Дитина не тримає голову: причини

445

Перший рік життя дитини – час, коли він набуває життєво важливі навички: починає сидіти, повзати, пробує вставати на ніжки. Однак найперше, що вчиться робити малюк, – тримати голову. Після цього починається розвиток м’язів спини, внаслідок чого дитина отримує можливість перевертатися, ставати на карачки і т. д., що допомагає йому бачити навколишній світ ширше. Однак деякі немовлята можуть відставати в розвитку, що здатне привести до проблем у майбутньому. тому батькам необхідно зрозуміти, чому дитина не тримає голову і як це виправити.

Зміст:

  • Розвиток в залежності від віку
  • Як визначити, чи все в нормі
  • Причини відхилень
  • Коли слід звертатися до лікаря
  • Особливості розвитку малюка: поради батькам
  • Розвиток в залежності від віку

    Щоб зрозуміти, чи є проблема, необхідно дізнатися, коли дитина починає тримати голову. У перші тижні життя більшу частину часу малюк тільки спить і їсть. Його аналізатори ще недостатньо адаптовані до зовнішнього світу, тому він ще не особливо цікавиться навколишніми предметами. Природно, всі немовлята розвиваються по-різному, але загальні показники такі:

    Вік

    Норми

    Два тижні

    Дітки вже можуть повертати голову в бік, вони стежать за особами мами і тата. До кінця цього періоду можна пробувати класти дитину на живіт. З цього моменту починається зміцнення шийних і спинних м’язів. Якщо немовля тримають стовпчиком, то зовсім недовго, а спинку і головку в обов’язковому порядку підтримують.

    Три тижні

    Немовля вже намагається підняти голову в положенні лежачи на животі. Якщо дитину тримають вертикально, то спинку і голівку як і раніше фіксують.

    Півтора-два місяці

    Лежачи на животику, малюк піднімає голівку і недовго утримує. Він вже може фіксувати голову на одній лінії c тулубом у вертикальному положенні, хоча і кілька секунд, але в цей час все ще потрібно підтримувати немовляти.

    Три місяці (11-13 тижнів життя)

    Рухи стають більш впевненими. Лежачи на животі дитина здатна самостійно утримувати голову. У положенні стовпчиком малюк впевнено тримає голову, виняток становлять ослаблені і недоношені дітки. Але занадто довго його теж не варто так тримати, тому що м’язи шиї і спини можуть втомлюватися. Через деякий час краще почати притримувати дитину.

    Якщо ж малюк недоношених, то норма кілька зсувається. Зазвичай до його віку потрібно додати стільки тижнів, скільки він повинен був провести ще в утробі матері згідно нормі.

    Чотири місяці

    Багато малюки вже піднімають голову і верхню частину тулуба, спираючись на ручки. Причому в такому стані вони можуть перебувати тривалий час. Вертикально на руках дорослого малюків можна носити вже досить довго, але дитина може втомлюватися, тому при втомі йому підтримують спинку або розгортають спиною до себе.

    П’ять місяців

    Дитині вже не потрібна підтримка дорослого в положенні стовпчиком. Він впевнено тримає голову і крутить нею в різні боки, спостерігаючи за навколишнім світом.

    У півроку малюк пробує сидіти, при цьому м’язи шиї вже досить добре розвинені.

    Якщо дитина погано тримає голову згідно з віковими показниками, представленими у таблиці, а також батьки помітили інші відхилення в психомоторному розвитку немовляти, варто в обов’язковому порядку проконсультуватися з обраним педіатром (при виниклій необхідності не треба чекати планового щомісячного огляду).

    Читайте також:Розвиток пам’яті у дітей

    Як визначити, чи все в нормі

    Якщо дитина в місяць не цікавиться навколишнім світом і не намагається піднімати голівку, то слід насторожитися. У нього можуть бути органічні або психічні відхилення (за умови, що дитина доношена і пологи відбулися без ускладнень). Скажіть про це спостерігає немовляти фахівця.

    Але треба враховувати, що навіть здорові дітки часто розвиваються по-різному буває, що одні малюки досить добре утримує головку в 1,5–2,5 місяці, а в інших м’язи слабкі і голова зовсім не фіксується, а «ходить» з боку в бік.

    Коли немовляті виповниться 2,5-3 місяці, для батьків буде показовий своєрідний тест, для якого необхідно зробити наступне:

  • Коли дитина буде лежати на спині, потрібно обережно і плавно потягнути його за дві ручки, щоб він присів. Голова при цьому буде триматися, але трохи захитався. Через 30 секунд немовляти потрібно повернути у вихідне положення.
  • Через дві хвилини дія повторюється, тільки до положення сидячи дитина не дотягується. Він кілька секунд потримає голову, після чого запрокинет її назад.
  • Якщо малюк це виконує, значить, все в порядку. До трьох місяців голову потрібно обов’язково підтримувати, так як м’язи і шийні хребці ще не можуть забезпечити тривалої надійної фіксації.

    Зверніть увагу: Під час тесту малюк повинен бути здоровим, перебувати в гарному настрої; краще вибрати для цього середину часу неспання малюка. Відразу після годування виконувати вправи теж не варто. У зворотному випадку показники можуть бути неінформативні.

