До якого року діє материнський капітал

500

Програма допомоги сім’ям з дітьми регулюється федеральним законодавством, а саме нормативним актом № 256 – ФЗ (від 29 грудня 2006 року). Закон «Про заходи державної підтримки сімей, які мають дітей» був покликаний вирішити проблему спаду народжуваності у всіх регіонах Російської Федерації.

Зміст:

  • Успішна програма видачі материснкого капіталу та строки її продовження
  • Термін дії програми материнського капіталу
  • До якого року видають сертифікат материнського капіталу
  • Термін отримання материнського капіталу
  • Існують практичні переваги в оформленні сертифіката відразу після появи другої дитини
  • Термін виплат коштів по материнському капіталу
  • У цьому нормативному акті зазначено, що право на державну допомогу у вигляді сертифікату на материнський капітал мають сім’ї, в яких виховується двоє і більше неповнолітніх дітей (народжених або усиновлених). У статті ми з’ясуємо до якого року діє програма материнського капіталу в Росії.

    Успішна програма видачі материснкого капіталу та строки її продовження

    Програма спочатку була розрахована на 10 років, починаючи з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2016 року. Після закінчення цього періоду дію державної допомоги за цим законом має бути згорнуто. Однак після закінчення строку та проведення аналітичної оцінки досягнень, довели дієвість програми материнського капіталу, було прийнято рішення продовжити її ще на 2 роки.

    Рішення про продовження дії програми було прийнято в грудні 2015 року за дорученням Президента РФ Володимира Путіна, яку він висловив під час виступу зі щорічним посланням Федеральним Зборами. Згідно з цим дорученням дію закону про материнський капітал було продовжено до 31 грудня 2018 року.

    Подальша доля цього державного соціального проекту поки залишається під питанням. Є пропозиції, як ще продовжити його дію, так і закрити у зв’язку з досягненням поставленої мети. Передумов до дострокового завершення програми материнського капіталу поки немає. Це означає, що до початку 2019 роки кожна родина, яка народила або усиновила двох і більше дітей, отримує право на отримання сертифікату номіналом 453 026 рублів.

    Ці тимчасові рамки ніяким чином не позначаються на можливості використовувати кошти материнського капіталу. Коли б за 12 років дії закону про материнський капітал не був виданий сертифікат, обмежень у часі за розпорядженням ним не існує. Навіть якщо програма не буде продовжено після закінчення 2018 року, скористатися засобами після припинення її дії можна буде за заявою розпорядженні. Єдиним і незмінним умовою, що стосуються розпорядження материнським капіталом, виступає вимога про використання коштів суворо за передбаченим законом цільовими направленнями.

    Термін дії програми материнського капіталу

    Програма материнського капіталу вступила в дію 1 січня 2007 року як довгострокова міра соціальної допомоги для підтримки народжуваності та демографічного зростання. До якого року діє материнський капітал? У 2015 році вона була продовжена ще на два роки. Спочатку сума материнського капіталу становила 250 тисяч рублів. В результаті щорічної індексації в даний час сума материнського капіталу зросла до 453 26 тисяч рублів. Остання індексація проводилася за результатами 2015 року, з тих пір сума материнського капіталу залишається незмінною.

    У питанні про терміни дії материнського капіталу є декілька основних аспектів:

  • Терміни на право отримання сертифіката на материнський капітал. Право на отримання сертифіката отримують сім’ї (мати, батько, усиновлювач, опікун залежно від обставин) при появі в сім’ї другого (або наступного) дитини, народженої від 1 січня 2007 року до 31 грудня 2018 року. При цьому дитина може бути народжений чи усиновлений.
  • Строк звернення до ПФР з заявою на отримання сертифіката. Право на материнський капітал сім’я має навіть у тому випадку, коли вони втратили час за умови дотримання основних вимог та наявності необхідних документів. Якщо з якихось причин документ не був отриманий відразу після появи другого або наступної дитини, він може бути оформлений у будь-який час.
  • Термін виплати коштів материнського капіталу. Цей пункт стосується часу, протягом якого сім’я має право подати заяву на розпорядження коштами материнського капіталу. Цей термін не обмежений. Єдиним обмеженням щодо використання материнського капіталу виступає вік матері при використанні його коштів на накопичувальну пенсію. Він обумовлений досягненням матері пенсійного віку – 55 років або пізніше.
  • Кожен з цих пунктів варто розглянути більш докладно.

