Дитячі посібники та виплати на дитину в багатодітних сімях

234

За даними останнього перепису населення, що проводився в Росії в 2010 році, в країні налічується більше одного мільйона сімей з трьома і більше дітьми. Всього ж по країні зареєстровано більше 40 мільйонів сімей. Таким чином, багатодітній є кожна сорокова сім’я. При цьому статистика свідчить, що кожен п’ятий дитина із загальної кількості дітей зростає саме в багатодітній сім’ї, незважаючи на те, що багатодітність носить виражений регіональний характер і для більшості регіонів Росії невластива. Які дитячі посібники та виплати на дитину в багатодітних сім’ях покладені в РФ?

Зміст:

  • Яка сім’я вважається багатодітною?
  • Допомоги багатодітним сім’ям
  • Федеральні і регіональні допомоги багатодітним сім’ям
  • Материнський капітал
  • Інші види підтримки багатодітних сімей
  • Державні нагороди
  • Інші види пільг для багатодітних сімей
  • Ці відомості викладені в «Концепції державної сімейної політики в Російській Федерації на період до 2025 року», затвердженої рішенням Уряду РФ №1618-р від 25.08.2014 р. Цим же розпорядженням Мінпраці Росії наказано спільно з федеральними органами виконавчої влади розробити план заходів на 2015-2018 роки щодо реалізації першого етапу даної концепції. План був затверджений розпорядженням Уряду РФ №607-р від 9.04.2015 р. Правда, про багатодітних сім’ях там практично немає згадок.

    Яка сім’я вважається багатодітною?

    Досить тривалий час державна соціальна підтримка багатодітних сімей ґрунтувалася на Указі Президента Російської Федерації №431 «Про заходи з соціальної підтримці багатодітних сімей» від 5.05.1992 року. Деякі зміни вносилися в цей документ і пізніше, остання правка була прийнята в 2003 році.

    Однак визначення багатодітної сім’ї в Указі №431 не наводиться. У тексті документа йдеться лише, що в кожному регіоні країни статус багатодітної сім’ї встановлюється самостійно з урахуванням місцевої демографічної ситуації, національних і культурних особливостей, стану економіки в регіоні.

    Існує також Національний стандарт Російської Федерації ГОСТ Р 52495-2005 «Соціальне обслуговування населення. Терміни та визначення», в якому є уточнення, що до складу багатодітної сім’ї входить троє і більше неповнолітніх дітей.

    У 2012 році Президентом Російської Федерації було підписано Указ №606 «Про заходи щодо реалізації демографічної політики Російської Федерації». Цей указ рекомендувала суб’єктам Російської Федерації переглянути свої бюджети і знайти можливість забезпечення щомісячних виплат сім’ям з трьома і більше дітьми. При цьому передбачалося часткове фінансування регіональних витрат на виплату допомоги з федерального бюджету.

    Як бачимо, мінімальна кількість дітей у родині, щоб вона могла бути визнана багатодітній – не менше трьох. Іншого визначення багатодітної сім’ї ні у федеральному законодавстві, ні в Указах Президента РФ, ні в Цивільному та Сімейному кодексі немає. Регіони країни призводять визначення багатодітної сім’ї лише у своїх нормативних актах. Звичайно ж, ці визначення в різних регіонах відрізняються.

    Для прикладу, в Москві багатодітною вважається сім’я з трьома і більше дітьми, якщо молодшому не виповнилося 16 років. У Санкт-Петербурзі в багатодітній родині також повинно бути не менше трьох дітей, але при цьому всі повинні бути у віці до 18 років.

    Такої ж думки дотримується більшість регіонів країни, але далеко не все. Республіка Марій Ел визнає багатодітними лише ті сім’ї, в яких ростуть не менше чотирьох неповнолітніх дітей, а в багатодітній родині Красноярського краю їх повинно бути не менше п’яти.

    Допомоги багатодітним сім’ям

    Сім’ї з великою кількістю дітей у Росії ставляться до сімей, які перебувають в умовах підвищених соціальних ризиків. Зрозуміло, що найчастіше стають багатодітними неблагополучні сім’ї, в яких не приділяють належної уваги попередженню появи незапланованих дітей. Але й сім’ї з запланованої багатодітністю, також як і сім’ї від повторних шлюбів, що об’єднали дітей обох подружжя, в умовах соціальної та економічної нестабільності також знаходяться в зоні високого соціального ризику. З цієї причини держава приділяє особливу увагу питанням соціальної підтримки у вигляді дитячих допомог та виплати на дитину в багатодітних сім’ях.

    Така підтримка держави реалізується як на федеральному, так і на регіональних рівнях. Проявляється вона не лише у вигляді виплат різних дитячих посібників, але й у вигляді надання певних додаткових пільг.

    Федеральні і регіональні допомоги багатодітним сім’ям

    Багатодітні батьки можуть розраховувати на отримання усіх видів допомог, гарантованих федеральним законодавством. Таке право встановлюється Федеральним законом №81-ФЗ «ПРО державних посібниках громадянам, які мають дітей» від 19.05.1995 р. і не залежить від кількості дітей в сім’ї.

