Як не злитися на дитину: поради психолога

198

І ось довгоочікуваний момент настав: ви стали мамою. Позаду важка вагітність, важкі пологи. І навіть якщо вагітність була не надто виснажливою і важкою, якщо пологи були малоболезненными і нестрашними, все одно ви випробували безліч незвіданих раніше емоцій і відчуттів. Тепер ви не просто дівчина, жінка, ви – МАМА. У вашому житті з’явився новий чоловік, самий ваш улюблений, рідний, дорогоцінний, але ви зовсім не знаєте! Вам ще належить познайомитися і подружитися. При цьому чоловічкові досить-таки байдуже, що пологи для вас були стресом, що ви ще не навчилися бути мамою. Малюка з перших же днів потрібно годувати, переодягати, укладати спати, словом – дбати про нього, забезпечувати його життєдіяльність.

Зміст:

  • Звідки береться злість
  • Усуваємо першопричини
  • Просимо допомоги у близьких
  • Приділяємо увагу собі
  • Звідки береться злість

    Багато жінки насолоджуються цим періодом, дитина приносить їм радість і щастя, але чимало молодих мам дуже швидко втомлюються від турбот, з’являється депресія, пригнічений стан і навіть ревнощі. Адже ще недавно, всю вагітність, саме ви були предметом уваги і турботи чоловіка, а тепер ця роль перейшла до вашому малюкові. Буває соромно за ці почуття, буває шкода себе.

    Мама чекає не дочекається, коли дитина засне, щоб приділити нарешті час собі або домашнім справам. У неї абсолютно не вистачає сил на те, щоб цікавитися, які відчуття у дитини, що він зараз відчуває, які його потреби. Як повернути радість материнства в своє серце? Як стати хорошою і доброю матір’ю своїй дитині? Як не перестати бути хорошою дружиною? Адже якщо не вийде відчути радість материнства, то програють всі – ви, дитина і вся ваша сім’я. Малюк стане примхливим, некерованим, нікому не дасть спокою.

    Тому спробуйте без внутрішнього обурення виконати всі побажання дитини. Проникніться його станом, спілкуйтеся з ним так, як він цього хоче. І ви відчуєте, що робите це не тільки заради нього, а заради себе. Забудьте про горезвісний материнський інстинкт. Любити дитину доведеться навчитися – як правило, жінки освоюють цю науку легко і швидко, але все ж це не відбувається за один день.

    Усуваємо першопричини

    Злість – це нормальна реакція на втому, свого роду захисний механізм. Головне – розібратися з причинами і не дозволяти їм псувати вам життя, приводячи до сварок, зіпсованих відносин з близькими і, що особливо важливо, з дитиною.

    Адже діти (навіть новонароджені немовлята) – дуже тонкі психологи, вони завжди безпомилково відчувають ваш настрій і стан.

    Але від вас залежить, чи стане хвилинне роздратування, крик, різке висловлювання, необережний рух травмою для малюка. Закріпиться така ваша поведінка у стосунках з дитиною.

    Можливо, що роздратування та гарячковість стане звичайним явищем при спілкуванні з малюком. Які можуть бути причини такої злості, роздратування молодої мами? Як правило, головна причина – втома. Як би ви не любили малюка, вам усе-таки важко переносити нічні пробудження, відчуття, що ви пов’язані по руках і ногах і не можете відійти від дитини ні на крок. Тому вам потрібно подбати й про себе.

    Розумно погоджувати свої потреби і комфорт дитини. Не зліться і не турбуйтеся, що вам доводиться довго не спати вночі. Цей період у вашому житті досить короткий, скоро він пройде. Навчіться правильно укладати дитину спати, зрозумійте, що його турбує, постарайтеся спокійно ліквідувати причину поганого сну. Якщо дитина спокійніше спить поруч з вами – сміливо беріть його в своє ліжко, незважаючи на критичні зауваження деяких медичних працівників і строгих бабусь. Тоді вам не доведеться схоплюватися з ліжка, а можна буде просто повернутися і запропонувати дитині груди, ви, і він будете спати спокійніше.

