Джерельце новонароджених: час закриття і причини кісткових аномалій

360

Череп новонародженої дитини містить кілька невеликих отворів – джерельця. Своєчасність їх закриття впливає на все життя малюка. Всі джерельця виконують найважливіші функції, головною з яких є пристосування голівки до родових шляхах жінки. Джерельце у новонароджених являє собою сполучнотканинний м’яка ділянка на голові малюка, де відсутня кісткова тканина. Він легко прощупується руками, тому потрібно особливо дбайливе ставлення до дитини до того моменту, коли відбувається окостеніння і закриті фізіологічних отворів.

Зміст:

  • Які бувають джерельця і де вони розташовуються
  • Час окостеніння джерелець
  • Хворобливі стани, що заважають закриття тім’ячок
  • Висновок
  • Які бувають джерельця і де вони розташовуються

    Для того щоб полегшити проходження досить великої голівки плода через родові шляхи жінки, потрібне коригування розмірів черепа у момент появи малюка на світ. Саме для цього і призначені джерельця, які змінюють форму черепа під індивідуальні особливості жіночого організму. Для повноцінної адаптації до родових шляхах одного тім’ячка недостатньо, так як існують різні варіанти впровадження голівки плоду в малий таз жінки. Виходячи з фізіологічної потреби сформовані чотири отвори з сполучнотканинної рухомий оболонкою.

    Анатомічно виділяють наступні джерельця у новонародженого:

    • передній (великий);
    • задній (маленький);
    • бічний клиновидний;
    • бічний мастоидальный.

    Кожне з фізіологічних отворів має різне розташування і неоднакові терміни окостеніння. Найбільший – переднє тім’ячко. Його характеристики такі:

    • закривається останніми;
    • має найбільші розміри – близько 2,8 см після народження дитини;
    • місце, де знаходиться джерельце, розташоване в області зрощення лобової та тім’яної кісток;
    • має ромбовидну форму з максимальним передньо-заднім розміром;
    • при ряді захворювань може взагалі не закриватися.

    Передній джерельце найбільше змінює череп немовляти в момент проходження по родових шляхах, тому його внутрішньоутробне формування має вирішальне значення для успішного фізіологічного появи малюка.

    Місце, де знаходиться маленьке джерельце, розташоване в області зрощення тім’яних і потиличної кісток. Його форма ближче до трикутної, а максимальні розміри не перевищують 1,1 див. Бічні тім’ячка – клиновидний і мастоидальный (соскоподібний) – розташовані в області скроневої кістки: клиноподібний спереду, де відбувається зрощення лобової та тім’яної кісток; соскоподібний – трохи ззаду, де скронева кістка з’єднується з потиличної. Їх розміри не перевищують 1,3 см, а форма варіюється – частіше полігональна, рідше трикутна або ромбовидна.

    Час окостеніння джерелець

    Час заростання фізіологічного отвори в черепі сильно варіюється в залежності від розміру і форми тім’ячка. Процес окостеніння може затримуватися при різних патологічних станах, а також з-за генетичних особливостей скелета дитини. Нижче наведена норма закриття отворів в черепі в залежності від розмірів тім’ячка:

    • Переднє (велике) тім’ячко. Заростає останнім. Мінімальний період, коли заживає фізіологічне отвір – 275 днів з моменту появи дитини. У нормі повністю вона має закритися не пізніше дворічного віку малюка.
    • Заднє (мале) тім’ячко. Він закривається першим. Вже через 35 днів після народження кісткова тканина повністю покриває його. Максимальний проміжок часу для закриття маленького джерельця – 65 днів з моменту пологів.
    • Бічний клиновидний джерельце. У нормі закриття цього отвору відбувається у другу чергу. Часові відрізки, коли закривається клиновидний джерельце, досить сильно варіюються в межах першого року життя дитини. Більшість вчених вважають нормальним окостеніння цієї ділянки в період семи місяців з моменту народження.
    • Бічний соскоподібний джерельце. Періоди його окостеніння досить серйозно варіюються в залежності від особливостей форми черепа малюка. Найчастіше він закривається разом з клиновидним тім’ячком. Однак у нормі він може залишатися відкритим аж до півтора років. Якщо через 18 місяців він все ще визначається, то процес окостеніння вже вважається патологічним.

    Нормальне закриття тім’ячок – процес неоднаковий у різних малюків, тому не варто бити тривогу, якщо фізіологічне отвір не заросло протягом перших 18 місяців. Однак навіть великий джерельце обов’язково повинен закритися до 2,5 років. Якщо процес затримується, то слід виключати різні патологічні стани.

    Читайте також:Коли новонароджений починає бачити і чути

    Хворобливі стани, що заважають закриття тім’ячок

    Нормальне окостеніння черепа часто свідчить про здоровий розвиток дитини. Однак існують патологічні процеси, прогресування яких легко помітити станом джерелець. Зовнішнє вибухання незаращенного отвори сигналізує про високу внутрішньочерепному тиску. Це спостерігається при таких захворюваннях:

    • вроджена гіперпродукція ліквору;
    • гідроцефалія;
    • запалення менінгеальних оболонок;
    • енцефаліт;
    • внутрішньочерепний крововилив.

    Усі патологічні стани, які ведуть до выбуханию тім’ячка, серйозно уповільнюють його закриття. Особливо довго велике тім’ячко заростає, а при прогресуванні захворювань головного мозку він може залишатися незакритим довгі роки. Але навіть малий джерельце до піврічного віку може не заростати, що однозначно свідчить про проблеми всередині черепа малюка.

    Запалий джерельце прискорює закриття отвору, проте подібна ситуація теж не є нормальною. Цей стан часто сигналізує про зневодненні – нестачі рідини в організмі малюка.

    Проблема може призводити до електролітного дисбалансу і порушення функцій серця і нирок, що вкрай негативно позначається на здоров’ї дитини. Саме тому западіння джерельця і його раннє закриття – це привід для швидкого звернення до педіатра або дитячого невролога.

    Однією з частих причин пізнього закриття тім’ячок є не вроджені аномалії, а придбане стан. Дефіцит вітаміну D впливає на стан кісткової тканини, що призводить до досить важкого захворювання – рахіту. Однак при цьому захворюванні у дитини спостерігається не лише пізніше окостеніння черепа, часто хвороби супроводжують інші ураження скелета і відставання в розвитку.

    Висновок

    Таким чином, джерельце у новонароджених – це своєрідний індикатор нормального здоров’я малюка.

    Час заростання природних отворів в порожнині черепа може досить серйозно варіюватися, однак зовні сполучнотканинна зона повинна знаходитися на одному рівні з кістковою тканиною. Але хвилюватися з приводу травмування головного мозку не слід. Оболонка, що прикриває фізіологічні отвори, досить міцна. У неонатальному віці саме вона допомагає стежити за допомогою безпечної ультразвукового методу за станом центральної нервової системи. Після завершення окостеніння подібне обстеження буде вже недоступний. При наявності патологічної пульсації або надмірного вибухання тім’ячка, що значно уповільнює його закриття, потрібна негайна медична допомога. Часто своєчасне звернення до фахівця запобігає важкі хвороби раннього дитячого віку.

    Читайте також:

    • АПГАР: як прізвище жінки стала медичним терміном
    • Відпустка по догляду за дитиною
    • Моя «молочна історія»

    Фото: Рexels, Depositphotos