Коли припиняється виплата аліментів

169

Існує маса встановлених Сімейним кодексом (ст. 120) причин для припинення виплати аліментів.

Зміст:

  • Якщо аліменти були встановлені за угодою між сторонами, коли їх виплата може бути припинена?
  • Якщо аліменти стягувалися в судовому порядку, в яких випадках їх виплата припиняється?
  • Випадки, що вимагають звернення до суду для припинення сплати аліментів
  • Випадки, коли для припинення сплати аліментів немає необхідності звертатися в суд
  • Причини припинення виплати залежать від підстав для сплати аліментів, наприклад, були призначені аліменти за рішенням суду або за згодою про сплату аліментів, засвідченому у нотаріуса.

    Якщо аліменти були встановлені за угодою між сторонами, коли їх виплата може бути припинена?

    Згідно п. 1 ст. 120 СК РФ, виплата аліментів, які сплачуються на підставі угоди, припиняється у разі:

    • Смерть однієї із сторін угоди;
    • Закінчення терміну дії угоди;
    • У разі настання підстав, передбачених сторонами в підписаній угоді.

    Якщо ці підстави настали, платник може просто припинити сплату аліментів, не повідомляючи нотаріуса і не вносячи в угоду ніяких змін.

    Якщо аліменти сплачуються батьком не в добровільній формі, а утримуються із заробітку роботодавцем або стягуються в рамках виконавчого виробництва, то при настанні обставин, передбаченого угодою, необхідно повідомлення роботодавця або судового пристава-виконавця.

    Якщо аліменти стягувалися в судовому порядку, в яких випадках їх виплата припиняється?

    Відповідно п. 2 ст. 120 СК РФ, виплата аліментів, стягнутих за рішенням суду, припиняється при:

  • Досягнення дитиною віку 18 років або коли дитина придбав повну дієздатність до досягнення повноліття;
  • Якщо одержувач аліментів був визнаний судом працездатним або його потреба була припинена;
  • Якщо дитина, на якого перераховувалися аліменти, був усиновлений (удочерен);
  • Якщо непрацездатний і потребує допомоги колишній чоловік, на утримання якого стягувалися аліменти, вступив у новий шлюб;
  • Якщо одержувач або платник аліментів вмирають.
  • Випадки, що вимагають звернення до суду для припинення сплати аліментів

    Якщо у одержувача аліментів змінилося його матеріальне або сімейне становище, він відновив працездатність або перестав бути тим, хто потребує допомоги, відповідно до п. 1 ст. 119 СК РФ, для припинення сплати аліментів необхідно звернення до суду.

    Звернення про звільнення від подальшої сплати аліментів подається платником аліментів у світовій суд. Крім позову, платник повинен буде надати докази відновлення працездатності одержувача аліментів або факту припинення нуждаемости.

    Другий випадок, коли для припинення сплати аліментів необхідно звернення до суду – це усиновлення або удочеріння дитини. Згідно п. 2 ст. 120 СК РФ, ч. 2 ст. 274 ЦПК РФ, п. 17 Постанови Пленуму ЗС РФ № 8 від 20 квітня 2006 р., стягнення аліментів припиняється з моменту набрання чинності рішення суду про усиновлення дитини.

    Суд звільняє платника від сплати аліментів тільки в разі, якщо за ним не зберігається обов’язків щодо дитини після усиновлення. Давайте розберемося, в яких випадках припиняється виплата аліментів.

    Випадки, коли для припинення сплати аліментів немає необхідності звертатися в суд

    Якщо аліменти стягуються через суд, то для припинення їх сплати застосовуються правила припинення виконавчого виробництва. Для цього судовий пристав повинен винести постанову про зупинення виконавчого провадження. Після цього на виконавчий документ ставиться відповідна відмітка і він з цією відміткою направляється до суду, який виніс рішення про стягнення аліментів. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 43, ч. 1 і 4 ст. 44, ч. 4 ст. 45 Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р., всі заходи по виконанню, прийняті судовим приставом-виконавцем для стягнення аліментів, скасовуються.

    Однак, якщо по сплаті аліментів є непогашена заборгованість, то, згідно Апеляційному визначенням Московського міського суду по справі № 33а-35136/2016 від 08 вересня 2016 р., виконавче провадження не припиняється навіть за наявності підстав для припинення.

    Для припинення виконавчого провадження ви повинні повідомити судовому приставу-виконавцю наступні відомості:

    • Про досягнення дитиною віку 18 років або про придбання ним повної дієздатності до настання цього віку;
    • Про вступ колишнього чоловіка в новий шлюб;
    • Про смерть особи, на адресу якого сплачуються аліменти, чи особи, яка сплачує аліменти.

    Можливо, для припинення виконавчого виробництва знадобляться певні документи. Вам необхідно уточнити, які саме документи будуть потрібні, у судового пристава-виконавця.

    При стягнення аліментів через бухгалтерію роботодавця платника, вам потрібно проінформувати бухгалтерію про факт настання обставин, що свідчать про припинення сплати аліментів. Якщо для припинення сплати аліментів алипонадобятся додаткові документи, бухгалтерія вам повідомить про це.