуляція овуляції за допомогою медикаментів являє собою надійний і ефективний спосіб боротьби з безпліддям, і він став справжньою паличкою-виручалочкою парам, які довгий час не могли стати батьками.

    Крім медикаментозної терапії є ще й інші способи стимуляції і хороший ефект дають народні методи. Жінці потрібно всього лише приймати трав’яні настої. У першій половині циклу жінці рекомендується пити відвар шавлії або червоною щітки для наростання ендометрію і стимулювання яйцеклітини. При настанні другої фази треба пити відвар борової матки, що володіє ефектом вироблення прогестерону, щоб у випадках зачаття, надати на першій стадії хорошу підтримку. Але приймати трав’яні відвари слід дуже акуратно. Багато жінок помилково думають, що трави не чинять негативного впливу на жіночий організм, і можна сміливо «призначати» собі їх для стимуляції овуляції. Це досить необачний вчинок, і для такого лікування слід в обов’язковому порядку проконсультуватися з лікарем. В іншому випадку, можна отримати проблеми зі здоров’ям і збій гормонального балансу.