Аналізи при підготовці до вагітності для жінок і чоловіків

162

Відомо, що, коли жінка вагітніє, в жіночій консультації їй відразу ж доводиться здавати купу аналізів. Однак багато свідомих пари готуються до вагітності завчасно, і в цьому випадку ми говоримо про необхідність здавати аналізи для підготовки до вагітності.

Зміст:

  • Що зробити заздалегідь при підготовці до вагітності
  • Навіщо робити аналізи при плануванні вагітності
  • Які аналізи потрібно в першу чергу зробити жінці, яка планує найближчим часом завагітніти?
  • Які аналізи потрібно здати чоловікові при плануванні вагітності
  • Урологія
  • Аналізи на ЗППП чоловікові при плануванні вагітності
  • Спермограма
  • Секрет передміхурової залози
  • Які дослідження призначає терапевт чоловікові при плануванні вагітності
  • Висновки
  • Сьогодні поговоримо про те, які і навіщо аналізи при підготовці до вагітності для жінок і чоловіків варто пройти.

    Що зробити заздалегідь при підготовці до вагітності

    Усвідомлене ставлення до планованої вагітності означає вдумливу підготовку до неї. Про багатьох аспектах нового для вас етапу в житті варто задуматися заздалегідь. В ідеалі варто заздалегідь відмовитися від куріння, алкоголю, почати висипатися.

    Втім, починати нове життя з понеділка, налаштувавшись на те, що тепер у вас буде практично «стерильна» життя з регулярними зустрічами з людьми в білих халатах, теж не варто. Адже вагітність – це все-таки швидше радісний період очікування, а не тяжка каторга.

    Варто пам’ятати, що обстеження у фахівців дозволить уникнути багатьох проблем. Його повинні проходити обидва майбутніх батьків.Жінці варто почати з відвідин гінеколога, а чоловікові відправитися до уролога. Потім за напрямом цих фахівців вам належить скласти певний набір аналізів. Вони дозволять визначити, наскільки ви здорові, а також оцінити певні ризики, які можуть виникнути в період вагітності.

    Навіщо робити аналізи при плануванні вагітності

    У список першочергових лабораторних досліджень входять:

    • Клінічний аналіз крові виявляє рівень гемоглобіну та еритроцитів, дозволяючи запобігти анемію, яка гальмує внутрішньоутробний розвиток малюка; тромбоцитів, які відповідають за згортання крові; лейкоцитів, які можуть показати наявність інфекції в організмі; ШОЕ — основний показник запального процесу.Біохімічний аналіз крові дає можливість розібратися з білковим, жировим, вуглеводним і мінеральним обміном речовин в організмі, виявити патології різних внутрішніх органів і систем. Все це може впливати на успішність зачаття і виношування дитини.
    • Загальний аналіз сечі виявляє наявність запалення, ризик утворення каменів, проблеми з нирками, цукровий діабет.
    • Аналіз на статеві інфекції. Є вкрай важливим. Якщо мова йде про жінок, то варто мати на увазі, що нерідко саме інфекції фатально відбиваються на перебігу вагітності. Статеві інфекції також здатні спровокувати запальні процеси та захворювання, які впливають як на ймовірність зачаття, так і на перебіг вагітності. В деяких випадках вони можуть призвести до викидня або передчасних пологів. Найбільш інформативний і популярний метод виявлення захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПП), — це метод ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Як правило, необхідно одержати інформацію про декількох бактеріях і вірусах, тобто, зробити кілька аналізів. Серед них — аналізи на: 1. Бактерії — хламідії, трихомонади, гонококи, мікоплазми, уреаплазми та гарднерели. 2. Віруси — вірус герпесу, вірус папіломи людини, цитомегаловірус, вірус Епштейн-Барра.

    Для такого аналізу беруть зіскрібок або мазок з шийки матки та уретри. До складання цього аналізу потрібно підготуватися. Зокрема, не можна проводити його, якщо ви приймаєте антибіотики, а також рекомендується не мочитися за 3 години до здачі аналізу.

    Статеве життя потрібно припинити щонайменше за 1,5 доби до взяття матеріалу.

    Крім того, у випадку, якщо вагітність перша, заздалегідь визначають групу крові і резус-фактор батьків, що дозволить виключити або запідозрити можливість розвитку гемолітичної хвороби новонародженого, яка виникає з-за несумісності крові матері і плоду. Це захворювання супроводжується розпадом еритроцитів (червоних клітин крові) плода і новонародженого.

