Сенсорний розвиток дитини

181

З перших днів життя малюк розвивається і пізнає світ. Відбувається це завдяки злагодженій роботі сенсорних аналізаторів (органів відчуттів).

Те, як відчуває дитя: чує, бачить, відчуває смак або запах — впливає на правильне, повноцінне формування його розумових здібностей. Повноцінне сенсорний розвиток дитини сприяє його успішному навчанню в дитячому садку і школі, знадобиться для багатьох видів трудової діяльності, забезпечить психоемоційний благополуччя. У кожному віці дитини у сенсорного виховання свої цілі.

Зміст:

  • Формування аналізаторів
  • Розвиток зору
  • Слухове розвиток
  • Дотик
  • Моторика
  • Сприйняття дітей раннього віку
  • Які корисні заняття
  • Розвиток сенсорики у дітей-дошкільників
  • Розвиток сенсорики в молодшому віці
  • Середній дошкільний вік
  • Сенсорика старших дошкільників
  • Порушення сенсорного розвитку
  • Як поліпшити сприйняття
  • Формування аналізаторів

    Правильне розуміння форми, розташування в просторі, кольору, звучання, розміру, аромату приходить з часом. Особливий вплив на розвиток маленької людини надають зір, слух, дотик і м’язова (моторна) діяльність. Кожна дитина індивідуальна. Динаміка розвитку аналізаторів у різних дітей може бути різною, але приблизні терміни знати потрібно.

    Розвиток зору

    У перші дні після народження малюк рідко відкриває очі, мружить очі від яскравого освітлення. Сліпуче світло йому неприємний. Світ сприймається ним в розмитому вигляді.

    Поступово дитина починає розрізняти червоний, жовтий, зелений, синій кольори. У піврічному віці додаються коричневий, білий і чорний. Побачена картинка сприймається малюком плоско, без ознак обсягу. Предмети малюк бачить тільки на близькій відстані. Лише в рік він здатний виділяти образи на відстані в один метр. Зростання очного яблука триває до п’яти років.

    Розглядати і вистачати іграшки, особи дитина починає в чотири місяці, пізнавати людей — у п’ять-шість місяців, розуміти міміку і жести оточуючих – в рік. У перші місяці життя малюк погано фіксує поглядом предмет, плутає верх і низ. Всі ці явища пов’язані з недорозвиненням нервової системи дитини в ранній період життя.

    Слухове розвиток

    Слух у дитини є з народження, але він розвинений слабо. Багато хто вважає, що немовля з’являється на світло глухим, але ж від різких звуків дитина здригається, припиняє плакати.

    Слух малюка формується поступово:

    • До одного місяця реакція на звук відсутній.
    • З одного-півтора місяців дитина фіксує погляд на звучної іграшці, розпізнає голоси людей. Особливо бурхливо він реагує на голос мами.
    • У шість місяців малюк впізнає по голосу близьких, повертає голову в сторону звучання.
    • Починаючи з семи місяців малюк розуміє, коли звертаються до нього.

    До одного-двох років дитина починає краще диференціювати різні звуки, їх висоту. Низькі тони діти сприймають краще, ніж високі. Гострота слуху покращується з віком, слух формується до 20 років.

    Дотик

    Специфічний орган дотику людини — рука, особливо ведуча. Пов’язано це з тим, що чутливість до дотику, тиску на кінчиках пальців і долоні набагато вище, ніж на інших ділянках тіла. Починаючи з народження з допомогою руки дитина активно пізнає світ. Він тягнеться за що цікавлять його предметами, вистачає їх.

    До молодшого шкільного віку діти пізнають навколишню дійсність, властивості і якості предметів шляхом дотику, піднімаючи, хапаючи, крутячи і пересуваючи їх.

    Моторика

    До півтора місяців руху малюка нецеленаправленны, хаотичні.

    З трьох місяців рухова активність зростає. Дитина жвавіше реагує на яскраве світло і гучні звуки.

    Піврічний малюк з силою вистачає і добре утримує предмети.

    У сім місяців дитя плескає в долоні, переміщує предмети з руки в руку.

    У дев’ятимісячному віці малюк може маніпулювати кількома іграшками, стукати ними і кидати їх.

    В рік дитина з задоволенням грає з однолітками і дорослими.

    Таким чином відбувається формування особливо важливих для розвитку дитини аналізаторів. Рекомендується знати етапи розвитку сенсорики малюка, щоб не упустити відхилення.

