Лікарняний по вагітності та пологах при виході в декрет

295

Під час вагітності в організмі майбутньої мами відбуваються складні процеси, які ведуть до значної перебудови внутрішніх органів та режимів їх функціонування. Ці процеси пов’язані зі зміною обміну речовин і гормонального фону, і тому докорінно впливають на здоров’я і самопочуття жінки. У цей складний для керованого організму період будь-які негативні зовнішні впливи можуть призвести до розладу здоров’я майбутньої мами, так і її дитини.

Зміст:

  • Декретна відпустка та лікарняний лист по вагітності та пологах
  • Від чого залежить тривалість періоду непрацездатності?
  • Порядок оформлення лікарняного листа по вагітності та пологах
  • Оплата лікарняного листа по вагітності та пологах
  • Для того щоб не порушити власне здоров’я і народити здорового малюка, жінці під час вагітності потрібно перебувати під наглядом лікаря, дотримуватися предписываемый їм режим, дотримуватися правильного харчування, уникати фізичних і емоційних перевантажень. Після пологів, які самі по собі являють важкий процес і потребують допомоги кваліфікованого медперсоналу, жінці також потрібен час для відновлення власного здоров’я.

    У зв’язку з турботою про здоров’я майбутніх мам і новонароджених дітей російське законодавство гарантує кожній жінці кваліфікований медичний супровід вагітності, а працюючим жінкам – надання відпустки по вагітності та пологах. У цій статті мова піде про лікарняних листах по вагітності та пологах при виході в декрет: де і ким видається лікарняний, на якому терміні вагітності його можна отримати, який період непрацездатності може бути наданий і від чого залежить його тривалість.

    Декретна відпустка та лікарняний лист по вагітності та пологах

    Вперше в світі надавати працюючим жінкам відпустку на час вагітності та пологів почали в СРСР у 1917 р. До цього ні в одній країні жінки не мали можливості на законних правах відсутнім на роботі під час вагітності і відразу після пологів.

    Надання відпустки по вагітності та пологах (так званого декретної відпустки) працюючим жінкам пов’язано з турботою про здоров’я майбутніх мам та їх дітей. Згідно чинному Трудовому кодексу РФ, в даний час декретна відпустка надається всім працевлаштованим жінкам за їх заявою на підставі листка тимчасової непрацездатності (лікарняного листка). Лікарняний по вагітності та пологах при виході до декрету видається у порядку, затвердженому Наказом Мінздоровсоцрозвитку Росії № 624н від 29 червня 2011 року .

    На весь період непрацездатності, який включає в себе пізній етап вагітності, самі пологи і відновлення після них, жінці виплачується декретна допомога з обов’язкового соціального страхування. Дане декретна допомога може виплачуватися або роботодавцем, або безпосередньо з Фонду соціального страхування (ФСС) Росії.

    Дотримання гарантованого законодавством режиму праці та відпочинку і майбутніх відбулися матерів передбачає необхідність злагодженої спільної роботи основних учасників, які реалізують дані гарантії. Зокрема, ними є:

    • жіноча консультація або інша медична організація, в якій майбутня мама перебуває на обліку вагітних;
    • пологового будинку, пологового відділення лікарні, перинатальний центр або інша установа пологової допомоги;
    • роботодавець жінки;
    • територіальне відділення Фонду соціального страхування, до якого зарахований роботодавець майбутньої мами;

    Одним з документів, покликаним документально підтверджувати права та інтереси цих сторін, є лист непрацездатності по вагітності та пологах. Форма бланка лікарняного листа затверджена Наказом Міністерства від 26 квітня 2011 року № 347н та діє на території країни з 1 липня 2011 року.

    Від чого залежить тривалість періоду непрацездатності?

    При встановленні періоду звільнення жінки від роботи, пов’язаної з підготовкою до пологів, народженням дитини і відновленням сил після пологів, враховуються:

    • існуючі медичні показання, беруть до уваги жіночу фізіологію і природні терміни перебігу вагітності;
    • особливості перебігу вагітності, а саме кількість виношуваних плодів;
    • складність протікання пологів, яка безпосередньо впливає на тривалість періоду відновлення після них;
    • необхідність проведення додаткових оздоровчих заходів під час вагітності (стосується жінок, які постійно проживають або працюють на території зони відселення, тобто на радіоактивних територіях).

    Строки надання лікарняного по вагітності та пологах впливають не тільки на тривалість відпочинку жінки, але і на розмір видається їй декретної допомоги. Декретна відпустка, що надається жінці за лікарняним листком, підлягає оплаті за кожен день непрацездатності в розмірі 100% середньоденного заробітку жінки за попередні два повних календарних роки.

    Тривалість декретної відпустки регулюють такі нормативні правові акти:

    • Трудовий кодекс РФ (ст. 255);
    • Закон № 81-ФЗ «ПРО державних посібниках громадянам, які мають дітей» від 19 травня 1995 року (ст. 7);
    • Закон № 255-ФЗ «Про обов’язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством» від 29 грудня 2006 року (ст. 10).