    Як пояснюють медики, це не критична ситуація, але, будучи поінформованими, ви зможете разом з лікарем вибрати правильну діагностичну і лікувальну тактику, яка дозволить відстежувати ситуацію і в процесі уникнути виражених наслідків.

    Також майбутніх батьків можуть відправити до генетика. Особливо це стосується тих випадків, коли в родині є люди з деякими спадковими генетичними захворюваннями. До них відносять, наприклад, миодистрофию Дюшенна або хвороба Альцгеймера. Також консультація генетика необхідна, якщо в родині мали місце випадки мертвонародження або ж майбутнім батькам більше 40 років.

    Так виглядає програма-мінімум на етапі підготовки до вагітності. Але варто мати на увазі, що він може бути розширений, якщо фахівці прийдуть до висновку про необхідність якихось додаткових аналізів.

    Які аналізи потрібно в першу чергу зробити жінці, яка планує найближчим часом завагітніти?

    • Аналіз крові на інфекції — дослідження на TORCH-інфекції, гепатити C і B, сифіліс, ВІЛ-інфекцію та венеричні захворювання.

    Абревіатура TORCH складається з початкових літер англійських слів, що позначають інфекції: Т — токсоплазмоз (toxoplasmosis), О — інші інфекції (others), R — краснуха (rubella), З — цитомегалія (cytomegalovirus), H — герпес (herpes simplex virus). Будь-яка з них у жінки «в положенні», — пряме показання до переривання вагітності. До “іншим” відносяться такі інфекції, як гепатити В і С, сифіліс, хламідіоз, гонококкова інфекція, лістеріоз. В останні 10-15 років список ВІЛ-інфекцію, вітряну віспу, ентеровірусною інфекцією.

    • Аналіз крові на цукор більш точно підтвердить або спростує дані попередніх аналізів щодо наявності цукрового діабету — це означає, що жінці доведеться постійно перебувати під наглядом лікарів. Якщо рівень цукру серйозно відрізняється від норми. Такий діагноз не вирок — для успішного виношування вагітності потрібно пройти курс лікування і підтримувати цукор на нормальному рівні. Для аналізу на цукор беруть кров з пальця вранці натщесерце.
    • Кольпоскопія — оцінка лікарем-гінекологом стану шийки матки та піхви у жінки;
    • УЗД органів малого тазу.
    • У деяких випадках лікарі радять зробити гемостазиограмму (розширене дослідження функцій системи згортання крові). Вона дозволяє виявити основні порушення гемостазу — занижену або підвищену згортання крові, а також схильність до закупорки судин тромбами. Все це може обернутися серйозними проблемами вже на ранніх термінах вагітності. Однак попереджений-значить озброєний. Медики вже навчилися справлятися з цими порушеннями досить простими методами.

    Які аналізи потрібно здати чоловікові при плануванні вагітності

    Існує думка, що вагітність і підготовка до неї — виключно жіноче заняття. Однак за останні роки ставлення до своєчасної медичної підготовки чоловіка до зачаття здорового, міцного і повноцінного дитини стало куди більш серйозним. Чоловіки все частіше виявляють готовність перевірити своє здоров’я і переглянути свій спосіб життя на стадії планування вагітності. Робиться це заради здоров’я майбутньої дитини.

    Є певний набір аналізів при плануванні вагітності для чоловіків, які своєчасно виявляють відхилення в його здоров’я і діагностують, чи готовий кандидат в отці на даному етапі, інакше кажучи, здатний він до зачаття дитини.

    Урологія

    Отже, першим фахівцем, якого доведеться відвідати майбутньому батькові буде уролог. Грамотний фахівець обов’язково проведе ретельний опитування пацієнта, отримана інформація дозволить лікарю зорієнтуватися і припустити наявність будь-яких патологій у чоловіка або схильність до їх виникнення.

    В обстеження в уролога входять:

    • огляд будови зовнішніх статевих органів (мошонки, члена, пахових лімфатичних вузлів), розміру, форми і стану яєчок;
    • ректальне дослідження передміхурової залози;
    • різні аналізи сечі (загальний і на функціональну ниркову пробу);
    • аналіз секрету передміхурової залози.

    Уролог докладно розповість, які аналізи потрібно здати чоловікові при плануванні парою вагітності, як правильно підготуватися до кожного з них.