    Причини відхилень

    Якщо дитина погано тримає голову, необхідно з’ясувати причини цієї проблеми. Зазвичай вони такі:

  • Порушення харчування. Якщо організм дитини не надходить достатньої кількості корисних речовин, то його органи і м’язова система не будуть розвиватися так, як належить. Від цього страждає нервова система, малюк не добирає у вазі, погано росте.
  • Передчасні пологи. Недоношеність малюка підвищує ризик проблем з розвитком. Для таких малюків характерно відставання в психомоторному розвитку. Однак при правильному годуванні, виконання рекомендацій педіатрів такий немовля до кінця першого року вже нічим не відрізняється від малюків, що народилися в строк.
  • Ускладнені пологи, в ході яких дитина отримала травму. Тут без консультації вузьких фахівців не обійтися.
  • Знижений або підвищений тонус м’язів. Показано спостереження у хірурга і невролога, проходження фізіопроцедур, масажів, медикаментозне лікування (при необхідності, в залежності від причини, що викликала таке стан).
  • Патології неврологічного характеру. У перші дні життя помітити їх може тільки досвідчений фахівець. Для того щоб не втратити дорогоцінний час, не варто ігнорувати щомісячні профілактичні огляди у лікаря-педіатра та покладені медкомісії з відвідуванням вузьких фахівців.
  • Кривошея. Така проблема характерна для тих малюків, які рідко лежали на животі. Викладати дитину на животик потрібно як можна частіше після того, як заживе пупкова ранка.
  • Те, як добре буде розвиватися малюк, залежить від батьків. З перших днів вони повинні займатися дитиною: робити масаж і гімнастику (як виконувати їх правильно будинку, покаже медпрацівник), говорити з ним, зацікавлювати його.

    Коли слід звертатися до лікаря

    Батькам слід знати норми фізіологічного та психоемоційного розвитку малюка і при необхідності звертатися до фахівців, також не соромитися задавати всі питання на профілактичних оглядах.

    Не чекати щомісячних оглядів і звернутися до фахівця варто, якщо:

    • м’язовий тонус шиї і всього тіла занадто слабкий;
    • голова немовляти тримається під неправильним кутом;
    • лежачи на животі, малюк навіть не намагається повертати голову;
    • дитина слабо цікавиться (або взагалі не цікавиться) навколишнім світом, при явних ознаках відсутність хвороби він слабкий і апатичний.

    Звертатися слід до педіатра, при необхідності він направить до вузьких спеціалістів (невролога, хірурга, травматолога та ін)

    Особливості розвитку малюка: поради батькам

    Отже, в якому віці малюк повинен вміти тримати голову, вже зрозуміло. Розглянемо, що ж потрібно робити, щоб він розвивався згідно нормі. Слід виконувати такі рекомендації:

  • Через три тижні після появи на світло необхідно викладати дитину на живіт. Робити це потрібно мінімум два-три рази в день. Краще викладати малюка через півгодини після годування. Таке тренування не тільки допоможе зміцнити шийні м’язи, але і стане хорошою профілактикою кольок. Малюк буде намагатися підняти голову, повертати її.
  • Для попередження розвитку кривошиї краще укладати малюка спати на лівий і правий бік по черзі. Причому міняти положення необхідно не тільки вдень, але і вночі. У перші тижні життя віддається перевагу жорсткому матрацу. Якщо подушка і є, то вона повинна бути плоска.
  • Щоб м’язи і шийні хребці розвивалися правильно, в організм немовляти повинні надходити всі необхідні корисні речовини. Якщо він знаходиться на грудному вигодовуванні, то мамі треба відкоригувати власне меню. При штучному харчуванні підбираються ті суміші, які мають високу якість і підходять за віком.
  • З перших днів життя новонародженій дитині потрібно робити гімнастику і масаж. Це дозволить нормалізувати м’язовий тонус, поліпшити настрій малюка. Гімнастика в перші тижні є пасивною. Що стосується прийомів масажу, то тут використовуються легке розтирання і погладжування. Не менш корисним вважається незначне постукування подушечками пальців. Зазвичай всі маніпуляції показує на патронажі медсестра.
  • З двох місяців треба носити малюка вертикально, підтримуючи голову. Також корисна поза «літачок» животиком вниз. При цьому груди і шийка крихти підтримуються.
  • Займатися плаванням. Для цього необов’язково відвідувати басейн, існують спеціалізовані групи для немовлят. Можна плавати навіть в домашній ванні. Водні процедури заспокоюють дитину, покращують настрій, зміцнюють м’язи без зайвого навантаження на них, нормалізують тонус.
  • Показувати дитині цікаві яскраві іграшки, водити ними перед очима, щоб дитина повертав голову вліво-вправо, доброзичливо розмовляти з малюком, включати йому спокійну мелодійну музику.
  • Уміння тримати голову – це важливий навик малюка, який дає поштовх до розвитку м’язів спини, стимулює розвиток опорно-рухової системи.

    З цього моменту починається активне освоєння навколишнього світу. Малюк скоро буде повзати, сідати, вставати на ніжки, але щоб цей навик виробився вчасно, батьки повинні приділяти своїй дитині максимум часу і турботи, вчасно помічати проблеми, не зволікати і звертатися до фахівців.

    Читайте також:

    • Розвиток дрібної моторики: ідеї для занять
    • Криза першого року життя дитини
    • Привчити малюка до горщика – просто!

    Фото: Рexels, Depositphotos