Як стягнути аліменти на дітей з незарплатных доходів?

91

Батьки, згідно з Сімейним кодексом РФ, зобов’язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Якщо батьки розлучені і проживають окремо, батько, що проживає окремо від дитини, надає зміст своїм дітям у вигляді аліментів. Аліменти можуть сплачуватися у будь-якій формі за згодою сторін, якщо угоду укладено нотаріально. Якщо ж угоди немає, і батько ухиляється від надання утримання дитині, аліменти з нього, згідно п. п. 2 і 3 ст. 80 СК РФ, можуть бути стягнуті в судовому порядку.

Зміст:

  • З яких незарплатных доходів можуть утримуватися аліменти?
  • Як стягнути аліменти через суд в порядку наказного провадження?
  • Готуємо заяву про винесенні судового наказу і додані до заяви документи
  • Подаємо заяву і підготовлені документи у світовій суд
  • Чекаємо розгляду заяви судом
  • Отримуємо судовий наказ про стягнення аліментів, якщо відповідач не висунув заперечень
  • Як стягнути аліменти з незарплатных доходів у порядку позовного провадження
  • Порядок дій при отриманні судового акта про стягнення аліментів
  • Аліменти частіше всього стягуються з усіх доходів батьків, які входять зарплата, пенсія, грошову винагороду, зміст, додаткова винагорода у грошовій формі за основним місцем працевлаштування, а також з зарплати, одержуваної на роботі за сумісництвом як у грошовій, так і в натуральній формі, відповідно до п. 1 Переліку, затвердженого Постановою Уряду РФ № 841 від 18 липня 1996 р. та відповідно до ст. 82 СК РФ.

    Інші доходи батьків, що не мають відношення до його зарплати, тобто «незарплатные» доходи, так само можуть брати участь у формуванні аліментів. Порядок стягнення аліментів з незарплатных доходів – тема нашої статті.

    З яких незарплатных доходів можуть утримуватися аліменти?

    Незарплатные доходи, з яких можуть утримуватися аліменти на утримання неповнолітніх дітей, перераховані в п. 2 «Переліку видів заробітної плати іншого доходу, з яких виробляється утримання аліментів на неповнолітніх дітей», затвердженого Постановою Уряду РФ № 841 від 18 липня 1996 р.:

  • Всі види пенсій, за винятком пенсій по втраті годувальника, що виплачуються з коштів федерального бюджету, і виплат до цих пенсій з бюджетів суб’єктів РФ. У тому числі враховуються всі надбавки, щомісячні збільшення і доплати до пенсій, встановлені для окремих категорій пенсіонерів;
  • Всі види стипендій, встановлених для виплати студентам вузів, а також навчаються в освітніх установах початкової та середньої професійної освіти, стипендії для аспірантів і докторантів, які навчаються в аспірантурі та докторантурі при установах вищого професійного освіти і при НДІ з відривом від виробництва, а також стипендії, встановлені для слухачів духовних навчальних закладів;
  • Доходи, одержані громадянином від передачі в оренду майна;
  • Суми, які він отримує як компенсацію за шкоду, заподіяну його здоров’ю;
  • Доходи особи від підприємництва без утворення юридичної особи (ІП). В цій сумі не враховуються витрати, пов’язані з веденням підприємницької діяльності;
  • Доходи, отримані від участі в управлінні власністю організації, тобто дивіденди, виплати за паями тощо, а також доходи по акціях;
  • Доходи від реалізації авторських прав, суміжних прав, доходи за адвокатської та нотаріальної діяльності та інші доходи за надання послуг;
  • Доходи, отримані платником аліментів за укладеними цивільно-правовими договорами, укладаючи які він реалізує право на використання своїх здібностей і майна для ведення не забороненої законом економічної діяльності, відповідно до Конституції РФ (ч. 1 ст. 34 і ч. 1 ст. 37) і Визначення Конституційного Суду РФ № 122-О-О від 17 січня 2012 р. зокрема – доходи, отримані за договорами підряду.
  • З цих незарпланых доходів аліменти можуть бути стягнуті одночасно з аліментами по зарплаті або, якщо зарплати у платника немає – без стягнення аліментів по зарплаті.

    В якому розмірі стягуються аліменти з незарплатных доходів і який порядок дій для їх стягнення?

    Розміри стягуваних аліментів з підпорядковуються загальним правилом, визначеним у п. 1 ст. 81 Сімейного кодексу РФ у частковому відношенні до розміру доходу:

    • Одна четверта частина доходів батька – на одну дитину;
    • Одна третя частина доходів стягується на двох дітей;
    • Одна друга частина доходів – на трьох і більше дітей.

