Раціон на тиждень: дієта “стіл № 5»

41

Мета призначення дієти” стіл № 5»

Дієта» стіл № 5 ” передбачає нормальне споживання білків і вуглеводів з деякими обмеженнями жирів. З раціону харчування виключаються продукти, які містять пурини, холестерин, екстрактивні речовини, щавлеву кислоту, ефірні масла, а також продукти з жирами, які окислилися при смаженні. Крім того, передбачено обмеження вживання солі.

У раціоні повинні бути присутніми продукти, багаті ліпотропними речовинами, клітковиною, пектинами. Всі страви варять, запікають без скоринки або тушкують. Харчуватися необхідно 4-6 разів на день невеликими порціями. Їжу бажано максимально подрібнювати. Натщесерце потрібно пити якомога більше рідини.

у складі добової норми продуктів раціону харчування при дієті № 5:

  • Білки – до 80 г, в тому числі 50% – тваринного походження

  • Жири – до 80-90 г, в тому числі 30% – рослинні

  • Вуглеводи – до 400 г, енергетична цінність-2400-2800 ккал

Необхідно пам’ятати, що дієта не може відновити функціонування уражених захворюванням органів. Вона тільки позбавляє від факторів, які провокують загострення, а також сприяє процесам відновлення. Дієту №5 призначають в поєднанні з медичними препаратами і лікувальними процедурами. Зрозуміло, знають свій точний діагноз хворі можуть і самостійно переходити на цей план харчування, однак це не звільняє від відвідування лікаря.

Думка експертів

Ксенія чорна

Медицина

Нутриціолог і дипломований натуропат, член російського союзу нутриціологів, дієтологів і фахівців харчової індустрії, засновник онлайн школи pro-здоров’я.

Дана дієта на сьогоднішній день вже застаріла. Сучасна нутриціологія не рекомендує вживати в таких кількостях борошняне і солодке. Як відомо, глютен підсилює запальні процеси, а цукор перевантажує підшлункову залозу.

У дієті не враховується індивідуальна непереносимість молока. При цьому “стіл № 5” обмежує білки і жири, які є будівельним матеріалом для імунних структур і зруйнованих запаленням клітин. А ось обмеження смажених продуктів досі актуальна рекомендація, продукти глікації можуть погіршити стан організму.

Якщо є захворювання, що вимагають такої дієти, я призначаю стіл № 5, – каже алла пономарьова.

Сіль по дієті теж обмежуємо, але це я призначаю тільки в період загострення. На 2-3 тижні, місяць — це максимум. Я вважаю таке щадне харчування доцільно короткочасно. Тривалі обмеження в харчуванні можуть сильно нашкодити здоров’ю. Це можуть бути і застійні явища, і нестача вітамінів і мікроелементів, і інші негативні наслідки. Золоте правило, яке я кажу своїм пацієнтам: ви їсте тільки те, що добре переносите.

Людям, що страждають певними захворюваннями, можна підібрати свій індивідуальний раціон поза загостренням. І це не означає, що тут будуть множинні обмеження, зазвичай це виключення невеликої кількості продуктів. І тільки в тому випадку, якщо пацієнта поза загостренням щось турбує.

Наприклад, раніше було прийнято хворого із загостренням виразки поміщати в стаціонар, а зараз все змінилося. Якщо вдома сприятлива атмосфера і людина може правильно харчуватися, то краще залишитися там, тому що госпіталізація — це стрес.

Якщо повернутися до дієти, «стіл № 5» зручний як основа, як базис і на короткий час, але якщо людина сидить на дієті роками, то він стає психологічно залежний від їжі, його дуже важко відірвати від дієти психологічно. Коли пацієнтів щось турбує, я іноді змушую писати харчові щоденники, по ним можна побачити весь раціон харчування. А потім вже методом проб і помилок знаходимо, що організм не переносить, і залишаємо те, що добре переноситься.

Ми всі індивідуальні, — продовжує доктор, — у нас є свої звички, улюблені страви, продукти. Якщо, вживаючи їх, людина відчуває себе добре, комфортно, то навіщо це забороняти. Наприклад, хтось з’їв шматок свинини або баранини і відчуває себе дуже добре, а хтось з’їв дієтичний сир і після цього йому недобре. Треба відштовхуватися від свого самопочуття, а всі ці загальні тривалі обмеження в їжі здоров’я не додадуть. Наш організм сам знає, що йому потрібно. Тому я повторюся, їжте тільки те, що ви добре переносите, але нічим не треба зловживати, їсти треба дозовано».