    До якого року видають сертифікат материнського капіталу

    Право на материнський капітал мають сім’ї, в яких є як мінімум двоє дітей, один з яких був народжений чи усиновлений в період від початку введення програми 01.07.2007 і до закінчення продовженого терміну 31.12.2018.

    Поки не можна сказати з упевненістю, чи буде продовжено дію програми материнського капіталу. У даний момент розробляються кілька законопроектів, які пропонують зміни не тільки термінів, але й самої програми. По одному з них (знаходиться в розробці Міністерства праці та соцзахисту) дію закону про материнський капітал може бути продовжено ще на 5 років. Якщо він буде прийнятий, то отримати сертифікат зможуть сім’ї, в яких друга дитина з’явиться до 31 грудня 2023 року.

    На думку багатьох високопоставлених керівників Російської Федерації допомогу сім’ям з дітьми повинна тривати, так як ефективність програми доведена демографічним зростанням у всіх регіонах РФ. Зокрема, прем’єр-міністр Дмитро Медведєв висловила думку про те, що програму материнського капіталу необхідно продовжити. На одній із зустрічей партії «Єдина Росія» Медведєв зазначив, що федеральна підтримка сімей з допомогою материнського капіталу виступає як унікальний інструмент, що дозволяє підняти рівень народжуваності в країні. Таких соціальних програм немає навіть у більш забезпечених державах.

    Президент Ст. Ст. Путін, який ініціював у 2006 році розробку і впровадження програми материнського капіталу, в 2013 році на щорічному спілкуванні з громадянами Російської Федерації зазначив, що за основними параметрами вона виконала свої завдання і можливо буде її продовження і надалі. За словами Президента РФ, на прийняття рішення про продовження терміну дії програми впливає такий фактор як стан федерального бюджету. При складанні річного бюджету враховуються різні аспекти доходів і витрат, включаючи соціальні виплати. Якщо бюджет буде справлятися з навантаженням, то варіант продовження цілком імовірний.

    Виходячи з позиції керівництва країни, можна зробити висновок, що продовження терміну дії програми материнського капіталу розглядається як можливий варіант підтримки народжуваності й надалі. Однак через кризових явищ останніх номінал сертифіката материнського капіталу поки залишиться без змін. Тобто, індексація і підвищення суми поки не передбачається.

    Термін отримання материнського капіталу

    Термін звернення за оформленням сертифіката на материнський капітал не обмежений жодними часовими рамками.

    На практиці це означає:

  • Незважаючи на те, що дія програми закінчується в кінці 2018 року і поки не прийнято рішення про її продовження, батьки, у сім’ях яких з’явилася друга дитина, у будь-який час можуть оформити сертифікат і скористатися ним за встановленим законом цільовими направленнями. Тобто, в будь-який зручний момент мати, батько, усиновлювач, опікун або сам дитина може зібрати необхідний пакет документів і отримати материнський капітал, звернувшись до ПФР.
  • Навіть якщо батьки не змогли з якихось причин своєчасно отримати сертифікат, а звернулися за оформленням через тривалий період часу, сума материнського капіталу зберігається в повному обсязі.
  • Аж до 2016 року номінал сертифіката материнського капіталу щорічно збільшувався. Індексування номіналу материнського сертифіката призупинено до 1 січня 2020 року (ст. 444-ФЗ від 19 грудня 2018 року). На сьогоднішній він залишається на рівні 2015 року.
  • Із-за постійної інфляції грошові кошти, належні по материнському капіталу, поступово знецінюються, тому рішення про його використанні краще приймати якомога швидше. Розраховувати на те, що в майбутньому сума буде проіндексована і значно підвищиться поки не доводиться.
  • Існують практичні переваги в оформленні сертифіката відразу після появи другої дитини

    Незважаючи на те, що термін отримання материнського капіталу не обмежений, можуть виникнути деякі складності.