    Сприйняття дітей раннього віку

    Сенсорний розвиток дітей раннього віку покращує логічне мислення. Період від одного до трьох років найбільш сприятливий для вдосконалення всіх органів почуттів дитини, отримання знань про навколишній світ. Ось що доступно для розуміння малюкам цього віку:

    • Температурні поняття — холодне і гаряче.
    • Величина предмета (великий, маленький, середній).
    • Дев’ять кольорів спектру.
    • Геометричні фігури: квадрат, коло, трикутник, овал, прямокутник.
    • Смак (солодкий, солоний, кислий, гіркий).
    • Тип заходу (легкий, важкий, гіркий, солодкий).
    • Звуки рідної мови.

    В цей період у дитини формуються смакові уподобання. Смачну їжу малюк здатний визначити по запаху, від несмачною відмовиться, навіть не спробувавши її.

    Які корисні заняття

    До трьох років дитина швидко засвоює інформацію, але він неусидчив, тому заняття повинні проходити в ігровій формі. Сенсорний розвиток в цей період стимулює мова, допомагає розширити словниковий запас.

    Для поліпшення сенсорної чутливості малюкам цього віку буде корисно грати з іграшками з різного матеріалу: пластику, дерева, гуми. Це допоможе навчитися визначати предмети на дотик. Можна запропонувати дитині різні по жорсткості іграшки під час купання.

    Сенсорному розвитку важливо щодня приділяти увагу. Корисно займатися з малюком ліпленням з пластиліну, фольги, тіста. На прикладі води потрібно показати різницю між холодним і гарячим.

    З маленькими дітьми важливо якомога частіше грати в пальчикові ігри. Це покращує сенсорне розвиток, тренує дрібну моторику. Завдяки пальчикової гімнастики швидше розвиваються мова і мислення.

    Читайте також:Розвиток дрібної моторики: ідеї для занять

    Розвиток сенсорики у дітей-дошкільників

    У цей період ігрові маніпуляції змінюються обследовательской пізнавальною діяльністю. Дитина намагається розібратися, з яких частин складається предмет, яке їх призначення, наскільки вони рухливі і пов’язані між собою. У цей період основним стає зорове сприйняття.

    Розвиток сенсорики в молодшому віці

    У три-чотири роки дитина знає назви всіх кольорів, які розрізняє іноді їх відтінки. Поліпшується координація рухів, пов’язана із зором. Малюк вміє збирати нескладні пазли, піраміди, конструктори. Трирічним діткам цікаво розучувати пісеньки, віршики, потішки.

    До чотирьох років малюки з цікавістю розбираються з об’ємом і формою предметів, розміром, зіставляють явища і предмети. Поліпшується слухове сприйняття. Малюки легко запам’ятовують потешки, пісеньки, вірші. Діти молодшого віку можуть впізнавати мелодії і відбивати такт, танцювати під музику і співати, прохлопывать долонями ритм.

    Середній дошкільний вік

    З четвертого року життя у дітей формуються типові для цього віку сенсорні поняття. У мові закріплюються уявлення про кольори, геометричні фігури, співвідношенні величин різних предметів. Незалежно від того, порівнюються між собою предмети, малюк називає їх великими і маленькими. Йому вже не треба бачити, щоб зрозуміти, що менше. Малюк розставляє іграшки по зростанню.

    Сенсорика старших дошкільників

    У віці шести-семи років дитині доступні поняття довжини, ширини, висоти. Він може розібратися у розташуванні предметів у просторі по відношенню один до одного і позначити їх положення (за, між, спереду, ззаду, ліворуч-праворуч).

    Заняття для поліпшення сенсорики дітей дошкільного віку спрямовані на закріплення пройденого матеріалу і поліпшення якості раніше вивченого. Звуки, смак, запах в цей віковий період вже сприймаються повноцінно. Неакуратність дітей, нескоординованість вказують на те, що ще не сформувалося дотик. До семи років розвиток аналізаторів вже мало чим відрізняється від цього показника у дорослих.

    Порушення сенсорного розвитку

    При ураженні кори головного мозку, що відповідає за сприйняття, у дитини виникають ті чи інші порушення сенсорного розвитку. До них відносять розлади рухової активності, зору і слуху.

    Ось основні причини появи порушень сенсорного розвитку дітей:

    • Травми голови і спини.
    • Вірусні інфекції матері під час вагітності та дитини в ранньому віці.
    • Патології під час вагітності та пологів.
    • Недоношеність дітей.
    • Статеві інфекції батьків.