Що можна, що не можна: список-таблиця

  • Рекомендовано їсти супи: молочні, овочеві, з крупами, фруктові. Борщ і щі повинні бути без м’яса. Заправку для супів підсмажувати не можна. Дозволяється пісне, нежирне м’ясо (яловичина, птиця, шинка або язик), риба (судак, лящ, хек, навага, тріска). Способи приготування-відварювати або готувати на пару, запікати відварені рибу і м’ясо в духовці, готувати з риби заливні страви.

  • Молока, кефіру, сиру слід вживати не більше 200 г в день. Можна готувати страви з сиру: запіканки, суфле, ватрушки, ледачі вареники, не надто гострий сир. Каші бажано варити на воді або ж з додаванням невеликої кількості молока. Рідини потрібно вживати 1,5-2 л в день.

  • Хліб рекомендується їсти вчорашньої випічки, як білий, так і чорний, а також з висівок. Не більше 2 разів на тиждень можна з’їсти трохи випічки (булочок або пирогів), при цьому в тісто не слід додавати масло. Варені яйця – не більше одного в день, якщо готується омлет, то теж тільки з одного яйця. Рекомендується вживати сирі і варені овочі та зелень, а також різні страви з овочів (гарніри і супи, рагу). Особливо корисними є морква і буряк.

Що можна?

Що не можна?

  • Жирні сорти риби, м’яса, птиці;

  • Смажені, жирні, гострі, копчені страви і продукти;

  • Алкоголь;

  • Субпродукти (мізки, печінка);

  • Шпик, консерви, бобові культури;

  • Гриби і грибні бульйони;

  • Цибуля, шпинат, щавель, редис, часник, редька, ревінь, цвітна капуста, ріпа;

  • Шоколад, морозиво, какао;

  • Оцет, газовані напої;

  • Холодне пиття;

  • Мариновані овочі.

Меню на тиждень

На сніданок можна з’їсти вінегрет, заправлений нежирною сметаною, вимочений оселедець (не більше 20 г), скибочку вчорашнього білого хліба. В якості пиття-чай з молоком. Другий сніданок може включати невеликий шматок відвареної яловичини, порцію гречаної каші, а також натуральний овочевий сік.

Обід: на перше-овочевий суп з додаванням нежирної сметани, на друге — невеликий шматок відвареної риби, овочі, картопляне пюре, після чого можна пити компот з солодких фруктів. На вечерю підійде запіканка з нежирного сиру, а також неміцний чай з цукром. Перед сном можна з’їсти сухе печиво, запиваючи його киселем з солодких фруктів.

Інший варіант меню лікувальної дієти. Сніданок: вівсяна каша на воді з додаванням молока, нежирний сир з цукром, неміцний чай з медом. На другий сніданок можна з’їсти запечене яблуко. Обід: на перше — овочевий суп, на друге — відварна курка і рис, з пиття — компот. На полуденок-вітамінний відвар шипшини. На вечерю-відварна риба, картопляне пюре, чай. Перед сном можна випити склянку кефіру.

Моя думка, що в цих дієтах немає такої доказової бази, щоб застосовувати їх у повсякденному житті», — коментує віталій румянцев .

Вони були зручні і дотримувалися одного принципу — щадити хворий орган. Наприклад, хворим з жовчнокам’яною хворобою по дієті певзнера обмежували в раціоні жири. А чи правильно це? ні. Тому що при сильному зниженні жиру жовчний міхур не буде скорочуватися і камені можуть почати збільшуватися. При надходженні нормальної кількості жирів в організм жовчний міхур починає скорочуватися і виробляти жовч, яка потрібна для емульгування жиру. А якщо жир зведений до мінімуму, то жовчний міхур не скорочується. Йому нема чого виштовхувати жовч, якщо нічого емульгувати. Як наслідок, орган не виконує свою функцію, рано чи пізно від цього починаються проблеми. Звичайно, переїдати теж не треба, але організм повинен отримувати все необхідне.

Я вважаю, що зараз дієти певзнера нікому не потрібні. Так само, як не потрібні і обмежувальні дієти для більшості людей, якщо тільки лікар при індивідуальному огляді не порекомендував ці обмеження, які найчастіше бувають короткочасні. Чіткі обмеження можуть бути потрібні хворим з кровотечею, непрохідністю, парезом кишечника і деякими іншими захворюваннями. А так можна їсти все, природно, в міру, не переїдаючи.

Повторюся, я вважаю, що раніше необхідність таких дієт була, щоб годувати цілі групи пацієнтів, а в нашЧас це застаріло. Зараз з’явилися стаціонари, де лікуються з асортименту страв самі вибирають собі їжу. При цьому, звичайно, потрібно враховувати особисті протипоказання від лікаря, якщо такі є.