    Читайте також:Монолог мами: «Я годувала дитину майже до чотирьох років»

    Намагайтеся під час денного сну малюка теж лягти відпочити разом з ним. Нехай вас не бентежить, що вдома залишається гора невиконаної роботи. Відпочилий дитина під час неспання буде спокійний і дасть вам більше часу закінчити всі справи. І у вас додасться сил і часу на «трудові подвиги». Взагалі забудьте про «синдром відмінниці». Залиште затію все встигнути і скрізь бути першою. Зараз це не головне.

    Головне – це ваші з малюком нормальні відносини. З кожним місяцем ситуація буде поліпшуватися, а поки намагайтеся розслабитися після нічних пробуджень і важкого робочого дня.

    Ні в якому разі не перетворюйте себе в жертву. Влаштуйте побут так, щоб вам і малюкові було зручно.

    Якщо ви годуєте грудьми, знайдіть собі зручне постійне місце. Якщо зручно годувати лежачи – лягайте, якщо сидячи – використовуйте подушки для годування, кладіть лікті на підлокітники крісла. Поставте лавочку для ніг. Під час годування можна читати книги, слухати музику, але от перегляд телевізора небажаний. Дитини це може відволікати і дратувати, він не наїсться, а голод стане причиною його занепокоєння.

    Сповільніть темп життя, не будуйте великих планів, не ставте перед собою якихось особливих цілей. Більше милуйтеся малюком, розмовляйте з ним. Намагайтеся його запам’ятати в цьому віці. Немовлята дуже швидко змінюються, і через тиждень це буде вже майже інша людина. Слідкуйте, як поступово в дітей пробуджується розум. Як він вчиться все новим і новим навичкам, як осягає і вбирає навколишній світ.

    Пам’ятайте, що ви в цьому світі для дитини – все. Радійте цьому, а не тяготитесь. Таке положення речей буде не завжди. Чим доросліша дитина, тим він далі від матері, тим менше має потребу в ній. І це нормально. Але поки ви дуже потрібні вашій дитині. Користуйтеся і насолоджуйтеся цим.

    Просимо допомоги у близьких

    Охоче вдавайтеся до допомоги близьких. Не ставте мету зробити все самій. Не соромтеся просити про допомогу і вже тим більше не відкидайте її, якщо пропонують. При цьому намагайтеся не злитися, якщо ваші помічники роблять щось не так. Намагайтеся бути вдячною за будь-яку підтримку.

    Навіть кілька хвилин відпочинку будуть сприяти вашому доброму і спокійному настрою, що дуже важливо для вас, дитини і усієї сім’ї.

    При цьому не ображайтеся, якщо вам не хочуть або не можуть допомогти. Часто чоловіки бояться нашкодити новонародженому немовляті, бабусі зайняті своїм здоров’ям, дідуся «не з цих питань». У такому випадку знадобиться посильна допомога молодших сестер-братів, племінників, а також потенційних хресних дитини, тобто ваших друзів. Часто ті, у кого немає своїх дітей, охоче доглядають за чужими, набираються досвіду.

    Приділяємо увагу собі

    Важливо не переставати приділяти уваги собі, своїй зовнішності. Зовсім не обов’язково забувати і закидати своє хобі, читання книг, довірче спілкування з чоловіком. Організуйте день так, щоб у вас було хоча б 15-20 хвилин особистого часу, а також час для спілкування з чоловіком.

    Чим доросліше буде дитина, тим цього часу буде більше. Тоді дуже важливо регулярно виходити куди-небудь однієї, без дитини, або удвох з чоловіком. Попросіть, щоб близькі допомогли вам у цьому. Малюкові буде набагато радісніше зустрітися з вами після декількох годин розлуки, ніж відчувати вашу злість.

    Читайте також:

    • 3 і більше: багатодітні Інста-мами
    • Шпаргалка для мами: як не зійти з розуму в перший час після народження дитини
    • Порада дня: що таке мама-терапія і як вона працює

    Фото: Depositphotos, Рexels