Як змінити шлюбний договір

187

Якщо будь-які умови шлюбного договору не можуть бути виконані вами з різних причин, у вас є можливість змінити ці умови, на підставі ст. 43 СК РФ. Оскільки в односторонньому порядку ви не можете відмовитися від виконання шлюбного договору, єдиний вихід для вас – змінити умови договору.

У даній статті ми постараємося докладно відповісти на питання про те, як змінити шлюбний договір.

Зміст:

  • Варіанти зміни умов шлюбного договору
  • Згода сторін на зміну шлюбного договору
  • Підготовка документів для посвідчення угоди у нотаріуса
  • Нотаріальне посвідчення угоди
  • Випадки відсутності угоди щодо зміни умов шлюбного договору
  • Досудове врегулювання: напрямок другій стороні письмової пропозиції про зміну умов
  • Підготовка документації для суду
  • Підготовка позову і пред’явлення його до суду
  • Участь у засіданні суду і отримання судового рішення
  • Варіанти зміни умов шлюбного договору

    Відповідно до законодавства РФ, варіанти зміни умов шлюбного договору можливі або в позасудовому порядку, за згодою сторін, або через суд.

    Позасудовий порядок актуальним, коли у кожної сторони договору немає заперечень щодо зміни умов. В цьому випадку, коли сторони згодні на зміну умов, воно буде добровільним дією, згідно п. 1 ст. 450 ГК РФ.

    Але якщо якась сторона договору відмовляється погоджуватися на зміни умов, у вас не залишається іншого вибору, крім як домагатися зміни умов у судовому порядку. Для судового зміни умов договору повинні бути виконані наступні умови:

    • Якщо з однієї сторони договору допущені істотні порушення умов договору;
    • Якщо обставини, при яких договір укладався, змінилися в істотній мірі, що призвело до втрати вигоди від договору для однієї із сторін або обох сторін (ст. 451 ГК РФ);
    • Якщо, згідно з п. 2 ст. 450 ГК РФ, відбуваються інші випадки, передбачені договором, цивільним кодексом або іншими законами.

    Якщо ви збираєтеся змінювати умови шлюбного договору внаслідок істотної зміни умов, ви повинні враховувати, що зміна умов договору з такої причини приймається судом тільки у виняткових випадках (п. 4 ст. 451 ГК РФ). Суд порівнює фінансові і правові наслідки для сторін при двох лініях поведінки: при розірванні договору і при зміні його умов згідно з вимогами позивача. Наприклад, якщо при розірванні шлюбного договору сторонам буде завдано значної шкоди, розмір якого буде набагато вище витрат, необхідних для виконання договору на змінених умовах, або якщо розірвання договору суперечить суспільним інтересам, суд може прийняти рішення про зміну умов договору.

    Згода сторін на зміну шлюбного договору

    Для того щоб згода сторін на зміну шлюбного договору илело юридичну силу, необхідно у законному порядку документально оформити досягнута угода. Для цього ви повинні будете слідувати цим алгоритмом:

    Підготовка документів для посвідчення угоди у нотаріуса

    Сімейний кодекс РФ (п. 1 ст. 43, п. 2 ст. 41) та Цивільний кодекс РФ (п. 1 ст. 452) визначають, що внесення змін в шлюбний договір має бути обов’язково посвідчений нотаріусом. В іншому випадку зміна не буде мати юридичної сили.

    Щоб внести зміни в умови шлюбного договору необхідна підготовка документів для посвідчення угоди у нотаріуса. Ви повинні відвідати нотаріуса, з собою необхідно мати наступні документи:

    • Свідоцтво про шлюб;
    • Паспорти або інші документи, що засвідчують особу сторін;
    • Наявний шлюбний договір, в який ви збираєтесь вносити зміни;
    • Угода про зміну умов договору.

    Угода пишеться у вільній формі. Форму ви можете створити самостійно. Однак ви повинні бути дуже уважні, тому що якщо в угоді виникають суперечності і помилки, ви ризикуєте отримати відмова у посвідченні такої угоди нотаріусом. Простіше замовити розробку угоди у фахівця, який знає всі особливості складання подібних документів і вимоги нотаріусів до таких угод. Точно так само ви можете довірити розробку угоди самому нотаріусу.

    Угода про зміну умов шлюбного договору – це не самостійний документ. Воно обумовлено змістом вашого шлюбного договору і, отже, має бути оформлене як додаткова угода до шлюбного договору, має статус невід’ємною частиною договору. В тексті угоди ви перераховуєте всі змінювані умови договору. Інший спосіб – ви можете змінити весь текст договору і прийняти нову редакцію договору цією додатковою угодою. Єдина умова – необхідність нотаріального посвідчення угоди.

