Цінний запас: як зберігати грудне молоко

143

Унікальність грудного молока не тільки в особливому складі. Цей продукт можна запасати про запас. Якщо все зроблено правильно, його цінні властивості повністю збережуться.

У перші шість місяців життя немовляти ідеальною їжею для нього є грудне молоко – такі рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я. Цей продукт зберігає свою значимість і до закінчення півроку: ВООЗ наполягає, щоб одночасно з прикормом діти отримували молоко матері до досягнення дворічного віку.

Не рідкісні ситуації, коли єдиним способом продовжувати грудне вигодовування залишається зберігання грудного молока, отриманого в результаті зціджування. Це запасний варіант організації харчування немовляти, оскільки самим оптимальним залишається отримання їжі безпосередньо з грудей. Тим не менш, якщо мама і дитина в силу обставин не можуть постійно перебувати разом, або стан однієї з сторін перешкоджає природному процесу годування, «банк» зцідженого молока буде до речі.

Зміст:

  • Як підготувати грудне молоко на зберігання
  • Як зберігати зціджене молоко без холодильника
  • Грудне молоко в холодильнику: правила зберігання
  • Зберігання зцідженого молока в замороженому вигляді
  • Розморожування грудного молока
  • Як підготувати грудне молоко на зберігання

    Якщо метою зціджування є отримання молока про запас, перед початком процедури рекомендується старанно вимити руки та груди. Ця міра буде сприяти кращій збереженості продукту.

    Зціджувати молоко вручну або за допомогою молоковідсмоктувача. До недавнього часу ручна процедура була пріоритетною, однак сучасні пристрої, що імітують процес смоктання немовляти, дозволяють зробити це якісніше.

    Небажано зціджувати для зберігання лише переднє молоко, призначене для поповнення запасів рідини в організмі малюка. Воно відрізняється водянистої структурою і має меншу харчову цінність.

    Щоб сцеженный продукт зберіг всі цінні властивості, важливо помістити його в правильну тару.

    • Пакети під грудне молоко. Вони представлені в аптеках та у відділах дитячого харчування. Така тара стерильна і герметична, має міцні шви і мірну шкалу. При розкритті пакета не варто дути в нього: це порушить стерильність.
    • Контейнери зі скла або поліпропілену (з маркуванням «PP»), укомплектовані герметичною кришкою. Якщо у жінки є молоковідсмоктувач, доцільно буде підібрати модель, сумісну з ним.

    Вибір тари залежить від передбачуваного способу зберігання: для холодильного відділення зручніше використовувати контейнери, а пакети більше підійдуть для заморожування. Для економії місця в камері їх можна укладати на бік.

    Звичайні пакети з целофану – невдалий варіант для зберігання материнського молока. Вони не стерильні, тому в продукт можуть потрапити патогенні мікроорганізми. Ці пакети недостатньо герметичні, пропускають сторонні запахи і не мають міцних швів.

    Читайте також:Як збільшити лактацію при грудному вигодовуванні

    Як зберігати зціджене молоко без холодильника

    Грудне молоко містить компоненти, що пригнічують бактеріальний ріст, тому воно прекрасно зберігає властивості при грамотному зберіганні. Припустимо нетривалий час тримати його поза холодильного пристрою.

    Температура в приміщенні

    Час зберігання

    15°С

    до 24 годин

    19-22°С

    8-10 годин

    25°С

    4-6 годин

    Продукт, не піддається охолодженню, рекомендується тримати в непрозорій ємності або в місці, куди не проникає світло.

    Педіатри рекомендує піддавати пастеризації молоко, що знаходиться при температурі понад 20°С більше шести годин. Для цього пляшку з рідиною протягом 30 хвилин прогрівають на щадить водяній бані (не вище 65°С).

    Незважаючи на бактеріостатичні властивості жіночого молока, краще піддати його охолодженню безпосередньо після зціджування. При відсутності холодильного обладнання використовують сумки-холодильники. У них сцеженную рідину можна тримати до 24 годин, простеживши, щоб ємність була розташована близько до хладоэлементам. Такий спосіб зберігання оптимальний для прогулянок і походів в гості.

