Чому дитина смокче палець і як з цим боротися

555

Звичка смоктати пальці дуже поширена серед маленьких дітей. Деякі примудряються засунути в рот цілий кулак. Хоча це здається звичайною справою, у молодих батьків виникає багато питань з цього приводу. Чому дитина смокче палець? Чи Не шкідливо це? Як відучити малюка від цієї звички?

Зміст:

  • Чому дитина смокче палець?
  • Не шкідливо?
  • Що не можна робити?
  • Як відучити малюка смоктати палець?
  • Смоктання пальця після року
  • Чому дитина смокче палець?

    Смоктання – один з первинних рефлексів, який з’являється ще до народження. В утробі матері малюки смокчуть пальці або кільця пуповини, тим самим заспокоюючи самих себе. Має силу ця звичка і після народження, особливо малюки активно смокчуть свої пальчики або кулачки в перші місяці життя, але ближче до року рефлекс починає згасати.

    У перший рік життя діти смокчуть палець з таких причин:

  • Незадоволений смоктальний рефлекс. У деяких малюків він розвинений дуже сильно, тому вони намагаються заповнити недолік доступними способами. Немовлята, які мало часу проводять у грудях або знаходяться на штучному вигодовуванні, часто тягнуть пальці в рот.
  • Голод. Відрізнити цю причину можна за поведінкою дитини: знайшовши свій пальчик і засунувши його в рот, він починає жадібно його смоктати, намагаючись добути молоко. Іноді можна побачити, як дитина смокче кулачок, а через деякий час, не отримавши бажане молоко, починає дратуватися, нервувати, плакати.
  • Нудьга. Занудьгував карапуз може почати смоктати пальчик або інші предмети від нічого робити. Мамі потрібно вчасно звернути увагу на це і постаратися приділити час малюкові.
  • Дослідницький інтерес. До року діти пізнають світ через рот, і пальці, опинившись предметом для дослідження, відправляються туди ж. У цьому випадку, пососав цікавить предмет, дитина дістає його з рота, розглядає, знову кладе в рот. Ця причина не доставляє проблем, головне, щоб руки були чистими.
  • Читайте також:Відео: мама знайшла спосіб розвеселити дитину і відпочити…

    Якщо ж дитина старше року, то причини інші. До них відносяться:

  • Стресові ситуації. Переїзд, поява в сім’ї новонародженого, хвороба або травма, смерть близької людини або домашнього вихованця можуть спровокувати появу звички смоктати палець. Таким чином дитина намагається заспокоїтися і відчути себе в безпеці. Конфлікти в сім’ї теж негативно позначаються на психологічному стані малюка, навіть якщо йому немає й року.
  • Дитині не вистачає уваги, турботи, він відчуває себе непотрібним. Особливо це стосується дітей, які з самого початку не були бажаними. Позбавлені теплоти і маминої прихильності, діти обростають цілим комплексом невротичних звичок.
  • Нудьга, страх, нервове напруження, втома, перезбудження. Діти до трьох років можуть заспокоювати себе таким способом. Тоді можна говорити про звичкою, що сформувалася за принципом: відчув негативні емоції – в рот потрапив пальчик – дитині це сподобалося, стало спокійно, і він заснув. Через деякий час ситуація повторилася, дитина пішла вже йому відомим шляхом, і знову вийшло заспокоїтися. Тепер кожна складна ситуація супроводжується смоктанням пальців.
  • Якщо до року причини смоктання пальчиків у більшості випадків нешкідливі, то після року батькам потрібно бути особливо уважними до свого малюка. До трьох років така ситуація теж нормальна. Якщо дитина не переживав якихось емоційних потрясінь, в сім’ї спокійна атмосфера, а малюка люблять і про нього піклуються, то батькам слід приділяти більше уваги чаду у моменти втоми, стресів, тривожності. Тоді смоктання пальця не переросте в серйозну проблему.

    Якщо ж звичка зберігається і після трьох років, то батькам треба подумати про причини такої поведінки, проаналізувати, чи немає в дитини психологічних проблем. У деяких випадках може знадобитися консультація психолога.

    Не шкідливо?

    Найважливіше питання, яке хвилює мам, не шкідливо для дитини смоктати пальці? Якщо звичка йде до півтора-двох років, то, як правило, не несе за собою серйозних негативних наслідків. Але не можна забувати про небезпеки занести інфекцію через брудні руки. Якщо ж дитина постійно смокче великий палець протягом тривалого часу, це може негативно позначитися на його розвитку:

    • з’являються проблеми з прикусом;
    • псуються зуби;
    • відбувається травматизація шкіри і нігтів;
    • постійне подразнення шкіри може призвести до дерматитів.

    Тому боротися зі звичкою смоктати палець потрібно, але робити це правильно і послідовно.

    Що не можна робити?

    Перш ніж зрозуміти, що потрібно робити, варто задатися питанням, чого робити не можна. Деякі поради дуже поширені і здаються ефективними і дієвими. За фактом ж шкодять дитині.

    Читайте також:Порада дня: будьте для дитини прикладом

    Серед таких рад – намазати пальці гірчицею, гірким лаком чи ще чимось гірким або гострим. Логіка проста: малюк спробує, зрозуміє, що це несмачно, і перестане тягнути пальці в рот. Насправді ж все не так безневинно. Шлунково-кишковий тракт дитини не пристосований перетравлювати гостру або гірку їжу, тому навіть невелика її потрапляння в організм може викликати негативні наслідки для здоров’я. Тим більше це стосується лаку, хімічної речовини, яка навіть у невеликій кількості може викликати отруєння.