    Нотаріальне посвідчення угоди

    Нотаріальне посвідчення угоди передбачає відвідування нотаріуса з підготовленими документами і текстом угоди.

    Якщо до змісту угоди у нотаріуса претензій немає, він пояснює сторонам договору, правові наслідки, які очікують їх при укладенні угоди. Якщо сторони погоджуються з наслідками, вони ставлять свої підписи під документом. Кожна сторона отримує по оригінальному примірнику угоди, посвідченої нотаріально. Посвідчення оплачується державної митом, відповідно до п. 12 год. 1 ст. 333.24 НК РФ. Розмір державного мита становить 200 руб. Друга частина оплати сплачується за окремим тарифом-за послуги технічного та правового характеру, як то: правове консультування, складання проекту документа і технічне виготовлення угоди.

    Випадки відсутності угоди щодо зміни умов шлюбного договору

    Далеко не рідкісні в практиці випадки відсутності угоди щодо зміни умов шлюбного договору. В результаті у позивача залишається один спосіб вирішення питання – домагатися зміни умов у судовому порядку. Порядок дій для цього буде таким:

    Досудове врегулювання: напрямок другій стороні письмової пропозиції про зміну умов

    Ви можете скласти таку пропозицію у вільній формі з перерахуванням всіх пропозицій щодо зміни умов і направити його іншій стороні. Для отримання відомостей про те, що друга сторона отримала вашу пропозицію, рекомендуємо відправляти його поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

    У тексті пропозиції ви повинні вказати необхідний термін на отримання відповіді. Якщо в зазначений термін відповіді ви не отримали, ви маєте право подавати позов до суду. Якщо ж у тексті пропозиції ви не внесли термін на отримання відповіді, згідно п. 2 ст. 452 ЦК РФ, ви можете подавати позовну заяву через місяць після відправки вашого пропозиції другій стороні.

    Підготовка документації для суду

    Якогось визначеного в законі списку документів, необхідного для зміни умов шлюбного договору, не існує. Однак наведений нижче список знадобиться вам у будь-якому випадку:

    • Паспорт або інше посвідчення особи;
    • Шлюбний договір, що вимагає зміни;
    • Свідоцтво про укладення шлюбу;
    • Документальне підтвердження спроб змінити умови договору у позасудовому порядку: копія відправленого пропозиції і документи про те, що вони доставлені відповідачу (повідомлення про вручення). Якщо відповідь з відмовою від другої сторони отримано – прикласти цю відмову;
    • Документальне підтвердження істотних порушень умов договору з вини однієї сторони або істотних змін обставин укладення договору;
    • Підтвердження сплати держмита в розмірі 200 р., згідно п. 12 год. 1 ст. 333.24 НК РФ.

    Зазначена держмито актуальна для зміни умов шлюбного договору. Якщо поряд з цим будуть виставлені вимоги майнового характеру, держмито буде розрахована в залежності від ціни позову.

    Підготовка позову і пред’явлення його до суду

    Зміст позовної вимоги в суд розкритий у ст. 131 ЦПК РФ. В позові слід вказати такі відомості:

  • Найменування суду, в який направляється заява, ПІБ світового судді;
  • Дані по позивачу: ПІБ, місце проживання, якщо заяву подає представник – його ПІБ та адресу місця проживання;
  • Дані по відповідачу: його ПІБ та адресу за місцем проживання;
  • Перелік документів, які ви додаєте до заяви.
  • У змістовній частині заяви необхідно перерахувати всі порушення або загрози порушення ваших законних прав та інтересів, які відбуваються внаслідок умов договору, які ви вимагаєте змінити;
  • Також у змістовній частині необхідно вказати всі обставини, які послужили основою для ваших вимог і навести докази цих обставин.
  • При спробі досудового врегулювання питання вам потрібно додати копію досудового пропозиції та документальний доказ того, що пропозицію було надіслано відповідачу і отримано ним. Якщо є відповідь з відмовою, він також прикладається до заяви в числі інших документів.

    Згідно ЦПК РФ (ч. 4 ст. 23, ст. 28) ви подаєте позовну заяву до світової суд за місцем проживання відповідача.

    Позови до світової суд приймаються за вимогами немайнового характеру, а якщо в числі ваших вимог є вимога майнового характеру, наприклад, про розподіл майна, світовий суд приймає їх за ціною позову не більше 50 000 рублів. В іншому випадку ви повинні подавати позовну заяву в районний суд.

    Участь у засіданні суду і отримання судового рішення

    У разі задоволення вимоги вашого судом суд приймає відповідне рішення, яке набирає законної сили, після чого умови шлюбного договору будуть вважатися зміненими у відповідності з рішенням суду. З цього моменту також змінюються і ваші зобов’язання за шлюбним договором.