Базові норми спілкування

158

Останнім часом люди все більше пишуть і менше говорять, при цьому не можна забувати базові норми спілкування. Зокрема, писати безграмотно – це показувати низьку самооцінку і неповага до співрозмовника. Розв’язність і експресія на роботі – це порушення особистого простору колег і перенесення вирішення робочих проблем в особисту площину.

Основи світського етикету були закладені в Італії при флорентійському дворі. Останнім часом і особливо з поширенням соціальних мереж відбувається десакралізація мови. Тепер мовний етикет вже не тільки правила хорошого тону, а культурний код, що дозволяє добре розуміти один одного представникам різних статей, висловлювати різницю в соціальній ієрархії, спілкуватися старшим і молодшим, знайомим і незнайомим.

Привітання та звернення до незнайомої людини

Правильне звернення – «Здрастуйте!», але не «Доброго часу доби!».

У російській мові немає офіційного звернення до людини, тому універсальний варіант звернення – «Вибачте, будь ласка!», але не «Молода людина», «Громадянин» і тим більше не «Жінка» або «Чоловік». Звернення з використанням вигуків («Гей!» або «Ти!» неприпустимі).

З незнайомими і старшими коректно спілкуватися «на Ви», при цьому в письмовій промови до людей старшого покоління краще звертатися на «Ви» з великої літери.

Родина

В сім’ї мати з батьком можуть звертатися до дітей, як «Дочка» або «Син», що в межах норми і висловлює дистанцію, але кращим варіантом є просте звернення по імені.

Батьки можуть називати один одного «Тато» і «Мама», що виражає неосязаемую іронію і єдність внутрішнього життєвого простору. До старшому поколінню діти повинні звертатися, як «Дідусь» або «Бабуся», але не «Дід» або «Баба».

Робота

У великому колективі кращим варіантом звернення є по Імені/по Батькові і «на ви». У деяких випадках спілкуються Імені/по Батькові і «на ти», показуючи дружній стиль спілкування.

У робочих командах часто спілкуються на «ти» незалежно від віку і рівня знайомства, при цьому зберігаючи дистанцію у відносинах і розуміючи різний рівень соціальної ієрархії. Також нормою є звернення по імені і прізвища. Але навіть в таких випадках звернення керівника до підлеглих на «ви» буде хорошим тоном, оскільки виражає повагу.

У розмовах треба зберігати зоровий контакт, не обов’язково при цьому дивитися в очі, але в співрозмовника повинна бути впевненість у взаємній зацікавленості у подіях розмові.

Спілкування має бути поважним. При цьому треба вміти відмовляти і бути готовим до критики колег. Елементарною і при цьому обов’язковою ввічливістю є, коли чоловіки відкривають двері перед жінками.

У російській розмові важливим атрибутом є обсценні лексика. Треба розуміти, що ненорматів це не регулярна форма мовлення, а вищий прояв експресії та зловживання ним знижує рівень робочого спілкування.