Болить зуб під час вагітності – що робити?

212

Під час виношування малюка організм майбутньої матері піддається різним навантаженням. Загострюються хронічні патології, виникають нові проблеми зі здоров’ям. Незважаючи на серйозне погіршення самопочуття, жінка не поспішає звертатися до лікаря. Причина — побоювання, що прийом фармакологічних препаратів зашкодить малюкові. Але зубний біль при вагітності буває настільки сильною, що при відсутності лікування здатна стати причиною численних негативних емоцій. Постійний дискомфорт і пов’язана з ним втрата апетиту вкрай негативно позначається на стані дитини. Тому візит до стоматолога відкладати не можна.

Зміст:

  • Що робити при зубному болі
  • Причини хворобливих відчуттів
  • Які знеболюючі засоби найбільш безпечні
  • Перший та другий триместри
  • Третій триместр
  • Домашні знеболюючі засоби
  • Полоскання
  • Компреси
  • Що робити при зубному болі

    провідний симптом стоматологічних патологій. На час її вийде усунути з допомогою лікарських засобів, але незабаром дискомфортні відчуття повернуться, а їх інтенсивність значно підвищиться. Саме правильне рішення в такій ситуації — записатися на прийом до лікаря. Якщо лікування карієсу або періодонтиту проводиться на початковій стадії, то вдається уникнути серйозних ускладнень. Стоматолог позбавить майбутню матір від болю протягом декількох хвилин, а при можливості і повністю усуне проблему із зубами. Це лікар вузької спеціалізації, яким добре відомо дія всіх препаратів. Він призначить їх в помірних дозах, які не завдадуть шкоди здоров’ю малюка.

    Причини хворобливих відчуттів

    При плануванні вагітності жінки намагаються вилікувати всі наявні у них хронічні захворювання, у тому числі карієс, пульпіт, стоматит. Але ймовірність розвитку нових патологій це не знижує.

    Під час вагітності біль зазвичай провокують истончившаяся емаль або утворилася дірка в зубі.

    Для правильного формування кісткових тканин малюка необхідно постійне надходження з продуктами харчування мікроелементів, жиро – і водорозчинних вітамінів. Інакше організм почне «добирати» біологічно активні речовини з кісткових структур жінки. Саме дефіцитом кальцію, фосфору, заліза в раціоні харчування пояснюється стоншування і руйнування зубної емалі. Ситуацію погіршують й такі фактори:

    • різкі коливання гормонального фону;
    • диспепсичні розлади на тлі токсикозу — нудота, відсутність апетиту, надлишкове газоутворення, блювання;
    • зміна обміну жирів, білків, вуглеводів.

    Комбінація провокуючих факторів призводить до розвитку захворювань, основним симптомом яких є гострий або тупий ниючий зубний біль. У вагітних найчастіше діагностуються наступні стоматологічні патології:

    • карієс — утворення всередині порожнини зуба із-за демінералізації і руйнування його твердих тканин;
    • пульпіт — запальний процес, в який втягуються м’які тканини з кровоносними судинами і нервовими закінченнями;
    • періодонтит — запалення сполучних тканин, що оточують корінь зуба в області верхівки;
    • пародонтоз — первинно-дистрофічна патологія, порушує єдність зв’язкового апарату зуба з кістковою тканиною.

    Іноді при виношуванні дитини вельми невчасно починає прорізуватися зуб мудрості. Дискомфортні відчуття не локалізуються в одному місці, а іррадіюють (поширюються) на всю ротову порожнину.

    Які знеболюючі засоби найбільш безпечні

    На прийомі у стоматолога вагітні пацієнтки часто запитують лікаря, ніж знеболити зуб, щоб не нашкодити здоров’ю дитини. На жаль, абсолютно безпечних препаратів з анальгетичний ефект немає. Навіть у «простій» ацетилсаліцилової кислоти широкий перелік протипоказань і побічних дій.

    Перший та другий триместри

    На ранніх термінах вагітності у другому триместрі відбувається формування всіх систем життєдіяльності дитини — нервової, серцево-судинної. Закладається шлунково-кишковий тракт і опорно-руховий апарат. Будь-яка, навіть сама незначна, фармакологічна навантаження на організм майбутньої матері стане причиною небажаних наслідків.