    Зокрема, це:

    • допомога по вагітності та пологах (виплачується працевлаштованим жінкам, які перебувають у декретній відпустці);
    • одноразова допомога при народженні дитини;
    • щомісячну допомогу по догляду за дитиною до 1,5 років;
    • материнський капітал.

    Після видання Указу №606, позначені нову демографічну політику держави, до її реалізації почали поступово приєднуватися регіони. Правда, їх список періодично змінюється, і навіть часом скорочується. В даний час додаткову підтримку багатодітним сім’ям на умовах спільного фінансування з регіонального та федерального бюджету надають 50 суб’єктів Російської Федерації, а ще 16 регіонів країни надають аналогічну підтримку виключно зі свого бюджету.

    Регіональна підтримка виявляється адресно, тобто перед її наданням обов’язково проводиться аналіз соціального і матеріального становища сім’ї. У ході такої перевірки встановлюється, чи потрапляє фактичне становище сім’ї під критерії надання соціальної допомоги, закріплені в різних федеральних і регіональних правових актах.

    Далі, в залежності від результатів перевірки і діючих у регіоні норм родині можуть бути призначені деякі виплати або пільги. Наприклад, багатодітна сім’я може отримувати допомогу по догляду за дитиною до 3 років, а в деяких випадках – до 16 чи 18 років.

    Оскільки місцеві нормативні акти можуть встановлювати свої види допомоги по багатодітності, то про конкретних додаткові виплати і пільги в конкретному регіоні країни треба дізнаватися в територіальному відділенні соціального захисту населення (СЗН).

    Материнський капітал

    Для забезпечення сім’ям з дітьми гідного рівня життя, а також для стимулювання підвищення народжуваності у 2006 році був прийнятий закон №256-ФЗ, який ввів поняття материнського або сімейного капіталу. У загальному випадку, виплати федерального материнського капіталу покладаються жінці, яка має громадянство РФ, яка народила або усиновила другого дитини або наступних дітей. Але у цього виду допомоги є свої особливості.

    По-перше, отримати сертифікат на сімейний капітал можна лише один раз, а не при народженні кожної наступної дитини. По-друге, програма виплат материнського капіталу обмежує часовий інтервал, під час якого має бути народжений чи усиновлений другий (третій і т. д.) дитина. По-третє, цілі використання і термін первісної виплати материнського капіталу теж строго регламентуються законом.

    Сума федерального сімейного капіталу щорічно індексується і на 2017 рік становить 453026 руб.

    В п. 2 ст. 1 Федерального закону №256-ФЗ передбачається можливість запровадження в регіонах країни додаткових заходів по наданню сім’ям з дітьми матеріальної підтримки у формі регіонального сімейного капіталу. Вперше такі заходи були введені в Смоленській області в 2008 році. Слідом за Смоленською областю до даної ініціативи почали приєднуватися й інші регіони. При цьому в більшості регіонів країни право на регіональний материнський капітал надається лише багатодітним сім’ям, а не при появі другої дитини.

    Інші види підтримки багатодітних сімей

    Крім матеріальної допомоги сім’ям, що реалізується за допомогою грошових виплат у вигляді дитячих посібників або материнського капіталу, існують і інші способи державної підтримки багатодітних сімей. Наприклад, багатодітним сім’ям можуть надаватися:

    • житлові та комунальні пільги;
    • різні грошові пільги і компенсації;
    • пенсійні пільги;
    • податкові пільги;
    • право на одержання житла або земельних ділянок;
    • державні нагороди.

    Розглянемо деякі види додаткової допомоги багатодітним сім’ям докладніше.

    Державні нагороди

    Указом Президента Росії №775 від 13.05.2008 р. був заснований орден «Батьківська слава». Цей порядок являє собою спеціалізовану державну нагороду багатодітним батькам. При нагородження цим орденом виплачується одноразове грошове заохочення в розмірі 100000 крб.

    Орден «Батьківська слава» може бути вручений обом багатодітним батькам, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, або одному з батьків у випадку неповної сім’ї. При цьому необхідно, щоб виконувалися наступні умови:

    • батьки повинні виховувати або вже виховати не менше 7 дітей, які є громадянами РФ;
    • батьки повинні забезпечувати гідне виховання та утримання дітей протягом не менш як 5 років;
    • всі діти на момент нагородження мають бути живі (за винятком випадків, коли діти загинули при захисті Вітчизни і його інтересів).

    Нагородження орденом проводиться не раніше досягнення сьомою дитиною віку 3 років.

    Указ №775 також рекомендує суб’єктам РФ передбачити додаткові заходи соціальної підтримки нагороджених цим орденом з регіональних бюджетів. Умови надання такої підтримки встановлюються регіонами самостійно на підставі прийнятих нормативних актів. Приміром, в Курганській області особи, нагороджені орденом «Батьківська слава», отримують разове додаткове заохочення в розмірі 50000 руб.