    Інші подібні методи – прив’язувати або перебинтовувати ручки, надягати рукавиці. Всі ці способи доставляють дитині великий дискомфорт і навіть страждання. До того ж він позбавлений звичного йому способу заспокоювати себе, а це ще більше відбивається на нервовій системі.

    Якщо дитина трохи постарше, деякі батьки вважають прийнятним окрикивать і обсмикувати малюка, веля йому вийняти пальці з рота. Це теж не допоможе у вирішенні проблеми, а, навпаки, посилить її. Відчуваючи роздратування батьків, він відчуває стрес, як результат – прагнення заспокоїти себе знайомим і звичним способом.

    В таких випадках сама по собі ця звичка більш безпечна для малюка, ніж неправильна реакція дорослих.

    Як відучити малюка смоктати палець?

    Тоді виникає питання, як відучити дитину смоктати палець або кулачок безпечним і ефективним методом? Щоб допомогти дитині, батькам в першу чергу потрібно з’ясувати, чому він це робить. Якщо мова йде про дитину до року, то можна спробувати наступне:

    • Якщо справа в незадоволеному сосательном рефлексі, то потрібно його поповнити. Немовля на грудному вигодовуванні потрібно постаратися тримати біля грудей довше, навіть коли груди порожня, а дитина вже спить, періодично посмоктуючи. Якщо малюк на штучному вигодовуванні, то, щоб задовольнити смоктальний рефлекс, потрібно придбати якісну соску. Вона допоможе сформувати правильний прикус. І в чистоті набагато простіше тримати соску, ніж руки дитини, що досліджує світ.
    • Якщо дитина відчуває занепокоєння від голоду, то потрібно нагодувати його. А в наступний раз постаратися реагувати швидше, годуючи малюка ще до того, як він почне проявляти сильне занепокоєння.
    • Частіше брати малюка на руки, грати з ним, проводити час. Тоді у нього не буде часу і приводів для смоктання пальців.

    Якщо ж дитина старше року, то допоможуть такі методи:

    • Якщо цей спосіб заспокоїтися, то поспостерігайте за дитиною, що ще його заспокоює. Можна дати йому іграшку, яку приємно тримати в руках. Але найголовніше «заспокійливе» для дитини – це мамине участь і теплі обійми. Спробуйте переключити увагу дитини на щось інше, відвернути його, приголубити, почитати цікаву книгу. При цьому не акцентуючи уваги на те, що він в даний момент робить неправильно.
    • Розмовляйте з дитиною, пояснюйте, чому не можна класти пальчики в рот. Можна розповісти про те, що, коли він перестане смоктати пальці, то стане зовсім як дорослий.
    • Деяким дітям допомагає візит до стоматолога – лікар розповість про шкідливість такої звички для зубів, і це спонукає малюка прагнути позбавитися від цього заняття.
    • Використовуйте казки, ігри, які допоможуть дитині боротися зі звичкою. Можна задіяти пальчикові ігри.

    Читайте також:Гіперопіка при вихованні дітей

    Не варто загострювати увагу дитини на проблемі смоктання пальців. Якщо батьки постійно одергивают його, то це тільки посилює ситуацію. Якщо ж м’яко і непомітно переключати увагу карапуза на інше заняття, то звичка може піти самостійно.

    Важливо пам’ятати ще про одну крайнощів: якщо мама починає активне спілкування з малюком тільки після того, як помітить пальці в роті, то може виробитися інший рефлекс – він буде робити це кожен раз, коли побажає уваги мами. Тому потрібно виявити зацікавленість і починати спілкування до того, як пальчик або кулачок виявиться в роті.

    Подумайте про обстановку в сім’ї: з’ясування відносин при дітях завжди відображаються на них негативно. Тому намагайтеся уникати таких ситуацій. Якщо дитина переживає стресову ситуацію, допоможіть йому впоратися з почуттями: приділяйте їй більше уваги, поставтеся з розумінням до його почуттів. Спонукайте дитину висловлювати свою думку з приводу змін до його життя – чи то переїзд, поява в родині малюка або щось ще. Такий обмін думками допоможе дитині побачити підтримку з боку батьків і зменшить тривожність.

    Смоктання пальця після року

    Зазвичай до року або півтора років смоктальний рефлекс згасає, відпадає потреба в ссанні пальців. Але деякі діти продовжують це робити до трьох років і навіть більше. До років шести-семи ця звичка може викликати проблеми, пов’язані зі спілкуванням з однолітками. В школі навряд чи вдасться уникнути насмішок дітвори, тому питання відучення стане особливо гостро.

    Але батькам важливо зберігати спокій і не панікувати. Діти відчувають настрій батьків, і ваша тривожність може передатися і дитині. Якщо дитина продовжує смоктати палець після п’яти років і ніякі методи не допомагають позбутися від цього, то, швидше за все, доведеться проконсультуватися у дитячого психолога.

    Читайте також:

    • Анастасія Цвєтаєва розповіла, як виростити з дитини білінгва
    • Відео: як за допомогою 10 прищіпок навчити дитину рахунку
    • Розвиток пам’яті у дітей

    Фото: Depositphotos, Рexels