Користь і шкода мультфільмів для дітей раннього віку

149

На сьогоднішній день існує великий вибір різноманітних розвиваючих мультфільмів для дітей раннього віку (одного-трьох років). Деякі батьки вважають, що такі мультфільми корисні для розвитку дитини, інші ж виступають затятими противниками будь-яких мультиків. Хто ж з них прав?

Зміст:

  • Шкода мультфільмів для здоров’я
  • Скорочуємо негативний вплив
  • Отримуємо користь з перегляду мультиків
  • Шкода мультфільмів для здоров’я

    Для того щоб розібратися в цьому питанні, варто звернутися до думки фахівців. Наприклад, лікарі-офтальмологи вважають, що мультфільми дітям до трьох років строго протипоказані. Очі дітей у цьому віці ще не пристосовані до частої зміни картинок, тому краще показувати малюкам діафільми, а мультики залишити на потім.

    Логопеди також вважають, що частий перегляд мультфільмів в ранньому віці, гальмує формування мови. Адже для того щоб почати говорити, дитина повинна намагатися складати діалог з дорослим. Артикуляція, міміка і відповідна реакція дорослого – те, що дійсно необхідно дитині для розвитку мовлення. У той же час занадто швидкий темп розмови в мультфільмах не дає дітям можливість зрозуміти окремі слова. Адже коли ми розмовляємо з дитиною, ми навмисно розтягуємо слова, а також нахиляємося ближче до дитини, щоб він краще нас розчув і зрозумів.

    З точки зору педагогів, постійний перегляд мультфільмів позбавляє дитину сенсорного сприйняття цього світу.

    Діти пізнають світ через свої відчуття: чіпаючи предмети руками, пробуючи на смак, відчуваючи запах. Розвиваючі мультфільми не можуть дати дітям. Крім того, користь розвиваючих моментів у мультфільмі теж вельми сумнівна. Адже при простому перегляді дитина не розвиває ні пам’ять, ні уваги, так як він ще не здатний самостійно аналізувати побачене.

    Але все ж не можна сказати, що такі мультфільми однозначно шкідливі. Шкоду може заподіяти лише бездумний і безконтрольний перегляд мультфільмів поспіль. У той же час грамотно вибудуваний перегляд, безсумнівно, може бути корисний.

    Скорочуємо негативний вплив

    Всі фахівці сходяться на тому, що до двох років все ж краще обходитися зовсім без мультиків, обмежуючись показом діафільмів. Якщо у вас вже друга дитина, то він буде, так чи інакше, підглядати за тим, що дивиться перший. Кілька простих правил дозволять вам мінімізувати негативний вплив мультфільмів в такому ранньому віці:

    • Перш ніж показати мультфільм дитині, обов’язково перегляньте його самі. Так ви зможете відфільтрувати ті мультфільми, які, на вашу думку, можуть нашкодити малюкові.
    • Мультфільм обов’язково повинен бути хорошої якості і з хорошим звуком.
    • Намагайтеся вибирати ті мультфільми, де немає насильства і агресії
    • Мультфільми для дітей молодше трьох років обов’язково повинні бути короткими, не довше 5-7 хвилин. Такі короткі сюжетні історії не будуть перевантажувати психіку вашого малюка.
    • Для того щоб мультфільм став справді розвивальним, необхідно в кінці перегляду обговорити побачене, разом згадати сюжет, вчинки головних героїв.

    Читайте також:Книги нашого дитинства, які завжди в строю

    • Постарайтеся показувати мультфільми тільки в першій половині дня. Перегляд у вечірній час перезбуджує нервову систему і погано впливає на сон.
    • Дуже важливо посадити дитину на безпечне для очей відстань. Ні в якому разі не показуйте мультфільми на телефоні або планшеті. Крім того, що це надзвичайно шкодить зору, це псує поставу малюка.
    • Контролюйте час перегляду мультфільму. Постарайтеся обмежити час 10-15 хвилинами. Але почати показ мультфільмів краще з п’ятихвилинних сюжетів, поступово збільшуючи час перегляду.
    • Краще всього включати мультики на комп’ютері, так як там ви можете самі контролювати процес і виключити перегляд реклами. Крім того, на комп’ютері складніше переключити мультфільм на щось інше, тоді як пульт від телевізора дозволяє багато. У будь-якому випадку постарайтеся не залишати дитину одну під час перегляду. Повністю виключіть перегляд телевізора фоном.

    Отримуємо користь з перегляду мультиків

    Розвиваючий мультфільм буде дійсно корисним, якщо ви вибудуєте на його основі цілу гру. Постарайтеся протягом дня після перегляду певного сюжету згадувати, про що був мультфільм, хто головні герої. Спробуйте зобразити їх фарбами на папері, зліпити з пластиліну, вирізати з кольорового картону, зробити аплікацію на тему мультика. Корисно буде також самостійно придумати продовження знайомої історії. Здорово буде знайти книги з героями мультфільмів, тоді у малюка буде зберігатися інтерес до читання.

    Читайте також:Як навчити дитину читати п’яти років

    Ще один хороший рада для батьків – спробувати пригадати власні улюблені мультфільми і книги з дитинства. Найбільшим поштовхом до розвитку дитини є спілкування зі значимим дорослим. Якщо ви поділитеся зі своїм малюком власними емоціями та спогадами при перегляді мультфільму, це піде на користь вашій дитині і вашим стосункам з ним.

    Все в нашому житті має бути в міру. Зовсім обійтися без мультфільмів в наш час вам навряд чи вдасться, але все-таки батьки повинні брати на себе відповідальність за те, що бачить на екрані їх дитина. Не варто бездумно покладатися на творців мультфільмів, думаючи, що якщо розвиваючий мультфільм, то він зробить всю роботу за вас.

    Перш за все розвиток відбувається всередині сім’ї, в спілкуванні між дитиною і батьками. Мультфільм може бути лише приємним підмогою і непоганим проведенням часу.

    Безумовно, втомлена мама, яка не може виділити час для себе, а тому вся на нервах і постійно на взводі, набагато шкідливіше, ніж обмежений перегляд заздалегідь обраного хорошого і доброго мультфільму. Ставтеся до всього філософськи і без фанатизму І пам’ятайте: головне, щоб в сім’ї завжди панували мир, спокій і злагоду, а мультфільми, при грамотному підході, цьому не перешкода.

    Читайте також:

    • Як визначити порядок проживання і виховання дитини після розлучення батьків
    • Гіперопіка при вихованні дітей
    • Криза першого року життя дитини

    Фото: Depositphotos, Рixabay