Коли йдуть у декретну відпустку

101

Народження дитини – це особливий момент в житті будь-якої сім’ї. З появою в сім’ї новонародженого малюка у батьків починається новий, щасливий і одночасно складний етап, коли разом з радістю до них приходять численні клопоти і переживання.

Зміст:

  • Державна підтримка сім’ї
  • Хто має право піти у декретну відпустку?
  • Від чого залежить тривалість декретної відпустки?
  • Коли можна піти в декрет?
  • Коли можна отримати декретні виплати?
  • Декретна відпустка для студентів
  • Але насправді життя сім’ї починає змінюватися набагато раніше, коли мама і тато лише готуються до появи малюка на світ. І, відповідно, ще задовго до народження дитини у батьків настає тривалий період.

    Державна підтримка сім’ї

    З цієї причини першу підтримку сім’ї, готується до поповнення, держава починає чинити ще до народження малюка. Для виношування здорової дитини і відновлення власного здоров’я після пологів жінці потрібно дотримуватися особливий режим, одним із завдань якого є захист від фізичних і емоційних перевантажень. На жаль, сьогодні навіть важко уявити собі роботу, не приводить до фізичного, психічного або емоційного дискомфорту. Тому законодавство гарантує кожній працюючій жінці надання відпустки по вагітності та пологах, який частіше називають декретною відпусткою.

    Крім отримання необхідного для здоров’я відпочинку під час вагітності і після пологів, декретна відпустка є оплачуваною, тобто майбутній мамі надається ще і фінансова підтримка. Оплата декретної відпустки називається декретною посібником чи допомогою по вагітності і пологах. У цій статті ми детально розглянемо, кому надається декретна відпустка,коли йдуть у декретну відпустку, як розраховується його тривалість, коли виплачуються декретні і від чого залежить розмір виплачуваної допомоги і чому декретні виплати можуть значно відрізнятися за розміром.

    Хто має право піти у декретну відпустку?

    Надання декретної відпустки вагітним жінкам пов’язано, в першу чергу, з турботою про здоров’я жінки та дитини. Майбутня мама повинна підготуватися до пологів, їй в цей період не можна переживати і перенапружуватися. Після пологів жінці необхідно відновити здоров’я, а дитині потрібні догляд і турбота матері. Втім, є і об’єктивні фактори, які впливають на працездатність працівника, адже на пізніх термінах вагітності їй складно виконувати трудові обов’язки.

    Вперше надавати декретна відпустка працюючим жінкам почали в СРСР у 1917 р. До цього ніде в світі для трудящих жінок не передбачалося права і можливості законно не виходити на роботу під час вагітності і після пологів.

    В даний час декретна відпустка передбачений на рівні федерального законодавства і надається всім жінкам, які працюють за трудовим договором і готуються стати мамами. Крім цього, піти в декретну відпустку мають право жінки, що усиновили дитину віком до 3 місяців. Трудовий кодекс РФ гарантує, що за час перебування у декретній відпустці за працівницею зберігається робоче місце.

    Від чого залежить тривалість декретної відпустки?

    Чинне законодавство встановлює різну тривалість декретної відпустки залежно від того, як протікала вагітність і пологи, а також від кількості народжених дітей. Декретна відпустка розділений на два періоди – до і після пологів. Для кожного з цих періодів залежно від названих факторів законом встановлена конкретна тривалість. При цьому відпустка надається і оплачується цілком, тобто тривалість декретної відпустки буде дорівнює сумі днів в допологовому та післяпологовому періоді.

    Давайте подивимося, які основні ситуації впливають на довжину кожного періоду, скільки днів в кожному періоді передбачено законом і яка сумарна тривалість відпустки можлива при різних їх комбінаціях. Отже, почнемо з допологового періоду.

    • При звичайній вагітності допологовий період декретної відпустки має тривалість в 70 днів.
    • У разі багатоплідної вагітності допологовий період повинен тривати 84 дні.
    • Якщо ж про двійню або тройне не було відомо до моменту пологів, то перший період відпустки складе 70 днів.
    • При передчасних пологах на терміні до 30 тижня передпологовий період відпустки не встановлюється.
    • Тривалість другого періоду декретної відпустки залежить від складності пологів та кількості дітей.
    • При неускладнених пологах однієї дитини післяпологовий період становить 70 днів.
    • Якщо пологи були складними, але дитина теж один, то друга частина відпустки становитиме вже 86 днів.
    • Незалежно від складності пологів при народженні двійні або більшої кількості малюків мама зможе відпочивати після пологів 110 днів.
    • Якщо до пологів не було відомо про багатоплідної вагітності, жінці надається післяпологовий період у 124 дні.
    • Після передчасних пологів жінці дається 156 днів відпустки.

    При розрахунку декретної відпустки вважаються календарні дні.

