Лактазна недостатність – не вирок грудного вигодовування

152

Багато хто сприймають діагноз «лактазна недостатність» як вирок грудного вигодовування. Розповім свою історію: можливо, мій досвід комусь стане в нагоді.

Дочка народилася в термін, пологи були ідеальні, без ускладнень. Дитину мені відразу поклали на живіт і приклали до грудей – дитина добре і впевнено взяла сосок. Молока вистачало, лактація встановилася, моя дівчинка відмінно додавала у вазі.

З другого місяця різко все змінилося. Донька почала неспокійно вести себе у вечірній час і вночі. І, головне, нестямно плакати біля грудей під час годування.

Я не розуміла, в чому справа. Істерики у грудях повторювалися кожну ніч. Кожен вечір я морально готувалася до нескінченним укачиваниям і «наматываниям кіл» по квартирі з сумували дитиною на руках. І не знала, як допомогти. Ми вкладалися по 3-4 години, і обидві, зовсім змучені, засипали тільки під ранок.

Я себе заспокоювала: якщо це «просто коліки», то потрібно запастися терпінням – до трьох місяців все має закінчитися. Три місяці минуло, але нічого не змінилося. Більш того, плач під час годування тепер супроводжував і денні годування.

Я звернулася до педіатра. Лікар порадила здати копрограму і кал на вуглеводи, щоб виключити лактазну недостатність.

Результати підтвердилися. Мені була дана рекомендація поступово завершити грудне вигодовування і перевести дитину на безлактозную суміш. Ми купили суміш і почали скорочувати кількість прикладань до грудей.

Дитині на змішаному вигодовуванні стало легше, це факт. Кольки практично пройшли, і вночі донька стала спати набагато спокійніше. Щоправда, вимагала груди частіше, ніж це можна було робити по режиму вигодовування, і мене це турбувало.

За рекомендацією подруги я вийшла на іншого педіатра і вирішила проконсультуватися ще раз.

Лікар уважно вивчила нашу «історію хвороби», поставила багато питань про те, як і скільки ми годували грудьми. Попросила показати, як дитина захоплює сосок. В кінці сказала, що, швидше за все, у нас, так звана функціональна лактазна недостатність, яку і хворобою-то назвати не можна, скоріше, наслідком неправильної організації грудного вигодовування.

Виявляється, я здійснювала ряд помилок. Під час одного годування часто перекладала дитини з однієї груді на іншу, – коли мені здавалося, що молоко в одній грудей вже закінчилося. Постійно пила чаї, підвищують вироблення грудного молока (мені здавалося, що у мене мало молока) і домоглася гиперлактации. В результаті, дівчинка наїдалася переднім молоком, багатим лактозою, і не добиралася до заднього, більш жирного. Лактоза не встигала перетравитися і в чистому вигляді виходила назад, викликаючи частий пінистий стілець і коліки.

Педіатр запропонувала нам варіант вирішення даної проблеми зі збереженням повноцінного грудного вигодовування. Прописала давати дитині по капсулі лактази перед кожним годуванням і пробіотики. Мені рекомендувала не зціджуватися, годувати тільки з однієї груді за один раз, не робити великих перерв між годуваннями (щоб уникнути накопичення переднього молока у великій кількості). І сісти на безмолочну дієту. Це означало, ніяких сирків, сирів, молока і кефіру. І, до речі, улюбленого всіма мамами печива «Марія» – виявляється, в його складі є сухе молоко.

Звичайно, це незручно – перед кожним годуванням зціджувати по 10 мл молока, розвести в ньому капсулу лактази, чекати 5 хвилин, поки відбудеться ферментація, потім поїти з ложечки молоко і тільки потім прикладати до грудей. Особливо вночі не хотілося вставати, розбурхувати дитини і здійснювати всі ці процедури. Але справа того коштувало.

Буквально з того дня, як ми почали пити лактазу, і я прибрала з раціону всі молочні продукти, у нас почалося нове життя. Животик перестав турбувати дитину, ночі знову стали спокійними, істерики у грудях припинилися. І ми знову були на грудному вигодовуванні. А безмолочна дієта мами виявилася тільки на користь – зайві кілограми як вітром здуло!

Ми брали лактозу місяців до восьми. З дев’яти місяців ввели кефір. Каші робила на воді або на козячому молоці. З півтора років ввели коров’яче молоко, а грудьми годувала до двох років. Зараз доньці чотири роки, і їмо ми все підряд, і вже забули, що коли-то нам не можна було молоко.

Так що якщо вашій дитині поставили діагноз «лактазна недостатність», змішане вигодовування – не єдиний варіант рішення даної проблеми. Грудне вигодовування реально зберегти в його повноцінному виді – за правильної організації годівлі і додатковому прийомі лактази. У будь-якому випадку необхідно проконсультуватися з фахівцем, оскільки останній метод «працює» не з усіма видами лактазной недостатності.

Мама Карини, 4 роки.

КОМЕНТАР педіатра, гастроентеролога Ольги Соколової

Лактазна недостатність – це вроджене або набуте стан, який характеризується зниженням активності ферменту, що розщеплює молочний цукор (лактозу), який присутній у молоці матері, яка годує. Якщо в організмі дитини не виробляється фермент лактази, виникає лактазна недостатність.

Лактазна недостатність буває декількох типів.

1. Первинна – дуже рідкісна форма. Фермент лактази або відсутня взагалі, або виробляється в дуже малих кількостях.

2. Вторинна – обумовлена захворюванням стінок кишечника. Може бути наслідком алергічної реакції, наприклад, на коров’яче молоко.

3. Функціональна – найбільш поширена. По суті це не хвороба: лактаза виробляється в достатній кількості, але в силу помилок в організації грудного вигодовування фермент не встигає спрацювати. Проявляється пінистим рідким стільцем з кислим запахом і зеленим відтінком, а також болями в животі.

Більшість педіатрів вважають, що якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, спочатку зниження кількості материнського молока небажано. З раціону матері слід виключити незбиране тварина молоко, яловичину, телятину, яйця, м’які сири, вершкове масло, солодощі, містять лактозу. Рекомендується овочева їжа, кисломолочні продукти. На тлі грудного вигодовування призначають штучно синтезований фермент у вигляді однієї з біологічно активних добавок до їжі – лактазу. Ефект від застосування препарату настає на 1-2 день від початку його прийому. Стілець стає більш в’язким, кашкоподібним, зникають коліки.

Якщо введення лактази і дієта матері не дають результату, вдаються до заміни від 1\3 до 2\3 об’єму кожного годування безлактозной молочною сумішшю – при догодовування материнським молоком. Безлактозную суміш вводять поступово, змішане вигодовування зберігають до настання лікувального ефекту і зникнення виведення лактози з калом.