    Це в першу чергу стосується ситуації, коли в родині з’являється третя дитина. Труднощі можуть обумовлені такими факторами:

  • При зверненні в Пенсійний фонд у заяві на отримання материнського капіталу потрібно буде вказувати на якогось саме дитини (другої або третьої) буде оформлятися документ. Так як одна сім’я має право одноразово скористатися федеральної програмою допомоги сім’ям з дітьми, отримання мат. капіталу можливо на другого чи кожного наступного дитини.
  • Якщо в родині на момент звернення до ПФР більше двох дітей, то отримати материнський капіталу можна на другого чи кожного з наступних дітей. Є ймовірність того, що в ПФР можуть настояти на оформленні сертифікату на останнього народився в родині дитини. Хоча по суті цей факт не має ніякого істотного значення, материнський капітал все ж видається сім’ї, а не конкретній дитині у ній.
  • Рішення працівників ПФР, на кого з дітей буде оформлений материнський капітал, оскаржувати в судовій інстанції безперспективно. Це пояснюється тим, що таке рішення співробітників ПФР ніяк не суперечить законодавству (згідно п. 1. ст. 3 закону про материнському капіталі).
  • Материнський капітал можна використовувати після того, як дитина, який послужив підставою для оформлення, досяг трирічного віку. Якщо дітей, на яких можна оформити материнський капітал, кілька, то має сенс оформляти його на самого старшого. Тоді ви зможете скористатися засобами маткапитала раніше.

    Після входження Криму до складу Російської Федерації до 2014 року всі сім’ї жителів півострова отримали право на оформлення й використання материнського капіталу, як і інші громадяни Росії. Цим правом уже скористалися багато сімей, в яких народилася друга або наступна дитина.

    Термін виплат коштів по материнському капіталу

    Важливим аспектом для кожної родини, яка вже отримала сертифікат, виступає питання – до якого часу можна або потрібно використовувати кошти материнського капіталу. Тобто, є крайній термін, до якого необхідно розпорядитися сумою материнського капіталу. Відповідь на це питання прописано в ст. 6 закону про материнський каптале № 256-ФЗ. Згідно з цим пунктом закон жодним чином не обмежує в часі можливість використання коштів материнського капіталу.

    Сертифікат може знаходитися на руках власника скільки завгодно часу, поки в сім’ї не виникне потреба його застосувати. Заява на розпорядження коштами маткапитала може бути подано в будь-який час, як тільки дитині виповниться 3 роки. Крайніх термінів використання суми сертифіката законом не передбачено.

    Підводячи підсумок про терміни дії програми материнського капіталу, можна відзначити наступні аспекти:

  • У 2017-18 році програма материнського капіталу діє на встановлених законом умовах.
  • Всі сім’ї, які народили або усиновили дітей у період від 1 січня 2007 року до 31 грудня 2018 року можуть у будь-який час звернутися до ПФР з заявою на оформлення сертифіката на материнський капітал.
  • Можливість продовження терміну дії програми після 2018 року буде розглянута на законодавчому рівні.
  • На рішення про продовження дії закону № 265-ФЗ і номінал материнського сертифіката буду мати вплив такі фактори як економічне становище і стан державного бюджету РФ.
  • Влітку 2014 року в Державну Думу був внесений законопроект, згідно з яким багатодітні сім’ї можуть отримати 1,5 мільйона рублів в рамках програми материнського капіталу. Пропонувалося ввести дані зміни програми, починаючи з 1 січня 2017 року. Однак рішення по цьому проекту було відкладено, а сам законопроект поки заморожений. Ймовірність його повторного розгляду в майбутньому існує, але поки що нічого певного про це сказати не можна.