Як і в якому розмірі стягується неустойка за аліментами

266

Якщо з вини платника аліментів виникає заборгованість по сплаті аліментних платежів, одержувач аліментів може стягнути з боржника неустойку. Згідно ст. 115 СК РФ, розмір неустойки буде мати різну величину залежно від наявних підстав для виплати аліментів. При заборгованості по сплаті аліментів на підставі нотаріального угоди та на основі рішення суду неустойка буде різною.

Однак боржник може бути звільнений від відповідальності, якщо він представить докази відсутності своєї вини в заборгованості по аліментах. Так, наприклад, якщо заборгованість утворюється внаслідок затримки в отриманні зарплати або з-за банківською помилки при перерахуванні грошей на рахунок відповідно розділу X Огляду судової практики, затвердженого Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р., з боржника неустойка не буде стягнута.

Тема цієї статті – як і в якому розмірі стягується неустойка за аліментами, розглянемо детальніше порядок дій по стягненню неустойки за алиментной заборгованості.

Зміст:

  • Документальне підтвердження заборгованості по аліментах і розрахунок розміру неустойки
  • Підготовка документів і позовної заяви про стягнення неустойки
  • Подача позовної заяви та участь в засіданні суду
  • Порушення виконавчого виробництва для стягнення неустоики по аліментах
  • Документальне підтвердження заборгованості по аліментах і розрахунок розміру неустойки

    Як і де отримати документальне підтвердження заборгованості по аліментах і розрахунок розміру неусойки: для підтвердження наявності заборгованості необхідно взяти у відділенні судових приставів-виконавців постанову про розрахунок заборгованості по аліментам. Згідно Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р. (ч. 2 ст. 102), у постанові також вказується період невиплати аліментів.

    Сума неустойки розраховується з урахуванням періоду невиплати аліментів. Розмір неустойки залежить від підстав виплати аліментів.

    Якщо сторони уклали нотаріальне угоду про сплату аліментів, в угоді вони домовляються про заходи відповідальності за несвоєчасну сплату. В цьому випадку відповідальність боржника визначається угодою.

    У випадку, коли аліменти призначені рішенням суду, то неустойка за кожен день прострочення розраховується, згідно ст. 115 СК РФ, як половина відсотка від усієї суми заборгованості по аліментах.

    Складання розрахунку не повинно допускати подвійного прочитання і повинно легко перевірятися.

    Підготовка документів і позовної заяви про стягнення неустойки

    Відповідаючи на питання, як і в якому розмірі стягується неустойка за аліментами, необхідно знати, що порядок і форма заповнення позовної заяви розкриті у ч. 2 ст. 131 ЦПК РФ. У заяві зазначається найменування суду, в який подається заява, дані про позивача і відповідача (ПІБ, місце проживання), перераховуються всі ваші вимоги з зазначенням обставин, на яких ваші вимоги грунтуються, і фактів, які здатні довести ці обставини. В якості вимог у нашому випадку зазначається вимога про стягнення неустойки, а в якості обставин, на яких вимога ґрунтується – невиконання відповідачем рішення суду або нотаріального угоди про сплату аліментів.

    Також у позовній заяві необхідно вказати ціну позову та перелік доданих документів. Перелік необхідних документів зазначений у ст. 132 ЦПК РФ:

  • Копія документів, що підтверджують вищезазначені обставини: копія рішення суду або нотаріального угоди про сплату аліментів;
  • Копія свідоцтва про народження дитини, на утримання якого переказуються аліменти;
  • Копія постанови судового пристава про розрахунок заборгованості та розрахунок суми заборгованості;
  • Копія позовної заяви та документів для відповідача.
  • Розмір державного мита у справах про стягнення аліментів становить 150 руб., згідно пп. 14 п. 1 ст. 333.19 НК РФ. Позивач у справах про стягнення аліментів звільняється від сплати державного мита, відповідно до пп. 2 п. 1 ст. 333.36 НК РФ. Але питання сплати державного мита при подачі позову про стягнення неустойки чітко не визначено в законодавстві і не має єдиної думки в судовій практиці. Якщо позивач не сплачує держмито, вона сплачується відповідачем, згідно пп. 8 п. 1 ст. 333.20 НК РФ, ч. 1 ст. 103 ЦПК РФ і Визначення Московського міського суду № 4г/5-5037 від 13 травня 2014 р.

    Розмір мита не великий, проте при несплаті заявником державного мита при подачі позову є можливість, що ваша заява залишиться без руху на тій підставі, що звільнення позивача від сплати державного мита за позовами про стягнення неустойки за аліментами не зазначено в податковому законодавстві. Тому з метою звільнення від сплати неустойки ми можемо порекомендувати включити у ваш позов наступне клопотання:

    Клопотання про звільнення від сплати держмита

    На підставі пп. 2 і 15 п. 1 ст. 333.36 НК РФ, та керуючись визначенням неустойки як санкції, спрямованої на виконання основного зобов’язання боржника по сплаті аліментів на користь дитини, внаслідок чого моя вимога пов’язана із захистом прав та інтересів дитини, прошу звільнити мене від сплати державного мита.

    Подача позовної заяви та участь в засіданні суду

    Тепер розглянемо як відбувається подача позовної заяви та участь в засіданні суду. Згідно ст. 28 ЦПК РФ, позовну заяву ви повинні подати у світовій суд за місцем проживання відповідача.

    Суддя розглядає заяву протягом п’яти днів з моменту надходження його до суду, приймає рішення про прийняття його до провадження та повідомляє сторони про дату та час розгляду справи, відповідно до статті 133 ЦПК РФ.

    Розділ X Огляду судової практики, затв. Президією ВР РФ 13 травня 2015 р., посилаючись на відповідальність боржника за неналежне виконання аліментних зобов’язань, зазначену у п. 2 ст. 115 СК РФ, що забороняє використовувати положення статті 333 ГК РФ для зменшення розміру неустойки за несвоєчасну оплату на підставі нерозмірності неустойки наслідків невиконання зобов’язань. Неустойка є мірою сімейно-правової відповідальності. Стягується неустойка в розмірі половини відсотка від суми заборгованості за кожен день прострочення.

    Якщо позов задоволено, і апеляції з боку відповідача не надійшло, рішення суду набирає законної сили. Позивач одержує виконавчий лист, який використовує для стягнення неустойки через судового виконавця, відповідно до ч. 1 ст. 209 і ч. 1 ст. 428 ЦПК РФ.

    Порушення виконавчого виробництва для стягнення неустоики по аліментах

    Щоб ініціювати порушення виконавчого виробництва для стягнення неустойки за аліментами необхідно подати заяву про порушення відділ служби судових приставів-виконавців за місцем проживання відповідача. До заяви додаються виконавчий документ і реквізити рахунку для перерахування коштів неустойки (див. ч. 1 ст. 30 Закону № 229-ФЗ).

    Сімейний кодекс РФ (п. 2 ст. 115) дає право одержувачу аліментів для захисту інтересів дитини стягувати до боржника по аліментах всі заподіяні простроченням сплати аліментів збитки, якщо вони виявилися не покриті неустойкою.