    Читайте також:Як зрозуміти, що дитина не наїдається грудним молоком

    Грудне молоко в холодильнику: правила зберігання

    Якщо годування зцідженим продуктом заплановано на найближчі дні, доцільно тримати його в холодильному відділенні, не піддаючи заморожуванню.

    У молодих мам часто виникає питання: як і скільки можна зберігати молочний запас в охолодженому вигляді? Якщо все робити правильно, в холодильнику при середній температурі +4°С молоко припустимо тримати до 8 днів, оптимально – 3 дні. Щоб точно відслідковувати терміни зберігання, на заготовках роблять помітки з датою і часом зціджування.

    Не рекомендується поміщати тару з молоком на поличку, розташовану на дверцятах холодильника. Найкраще для цієї мети підійде задня частина полиці над овочевим відсіком.

    Припустимо заготовляти молокопродукт протягом дня невеликими порціями. Теплу свежесцеженную рідина не можна додавати до охолодженої частини. Нову порцію перед змішуванням потрібно трохи потримати в холодильнику.

    Зціджене жіноче молоко, залишений на зберігання, за своїм виглядом відрізняється від магазинного молокопродукта. Воно розділяється на фракції: зверху утворюється жирний шар, а нижня частина стає напівпрозорою і водянистою. Якщо тару злегка струсити, її вміст знову набуде однорідність.

    Зберігання зцідженого молока в замороженому вигляді

    Якщо протягом найближчих 48-72 годин не планується використовувати для годування наявний молочний запас, його доцільно заморозити.

    Оптимально заморожувати невеликі порції (100 – 150 мл). Оскільки об’єм рідини в замороженому вигляді трохи більше звичайного, не варто наповнювати ємність до верху.

    Якщо не виходить одноразово сформувати разову порцію для зберігання, можлива пошарова заморозка зцідженого молока, що полягає в додаванні знову отриманої рідини до вже замороженою. Тут допускається змішування порцій, отриманих протягом дня. Щоб додається рідина не розтопила заготівлю, яке побувало в морозильнику, її спочатку охолоджують.

    Перед приміщенням тари в морозильник на ній позначають дату зціджування.

    У морозильній камері при постійній температурі не вище -20°С материнське молоко може зберігатися до півроку.

    Молочні заготовки бажано тримати в окремій секції морозилки. При використанні загального відділення час зберігання може скорочуватися в залежності від того, наскільки часто доводиться відкривати морозильне відділення. Якщо камера морозильника не оснащена окремою дверцятами, молочний запас не можна залишати в ньому більш ніж на два тижні.

    Читайте також:Зціджування грудного молока: робимо це правильно

    Розморожування грудного молока

    Від правильного розморожування материнського молока залежить, наскільки воно збереже свої цінні властивості.

    • Кращий спосіб – помістити продукт в холодильне відділення на ніч для поступової розморожування.
    • Якщо потрібно швидко повернути молоко рідке стан, тару поміщають в ємність з теплою водою.
    • Для прискореної розморожування підійде водяна баня: молочну заготовку кладуть в посуд з водою, поміщають на вогонь, підігрівають до отримання рідини потрібної температури.
    • Допускається використання підігрівача дитячого харчування.

    Мікрохвильова піч не підходить для розморожування заготовленого молока, так само як і розігрівання продукту в посуді, вміщеній на вогонь.

    Одного разу розморожене зціджене молоко не підлягає новій заморожуванню. Залишки продукту поміщають в холодильне відділення, де вони можуть залишатися протягом 24 годин. Молоко, не використане за цей час, викидають.

    Індивідуальний «банк» грудного молока дозволяє жінкам зберігати природне вигодовування навіть при відсутності можливості постійно бути поряд з малюком. При дотриманні правил зберігання сцеженный продукт зберігає всі корисні властивості, забезпечуючи дитини повноцінним харчуванням.

    Читайте також:

    • Годуємо грудьми з задоволенням і без проблем
    • Питання-відповідь: чому зіркові мами вибирають грудне вигодовування
    • Коли можна відлучати дитину від грудей

    Фото: Depositphotos