    Щоб було простіше розібратися в можливих комбінаціях допологового і післяпологового періодів, подивіться наступну таблицю:

    Перебіг вагітності та пологів

    Період відпустки в днях до родовПериод відпустки в днях після пологів

    Тривалість декретної відпустки в календарних днях

    Звичайна вагітність (1 дитина), пологи проходили без ускладнень

    70 70 140

    Звичайна вагітність, складні пологи

    70 86 156

    Передчасні пологи (між 22 і 30 тижнів вагітності)

    немає 156 156

    Багатоплідна вагітність (складність пологів не враховується)

    84 110 194

    Про багатоплідної вагітності стало відомо при пологах

    70 124 194

    Таким чином, залежно від вищеназваних чинників формується лише три варіанти тривалості декретної відпустки: жінка може перебувати в ньому 140, 156, або 194 календарних дні.

    Крім майбутніх мам, право на одержання декретної допомоги мають прийомні батьки, що усиновили малюка віком до 3 місяців. В цьому випадку розрахунок допомоги також здійснюється виходячи з кількості календарних днів декретної відпустки, але більш короткого. Справа в тому, що при усиновленні перший (аналогічний дородовому) період відпустки не призначається, а тривалість другого періоду залежить тільки від кількості усиновлених дітей. Таким чином, загальна тривалість декретної відпустки при усиновленні дитини до 3 місяців дорівнює 70 календарних днів, відлічуваних з моменту усиновлення, або 110 днів при одночасному усиновленні декількох дітей.

    Коли можна піти в декрет?

    Згідно букві закону, декретна відпустка встановлюється на підставі листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами видається на фіксовану кількість днів і підлягає 100% оплаті. При розрахунку суми оплати декретної відпустки для працюючої жінки використовується розмір її середнього заробітку за два повних календарних роки, що передують виходу в декрет.

    Лікарняний листок по вагітності і пологах видається майбутній мамі на терміні до 30 тижнів вагітності або на дві акушерські тижні раніше (до 28 тижнів вагітності), якщо очікується народження близнюків. Отримавши лікарняний листок, жінка звертається з ним у відділ кадрів свого підприємства і пише заяву про надання декретної відпустки та виплату декретної допомоги.

    При цьому майбутній мамі корисно знати, що ніхто не забороняє подати заяву про використання ще й щорічної оплачуваної відпустки до або після відпустки по вагітності та пологах. Діючи таким чином, жінка може значно продовжити період свого безперервного відпочинку. Також разом з виплатою декретної допомоги у цьому разі будуть виплачені і відпускні за основним трудовим відпустки.

    Також варто зазначити, що тривалість трудового стажу ніяк не впливає на право отримання декретної відпустки. Але у випадку, коли період офіційної трудової діяльності майбутньої мами не перевищує 6 місяців, розрахунок декретної допомоги здійснюється з діючої величини МРОТ.

    Коли можна отримати декретні виплати?

    Коли виплачують декретні? Згідно з чинним законодавством, звернутися за наданням декретної допомоги мама дитини може не пізніше шести місяців з дня закінчення декрету. Іншими словами, якщо з якоїсь причини жінка не зверталася із заявою про призначення декретної допомоги під час вагітності, у неї ще є достатньо часу, щоб не упустити терміни подачі документів.

    Зазвичай за виплатою декретної допомоги звертаються ще до пологів. Жінка може зробити це в будь-який час, маючи на руках лікарняний лист по вагітності та пологах, який видається на терміні до 30 тижнів вагітності (або в 28 тижнів при очікуванні близнюків). Після пологів мама теж може у будь-який момент подати необхідні документи на надання допомоги, однак зробити це потрібно не пізніше 6 місяців після закінчення лікарняного листа.

    У 10-денний термін після реєстрації заяви роботодавець повинен винести рішення про надання декретної відпустки і виплату допомоги по вагітності та пологах. Виплата здійснюється в найближчий день видачі зарплати на підприємстві.

    Треба відзначити, що в деяких регіонах країни з 1 липня 2011 року діє проект «Прямі виплати», згідно з яким декретні виплати надходять матері безпосередньо з бюджету Фонду соціального страхування шляхом переказу на її банківський рахунок або через відділення Пошти Росії. Виплата декретної допомоги в цьому випадку проводиться не пізніше 26 числа наступного місяця після подання заяви.

    Декретна відпустка для студентів

    Коли йдуть у декретну відпустку студени? Оскільки декретну відпустку є за своєю суттю період тимчасової непрацездатності, підтверджених лікарняним листом, його можуть отримати не тільки працюючі жінки. Відмінності полягають у джерелі фінансування і суми декретних виплат. Згідно із Законом «Про державних посібниках громадянам, які мають дітей» від 19 травня 1995 року № 81-ФЗ, деяким категоріям непрацюючих жінок допомога по вагітності та пологах надається у вигляді фіксованої виплати, компенсується з федерального бюджету.

    Наприклад, жінкам, які отримують освіту в освітніх організаціях середньо-спеціальної, середньо-професійного чи вищого рівня, допомога призначається і виплачується за місцем навчання. Жінки, які проходять військову або прирівняну до неї службу за контрактом, отримують допомогу за місцем служби.

    Декретна відпустка цим категоріям жінок надається у вигляді періоду непрацездатності на підставі лікарняного листка, а тривалість відпустки визначається точно так само, як і для працевлаштованих жінок, і складає 140, 156, або 194 календарних дні. Оплата при цьому здійснюється в розмірі стипендії (для студентів) або грошового забезпечення (для жінок на службі).