    Але гострий зубний біль сама може спровокувати набагато більш важкі ускладнення. А при розвитку інфекційного процесу відмова від антибіотиків призведе до небезпечної для здоров’я жінки і майбутнього малюка ситуації. Тому найбільш часто стоматологи призначають вагітним таблетки, сиропи або суспензії з парацетамолом. Знеболюючі засоби в невеликих кількостях відносно безпечні, якщо жінка не порушує режим дозування.

    Читайте також:Серцебиття плоду під час вагітності: таблиця норми по тижнях

    Третій триместр

    На пізніх термінах вагітності сформувалася плацента досить надійно захищає плід від будь-якого зовнішнього та внутрішнього впливу. Але попередити проникнення в його організм активних і допоміжних інгредієнтів препаратів вона не здатна. Крізь цей біологічний бар’єр проходять нестероїдні протизапальні засоби, анальгетики, спазмолітики. Вони можуть зробити негативний вплив на внутрішньоутробний розвиток.

    Лікарські засоби не менш небезпечні і для матері в третьому триместрі вагітності. Багато спазмолітики підвищують тонус гладкої мускулатури матки, що може спровокувати передчасні пологи. Але сильний зубний біль, у свою чергу, призводить до нервового перенапруження, неврологічних проблем. Стоматологи включають в лікувальні схеми препарати у низьких дозах і з мінімальною частотою прийому. Вибираючи засіб, лікар зіставляє користь препарату для матері і потенційну загрозу для плода.

    Домашні знеболюючі засоби

    Що взяти від зубного болю, вирішує стоматолог. Але є лікувальні заходи, які можна провести самостійно. Головна умова — тільки зовнішнє використання трав’яних настоїв або содових розведень.

    Полоскання

    Тепле полоскання — один з найбільш ефективних способів послабити зубний біль або повністю від неї позбутися. Для його приготування слід брати тільки кип’ячену воду. Що можна використовувати для приготування теплої полоскання:

    • по 0,5 чайної ложки соди і солі –після розчинення їх у 100 мл (приблизно півсклянки) теплої води полоскати рот протягом години кожні 10-15 хвилин;
    • чайну ложку сухих квіток ромашки, нагідок, дубової кори або трави звіробою залити 100 мл окропу, залишити на годину, остудити, профільтрувати, полоскати рот кожні 20 хвилин до зникнення болю.

    Можна використовувати суміш лікарських рослин, але у такому разі необхідно збільшити і кількість води. Цілющі трави також мають протизапальну і асептичним дією, знищують хвороботворні бактерії та патогенні грибки.

    Компреси

    Категорично забороняється застосовувати для компресів гарячі розчини або прогрівати щоку. Під дією високої температури інтенсивність запального процесу суттєво зросте. Що робити, якщо у вагітної болить зуб:

    • прикласти до ясен або дірці в емалі шматочок стерильної вати, на яку нанесені аптечні зубні краплі;
    • з зовнішньої сторони щоки нанести трохи будь-якого бальзаму з ефірними маслами;
    • прикласти до хворого зуба стерильну вату, змочену в гвоздичном олії.

    Замість гвоздикового можна використовувати натуральне яскраво-помаранчеве масло обліпихи або косметичне масло ромашки.

    Коли немає можливості швидко звернутись у стоматологію, на допомогу прийдуть підручні засоби — компреси, трав’яні полоскання.

    Але це лише тимчасова міра, призначена поліпшити самопочуття жінки до візиту до лікаря. Стоматолог не тільки полегшить стан вагітної, але і підкаже способи профілактики зубних патологій. Зазвичай достатньо мінімізувати навантаження на зубну емаль, регулярно виконувати гігієнічні процедури, вживати тільки теплу їжу і питво.

    Читайте також:

    • Передчасні пологи: як уникнути загрози
    • А ви готові до сезону «пісочниць»?
    • Секрет розкритий: як Кейт Міддлтон схудла після пологів

    Фото: Depositphotos