    Виявляються порушення зазвичай в неможливості виконання усвідомлених рухів, відсутності реакції на звук і світло, порушення мови або її відсутності.

    При яких захворюваннях спостерігаються порушення сенсорики

    Викликати відхилення сприйняття інформації можуть різні захворювання. Ось деякі з них:

    Захворювання

    Сенсорні порушення

    Дитячий церебральний параліч. Парези

    При наявності гіперкінетичної форми ДЦП знижується гострота слуху. Найчастіше дитина не чує високі по частоті звуки, не проговорює їх. Погано навчаються читання, письма.

    Розумова відсталість

    Фізичний і психічний розвиток дитини з олігофренією посилює порушення сприйняття. Чим важчий ступінь розумової відсталості, тим більше виражене порушення сенсомоторики.

    Аутизм (РАС)

    Діти можуть дуже гостро бачити або чути або їх чутливість до подразників знижена. Завдяки загостреному сприйняттю кольору або звуку деякі дошкільнята проявляють надздібності. Одним дітям з розладом аутистичного спектру (РАС) чудова зорова пам’ять дозволяє запам’ятовувати величезні обсяги інформації, цитувати з пам’яті літературні твори; іншим гострий слух допомагає імітувати голоси людей. Але іноді гіперчутливість є важким випробуванням для дитини: він не може виносити шум, яскраве освітлення, певні запахи, смаки. Все це викликає нервові розлади, напади агресії або самоагресії, посилює проблемна поведінка.

    Глухота, сліпота.

    Порушення зазвичай помітні з раннього віку. Діти виділяються незграбністю, неправильним вимовою частини звуків, утрудненістю промови або її відсутністю.

    Проблеми з сенсорним сприйняттям заважають дитині навчатися в садку і школі, спілкуватися з іншими дітьми. Будь-яке порушення сенсорики може викликати затримку мовленнєвого розвитку або грубе порушення мовлення.

    Як поліпшити сприйняття

    Для розвитку сенсорних здібностей є спеціальні дидактичні ігри, вправи. З їх допомогою збагатиться внутрішній світ дитини, розкриються його можливості.

    Поліпшити дотик можна з допомогою предметів різної величини, форми, захованих в «чудесний мішечок». Малюк повинен на дотик зрозуміти і назвати те, що він знайшов. Гарні будуть ігри на визначення фактури різних зразків тканин. Також можна вгадувати, з чого зроблені предмети: зі скла (пляшка), гуми (м’яч), пластику (іграшка), шкіри (рукавички). Цікаві і корисні заняття з гумовими кульками, заповненими крупами, водою або піском.

    Для поліпшення зорових функцій навчіть дитину дивитися на предмет через прозоре або темне скло, збільшувальне скло, целофан. Можна запропонувати дитині намалювати квітку або іграшку по пам’яті, давши подивитися на неї кілька секунд. Потім нехай повторить малюнок після детального розгляду, в наступний раз — після обмацування предмета з закритими очима, а після — розглянувши предмет через банку з пофарбованої рідиною.

    Читайте також:Розвиток пам’яті у дітей

    Для розвитку слухового сприйняття знадобляться непрозорі пляшечки з різним вмістом: горохом, кнопками, монетами, квасолею, черепашками, гудзиками. Дитина має потрясти ємність і намалювати те, що він чув.

    Смакову чутливість загострять заняття з відомими і невідомими на смак продуктами. Покладіть в рот малюка шматочок їжі – він повинен вгадати, що з’їв.

    Аромати збагачують життя дитини, оживляють його існування. Розвитку нюху сприяють ігри на визначення приємного/неприємного запаху. Можна дати дитині понюхати бульбашки з різними ароматами і дізнатися, який із запахів йому подобається більше. Запитаєте, чим пахне: наприклад, парфумами, ваніліном, цитрусовими або оцтом.

    Допоможіть маляті краще зрозуміти світ запахів, смаків, звуків, приємної музики. Привчайте дитину мити посуд, поливати квіти, витирати пил, допомагати на присадибній ділянці. Відмінно розвиває сенсорику спілкування з тваринами. Намагайтеся задіяти всі органи чуття. Завдяки всьому цьому дитина буде розвиватися гармонійно.

    Читайте також:

    • Криза першого року життя дитини
    • Препарати з йодом при плануванні вагітності: навіщо потрібні, як вибрати
    • Чому дитина не розмовляє

    Фото: Рexels, Depositphotos