    Аналізи на ЗППП чоловікові при плануванні вагітності

    Статеві інфекції в організмі чоловіка можуть призвести до запальних процесів і захворювань, які найбезпосереднішим чином впливають на ймовірність зачаття. Тому аналізи при плануванні вагітності для чоловіків на статеві інфекції є одними з основних. Самий точний і популярний метод виявлення інфекційних захворювань, які передаються статевим шляхом, — метод ПЛР (повна назва аналізу — полімеразна ланцюгова реакція).

    Робиться зішкріб зі слизової уретри, щоб виявити ДНК збудника — хламідій, трихомонад, гонококів, уреаплазми, мікоплазми, токсоплазми, гарднерели, вірусу герпесу, папіломи, вірусу Епштейна-Барр, цитомегаловірусу.

    Якщо в результаті аналізів у чоловіка виявлений один з цих збудників, курс лікування необхідно буде пройти обом майбутнім батькам. Лікарі запропонують зробити це, навіть якщо у жінки результати виявилися негативними.

    Напередодні ПЛР проводиться провокація: вживаються заходи, які сприяють загостренню захворювання, оскільки результати будуть більш показовими. Чоловікові напередодні обстеження пропонується поїсти трохи гострої або солоної їжі або ж взяти невелику кількість алкоголю. Точність отриманих даних складає 97%.

    Спермограма

    Спермограма дозволить оцінити можливості чоловіка зачати дитину. Матеріал для проведення даного аналізу — сперма, витягнута шляхом мастурбації. Матеріал для аналізу інформативний протягом трьох годин.

    Дослідивши сперму під мікроскопом, фахівець складе подання:

    • про стан сперматозоїдів напередодні зачаття: про їх концентрації, кількості, рухливості, будову;
    • про функціонування передміхурової залози, яєчок, дрібних статевих залоз.

    Якщо в результаті цього аналізу лікар виявить проблеми, то чоловіка чекає курс лікування.

    За 3-4 дні до процедури майбутньому татові не можна вживати алкоголь, енергетичні напої, будь-які ліки, в тому числі седативні та знеболювальні препарати. Не рекомендується вживати гостру, мариновану, пряну їжу. Варто бути до себе уважним: не переохолоджуватися і не перегріватися, по можливості уникати стресів і сильних фізичних навантажень. Необхідно також статева стриманість.

    Секрет передміхурової залози

    Обстеження чоловіка може виявити проблеми, пов’язані з нормальним функціонуванням передміхурової залози. У таких ситуаціях фахівець призначає дослідження секреції передміхурової залози. Вона виділяється з уретри, коли спеціаліст проводить ректальний масаж залози, матеріал для дослідження збирається в пробірку і доставляється в лабораторію. Далі виробляються мікроскопія (виявляє наявність або відсутність запального процесу, повноцінність функціонування залози) і посів (виявляє бактерії).

    Якщо підозрі уролога підтверджуються, він рекомендує пройти відповідне лікування. Після уролога потрібно буде відвідати терапевта, який призначить ряд своїх аналізів.

    Які дослідження призначає терапевт чоловікові при плануванні вагітності

    • Аналіз крові на гормони покаже активність ендокринних залоз, зокрема — тестостерону, нестача якого може стати причиною безпліддя; інші гормони в чоловічому організмі (інсулін, гонадотропіни) теж можуть вплинути на зачаття;
    • ЕКГ (електрокардіограму) в період планування вагітності лікар порадить зробити чоловікам старше 40 років. Крім того, подібне дослідження відправлять тих, у кого підвищений артеріальний тиск, постійні головні болі, серцево-судинні захворювання, зайва вага, схильність до алкоголізму. ЕКГ необхідна для оцінки роботи серцево-судинної системи.
    • УЗД також дозволяє виключити захворювання перед зачаттям дитини. Мова йде про дослідження органів живота і області грудної клітини. Дозволяє виявити наявність захворювань, так і передумов до них і патологій.

    Пара обов’язково повинна знати, які аналізи треба здати при плануванні вагітності чоловікові.

    Від фізичного стану та здоров’я чоловіка багато в чому буде залежати успішність зачаття і здоров’я дитини після її народження.

    Висновки

    Ми щиро впевнені в тому, що до планування вагітності варто підійти дуже серйозно і вдумливо. Адже в цій ситуації ви несете відповідальність не тільки за себе, але і за майбутнє своєї дитини. Не варто забувати і те, що вагітність – дуже світлий і щасливий період у житті жінки, і краще заздалегідь передбачити все, що тільки можна, щоб він нічим не був затьмарений.