    Названі документи передбачають різну тривалість декретної відпустки залежно від того, як протікала вагітність і пологи, а також від кількості народжених дітей. При визначенні тривалості періоду непрацездатності враховуються два часових відрізки – до пологів і після них. Кожен з цих часових відрізків у залежності від названих вище чинників має конкретну тривалість, встановлену законом. Декретну відпустку при цьому надається і оплачується тільки цілком, то є його тривалість визначається як сума днів в допологовому та післяпологовому періоді. При розрахунку декретної відпустки використовуються календарні дні.

    Для більш наочного уявлення про тривалість допологового і післяпологового періодів у залежності від перебігу вагітності і пологів, а також загальної тривалості періоду непрацездатності, подивіться наступну таблицю:

    Як бачимо, в залежності від різних факторів формується три варіанти тривалості періоду непрацездатності. Таким чином, лікарняний лист по вагітності та пологах може видаватися жінці на строк 140, 156, або 194 календарних дні.

    Існує ще одна категорія жінок, яким встановлюється інша тривалість лікарняного листа, – це вагітні жінки, які постійно проживають або працюють на території з правом на відселення. Соціальні права таких жінок визначаються Законом РФ від 15 травня 1991 року № 1244-1 «Про соціальний захист громадян, які зазнали впливу радіації внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС». Для них встановлюється допологовий період тривалістю 90 календарних днів.

    Порядок оформлення лікарняного листа по вагітності та пологах

    Як правило, видача листка непрацездатності по вагітності і пологах проводиться за місцем взяття вагітної на облік. Лікарняний листпо вагітності і пологах видається на акушерському терміні 30 тижнів при звичайній вагітності або на терміні 28 тижнів при очікуванні близнюків.

    Лікарняний лист по вагітності та пологах може видаватися лікарем одноосібно на весь термін декрету. Підписує цей лікарняний лист лікар акушер-гінеколог або лікар загальної практики (сімейний лікар). При відсутності лікаря допускається підпис фельдшера. А ось рішення лікарської комісії та наявність підпису голови для даного виду лікарняного листа не обов’язкові. Такий порядок видачі лікарняного по вагітності і пологах зазначається в листі ФСС РФ від 23 грудня 2011 року № 14-03-11/15-16055.

    Дане уточнення наводиться у зв’язку з тим, що у всіх інших випадках період непрацездатності тривалістю більше 40 днів може бути встановлений лише лікарською комісією. Відповідно, будь-лікарняний лист на настільки тривалий термін повинен завірятися підписом голови лікарської комісії.

    Тривалість періоду непрацездатності в лікарняному листку, що видаються на 30 або 28 тижні вагітності, вказується згідно з вже встановленими на цей момент медичними фактами. Іншими словами, первинний лікарняний лист видається на термін 140 днів при звичайній вагітності або 156 днів при встановленому факті багатоплідної вагітності.

    Складність протікання пологів заздалегідь спрогнозувати неможливо, тому надалі передбачена можливість подовження періоду непрацездатності, спочатку встановленого за лікарняним листком. Підставою для продовження терміну непрацездатності є медичний висновок з пологового будинку, перинатального центру або пологового відділення лікарні, проводив родопоміч. При ускладненому перебігу пологів однієї дитини тривалість лікарняного листа збільшується на 16 днів (з 140 до 156 днів), а при встановленні в момент пологів факту багатоплідної вагітності – на 54 дні (з 140 до 194 днів). Додатковий лікарняний лист, що збільшує строки декрету, жінці видається за місцем пологів.

    Оплата лікарняного листа по вагітності та пологах

    Працевлаштовані жінки мають право на одержання декретної допомоги по обов’язковому соціальному страхуванню. У цьому випадку роботодавець заповнює відповідні клітинки лікарняного листа і виконує розрахунок належних до виплати сум на підставі 100% середнього заробітку за два попередні повні роки або на підставі МРОТ (якщо жінка працювала не більше 6 місяців).

    Звернутися за наданням декретної допомоги жінка може не пізніше шести місяців з дня закінчення декрету. Це можна зробити в будь-який час, маючи на руках лікарняний лист по вагітності та пологах. У 10-денний термін після реєстрації заяви роботодавець приймає рішення про виплату декретної допомоги, а безпосередньо виплата здійснюється в найближчий день видачі зарплати.

    Розмір декретної допомоги залежить від доходів жінки, але при цьому законодавством встановлені мінімальні і максимальні розміри допомоги. Залежно від тривалості періоду непрацездатності за лікарняним листком, розмір допомоги може змінюватись в наступних межах (дані на 2017 рік):

    Страховий випадок

    Кількість днів непрацездатності за листком листуМинимальный розмір допомоги (за МРОТ)

    Максимальний розмір допомоги (за страхової базі)

    Звичайні пологи

    140 34520,55 руб.

    265 827,63 руб.

    Ускладнені пологи

    156 38465,75 руб.

    296 207,93 руб.

    Народження близнюків

    194 47835,62 руб.

    368 361,15 руб.

    Аналогічним чином проводиться виплата допомоги за листком непрацездатності для жінок, які отримують середню спеціальну, середню професійну або вищу освіту за денною формою навчання. Оплата декрету в цьому випадку здійснюється в розмірі стипендії.

    Для непрацюючих жінок, які перебувають на обліку безробітних у зв’язку з ліквідацією організації, допомога по вагітності та пологах встановлюється в розмірі 613,14 руб. в місяць.