    Крім того, регіони можуть самостійно встановлювати додаткові нагороди багатодітним сім’ям та передбачати для нагороджуваних різні грошові виплати. Якщо взяти ту ж Курганську область, то в ній матерям, нагородженим відзнакою «Материнська слава» (не слід плутати цю нагороду з орденом «Батьківська слава»), також виплачується одноразова заохочення.

    Інші види пільг для багатодітних сімей

    Згаданий на початку статті Указ №431 передбачає додаткові види пільг по багатодітності, наприклад:

    • знижки на оплату державних і муніципальних послуг;
    • пільги по сплаті податку на доходи фізичних осіб (ПДФО);
    • субсидування будівництва житла;
    • пенсійні пільги.

    Зокрема, для багатодітних сімей передбачено грошові пільги у вигляді знижки не менше 30% на оплату комунальних послуг, в тому числі опалення, водо-, газо – та електропостачання, а також на оплату різних видів палива для приватних будинків. Правда, на практиці такі пільги майже не реалізуються, оскільки значну частину комунальних послуг населенню надають комерційні компанії. Справа в тому, що існуючі законодавчі норми не зобов’язують комерційні організації надавати пільги населенню за рахунок власних коштів.

    У деяких регіонах країни передбачається субсидування витрат багатодітних сімей на придбання або будівництво житла. Для отримання такої пільги необхідно, щоб сім’я перебувала на обліку потребуючих поліпшення житлових умов.

    Ще один вид державних пільг батькам з неповнолітніми дітьми – відрахування з ПДФО. Вони надаються працевлаштованим батькам на кожну дитину до 18 років або до 24 років за умови його очного навчання. Простими словами: податкове вирахування – це певна сума з одержуваного батьком доходу, яка не обкладається ПДФО.

    Передбачено два види відрахувань: стандартний і соціальний. Стандартний вирахування надається на кожну дитину без будь-яких додаткових умов, соціальний надається на оплату лікування або навчання дитини. Хоча відрахування надаються будь-яким сім’ям з дітьми, сумарний розмір вирахування залежить від загальної кількості дітей, тому для багатодітних сімей пільга буде більше.

    Відповідно до норм законодавства багатодітні матері мають право на дострокове встановлення страхової пенсії по старості. Вони можуть отримувати пенсію з 50 років при страховому стажі не менше 15 років, але для цього необхідно виконання двох умов:

    • у матері повинно бути не менше п’яти народжених або усиновлених дітей;
    • вона повинна виховувати цих дітей, як мінімум, до віку 8 років.

    Крім цього, за періоди відпустки по догляду за дитиною нараховуються пенсійні бали, загальна кількість яких зростає із збільшенням кількості дітей у сім’ї. Сумарна кількість балів – це пенсійний коефіцієнт, від якого прямо залежить розмір страхової пенсії по старості. Таким чином, чим більше дітей в родині, тим вище пенсійний коефіцієнт і тим вище гарантоване пенсійне забезпечення.

    У регіонах країни також можуть встановлюватися додаткові пенсійні пільги для багатодітних сімей, в тому числі у вигляді додатково виплачується до пенсії щомісячної грошової компенсації.

    Недавні поправки до Земельного кодексу РФ встановлюють новий порядок передачі земельних ділянок у власність громадянам з багатодітних сімей. Раніше (у 2011 році) Земельним кодексом було встановлено право багатодітних сімей на безоплатне отримання ділянок землі для різних цілей, включаючи індивідуальне житлове будівництво. Але з 2015 року ця норма була переглянута і значно змінена.

    Право на безкоштовне надання земельної ділянки багатодітним сім’ям було збережено, але в кодекс внесли два важливі доповнення:

  • Для надання багатодітній родині ділянки землі крім підтвердження статусу багатодітності необхідно, щоб батьки були поставлені місцевою адміністрацією на облік потребуючих поліпшення житлових умов.
  • За згодою багатодітних батьків регіональні органи влади можуть пропонувати замість безкоштовного земельної ділянки інші заходи щодо забезпечення житловими приміщеннями.
  • Таким чином, можливостей отримати безкоштовну земельну ділянку у багатодітних сімей поменшало. По-перше, земельна ділянка надається за рішенням місцевої влади з урахуванням можливостей бюджету і тільки сім’ям, які перебувають на обліку в якості нужденних у житлі. По-друге, замість земельної ділянки сім’ї можуть запропонувати інші варіанти, наприклад:

    • надання у власність безкоштовного соціального житла;
    • виділення житла на умовах соціального найму;
    • надання субсидії на часткове погашення вартості житла, що купується сім’єю самостійно.

    На жаль, чинне на даний час законодавство різного рівня, що регулює надання державної допомоги багатодітним сім’ям, не цілком узгоджене між собою. Незважаючи на те, що значна частина виплат і пільг надається по всій країні, у кожному окремому регіоні можуть встановлюватися свої критерії багатодітності і потреби.

    Більш того, і розміри виплат, та перелік посібників по регіонах значно розрізняються. У зв’язку з цим батьки майже завжди потребують уточнення усіх умов надання державної соціальної підтримки у місцевої адміністрації, у відділеннях СЗН, в Багатофункціональних центрах надання держпослуг або юридичної консультації.