    Якщо ж у батьків розмір доходів непостійний, має нерегулярний характер, частково або повністю виходить в натуральній формі або в іноземній валюті, або коли стягнення аліментів в частках до доходу надзвичайно складно або порушує інтереси сторін, то, згідно з п. 1 ст. 83 СК РФ, суд може прийняти рішення стягувати аліменти у твердій грошовій сумі, або одночасно в частках до доходу і в твердій сумі.

    Якщо приймається рішення про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі, питання джерела доходів, отримуваних платником, втрачає своє значення. Відповідно, тема даної статті не дозволяє нам розглядати порядок стягнення аліментів у твердій сумі.

    Стягнення аліментів з незарплатных доходів можливо через суд. Заявник має право направити вимогу до суду про стягнення аліментів у порядку наказного або позовного провадження. Для позовного провадження, необхідна наявність відповідних підстав. Розглянемо порядок дій по стягненню послідовно.

    Як стягнути аліменти через суд в порядку наказного провадження?

    Як стягнути аліменти на дітей з незарплатных доходів через суд? Наказовий порядок передбачає, згідно ЦПК РФ (ч. 1 ст. 121, ст. 122), наявність певних умов:

    • Сума стягуваних аліментів не повинна перевищувати 500 тис. руб.;
    • Для розгляду справи не повинно бути необхідності в залученні третіх зацікавлених осіб;
    • Крім вимоги про стягнення аліментів, позивач не повинен висувати додаткових вимог немайнового характеру, наприклад про встановлення батьківства, і про оспорювання батьківства або материнства.

    Розглянемо порядок стягнення аліментів з незарплатных доходів у порядку наказного провадження.

    Готуємо заяву про винесенні судового наказу і додані до заяви документи

    Порядок складання заяви про винесенні судового наказу та необхідні для внесення в нього відомості перераховані у ч. 1 і 2 ст. 124 СК РФ:

  • Найменування суду, в який ми направляємо заяву;
  • Дані про позивача: ПІБ, місце проживання, при бажанні можна вказати контактні дані (телефон та адреса електронної пошти);
  • Дані про відповідача: його ПІБ, місце проживання, дата і місце народження, якщо відомо місце його працевлаштування;
  • Вимога про стягнення аліментів і обставини, на яких ви обґрунтовуєте вашу вимогу;
  • Перелік документів, які додаються до заяви.
  • Крім того, згідно п. 3 Постанови Пленуму ЗС РФ № 62 від 27 грудня 2016 р., ваша вимога повинна бути безперечним, тобто мати всі необхідні докази, у тому числі письмові, достовірність яких не викликає сумнівів.

    Перелік документів, які необхідно додати до заяви, перерахований в ч. 3 ст. 124 ЦПК РФ:

    • Свідоцтво про укладення або розірвання шлюбу між сторонами;
    • Свідоцтво про народження дітей, на утримання яких перераховуються аліменти;
    • Документи, що підтверджують незарплатные доходи платника аліментів, наприклад – договір підряду, договір про надання послуг тощо;
    • Якщо заява подається через представника – довіреність, оформлена нотаріально, та документи, які засвідчують особу представника.

    Згідно пп. 2 п. 1 ст. 333.36 НК РФ, позивачі за позовами про стягнення аліментів звільняються від сплати державного мита.

    Держмито сплачується відповідачем за винесення судового рішення про стягнення аліментів. Розмір держмита фіксований, не залежить від стягуваної суми аліментів, від процедури стягнення (в порядку наказного чи позовної виробництва) і дорівнює 150 р. (див. пп. 14 п. 1 ст. 333.19, пп. 8 п. 1 ст. 333.20 і пп. 2 п. 1 ст. 333.36 НК РФ і Інформаційний лист Московського обласного суду від 12 січня 2005 р.). Факт того, що держмито сплачується відповідачем, вказується у судовому наказі або рішенні суду. У подвійному розмірі (300 р.) держмито сплачується відповідачем у разі стягнення аліментів на дітей та на колишню дружину.

    Подаємо заяву і підготовлені документи у світовій суд

    Згідно ЦПК РФ (п. 1 ч. 1 ст. 23, ст. 28, ч. 3 ст. 29 і 1 ч. ст. 123), заява про стягнення аліментів позивач подає у світовій суд за місцем проживання боржника або за своїм місцем проживання.

    Чекаємо розгляду заяви судом

    Заяви про винесенні судового наказу про стягнення аліментів розглядаються світовими суддями у п’ятиденний строк, сторони при цьому суд не викликаються. Копія судового наказу надсилається відповідачу.

    З моменту отримання наказу відповідач має право на подачу заперечень щодо виконання винесеного судом наказу, відповідно до ст. ст. 126 і 128 ЦПК РФ.

    Отримуємо судовий наказ про стягнення аліментів, якщо відповідач не висунув заперечень

    Строк у десять днів пройшов, заперечень від відповідача не надійшло. Суддя видає вам на руки другий примірник судового наказу, завірений гербовою печаткою суду. Наказ ви пред’являєте для виконання судового пристава-виконавця. Ви також можете направити в суд прохання про направлення наказу виконавцю без вашої участі, відповідно до ч. 1 ст. 130 ЦПК РФ.

    Як стягнути аліменти з незарплатных доходів у порядку позовного провадження

    У разі, коли відповідач надсилає у зазначений строк мотивовані заперечення щодо виконання винесеного судового наказу, відповідно до ст. 129 ЦПК РФ, суддя скасує наказ. Сторонам будуть направлені копії винесеної ухвали про скасування судового наказу. У визначенні стягувачу буде роз’яснено його право на пред’явлення вимоги про стягнення в порядку позовного провадження.

    Якщо розмір стягуваних аліментів перевищує 500 тис. руб., такі вимоги також підлягають стягненню тільки в порядку позовного провадження, відповідно до ч. 1 ст. 121 ЦПК РФ.

    Позовна заява подається згідно п. 4 ч. 1 ст. 23, ст. ст. 24, 131 ЦПК РФ, п. 3 розд. II Огляду судової практики, затвердженого Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р.:

    • У світовій суд , навіть якщо розмір стягуваних аліментів перевищує 50 тис. руб.;
    • Якщо поряд з вимогою про стягнення аліментів у число вимог позивача входять вимоги немайнового характеру, як то: вимога про встановлення батьківства чи про оспорювання батьківства чи материнства, або про позбавлення батьківських прав, заява подається до районного суду.

    Вимога про стягнення аліментів, подана в порушення законодавства в районний суд, незважаючи на те, що воно повинно розглядатися в порядку наказного провадження, повертається заявнику, відповідно до п. 1.1 ч. 1 ст. 135 ЦПК РФ, без розгляду.

    Порядок дій при отриманні судового акта про стягнення аліментів

    Згідно ЦПК РФ (ст. 211), судовий наказ та рішення суду про стягнення аліментів підлягає негайному виконанню.

    Виконавчі документи (судовий наказ чи виконавчий лист) можна отримати в суді і направити їх судовому виконавцеві або до організації, яка виплачує йому незарплатный дохід (стипендію, пенсію, інші періодичні платежі) самостійно, відповідно до ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 428 ЦПК РФ і ч. 1 ст. 9 Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р.

    Також позивач може направити в суд прохання про направлення виконавчого документа безпосередньо судового пристава-виконавця. Цей спосіб використовується у випадках, коли встановити незарплатный дохід відповідача важко.

    Як тільки виконавчий документ надходить до підрозділу судових приставів-виконавців, протягом доби після цього судовий пристав-виконавець збуджує виконавче провадження. Дії по виконанню рішення суду починаються, відповідно до ч. 10 ст. 30 і ч. 5 ст. 36 Закону № 229-ФЗ, в перший робочий день після надходження виконавчого документа в підрозділ.

    Ви повинні надати судовому приставу-виконавцю всю наявну у вас інформацію про доходи відповідача. Якщо інформації у вас немає, судовий пристав-виконавець самостійно проводить заходи щодо встановлення доходів боржника, не пов’язаних з його зарплатою. Для цього, відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону № 229-ФЗ, він запитує інформацію в підрозділах служби зайнятості, в податкових органах, банках і в територіальних відділеннях пенсійного фонду РФ і встановлює місця роботи боржника за цивільно-правовими договорами, місця його навчання, де він отримує стипендію і оцінює доходи, отримані боржником від підприємницької діяльності.

    У деяких випадках, зокрема, якщо сума стягуваних аліментів за виконавчими документами не перевищує 10 000 руб., при невиконанні вимоги про стягнення аліментів у встановлений термін, судовий пристав-виконавець має право винести постанову про тимчасове обмеження на право керування транспортними засобами боржника. Така постанова може бути винесена як за заявою стягувача, так і за власним рішенням. Постанова не може бути винесено, тільки якщо транспортний засіб боржника є єдиним законним джерелом засобів до існування, а також якщо боржник користується розстроченням чи відстроченням виконання вимог виконавчого документа (див. Лист ФССП РФ № 00010/16/37567-СВС від 28 квітня 2016 р., п. 2 Листи ФССП РФ № 00011/15/104266-СВС від 29 грудня 2015 р. і ч. 2 і 4 ст. 67.1 Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р.).

    Для того, щоб провести перевірку наявності неврахованих джерел заробітку відповідача, що потрібно, коли сплачуваних аліментів, що стягуються в частках до заробітку чи іншого доходу платника, недостатньо для забезпечення дитини, заявник, користуючись своїм правом, встанов