Альстромерія-посадка і догляд, опис сортів з фото

34

Екзотичні рослини з казковими, схожими на барвисті метелики квітами – це альстромерія. Її квітки нагадують квітки фрезії, але вони більші і набагато привабливіші, зустрічаються в численних забарвленнях, часто різнокольорові. Квіти можна вирощувати для букетів і як садове або кімнатна рослина. У цій статті ми розповімо, як вирощувати квітку альстромерія – посадка і догляд у відкритому грунті, покажемо фото цікавих сортів, розповімо, де можна посадити її і який субстрат вибрати для горщика.

Опис рослини

Альстремерія або альстромерія – alstroemeria l.) – рід трав’янистих рослин, що належить до сімейства альстремерієві, що налічує понад 100 видів. Його ареал охоплює центральну частину південної америки, від чилі до еквадору на заході і до аргентини і центральної бразилії на сході.

Багато видів і різновиди вирощуються заради оригінальних, довговічних квітів в декоративних цілях, як садові рослини або зрізані для букетів. Плямисті візерунки різних забарвлень додають альстромерії чарівності – найбільш типовими є відтінки жовтого, рожевого або лососевого. Як і лілії, квіти утворюються на кінчиках листових стебел.

Іноді замість назви “альстремерія «з’являється версія» альстромерія” – так часто пишуть в російськомовних джерелах. Латинська версія назви звучить alstroemeria. Версія, написана і вимовляється з буквою “е”, вірна і використовується вже давно. Плутанина виникла через те, що латинська назва походить від прізвища класа альстремера (clasa alströmera) – шведського мандрівника і дослідника. Він був учнем знаменитого ботаніка карла ліннея, для якого він збирав насіння рослин, подорожуючи по країнах південної америки. З однієї такої поїздки він привіз насіння альстремерії. Буква ö записується як “oe«, але по-шведськи її вимова близька до»е”. Також на латині» oe «вимовляється як»e”.

У деяких країнах альстромерію називають:

  • карликова лілія;
  • лілія інків (через місце походження);
  • перуанська лілія.

Ботанічна характеристика:

  • рослини з жорсткими листовими пагонами, що ростуть з підземного кореневища.
  • кореневище-м’ясисте, біле, гіллясте. Залежно від виду кореневище коротше або довше, росте більш вертикально або горизонтально. З верхньої частини виростають стебла, а з нижньої – коріння, які можуть бути тонкими і товстими, бульбовими (накопичують).
  • стебла – нерозгалужені, жорсткі, що виростають з кореневища. Розрізняють вегетативні (густо облистнені) і генеративні (утворюють суцвіття) пагони.
  • листя – у зкіе біля основи, цільні, чергові. Листові пластини перекручені на 180 ° (нижньою стороною вгору), обвиваються навколо стебла.
  • квіти 8>–>- зібрані в суцвіття, відгалуження першого ряду утворюють парасольку, наступні утворюють серпи з послідовно розвиваються, один за іншим, квітками. Окремі пелюстки барвисті, спрямовані вниз по внутрішньому обороту, відрізняються від інших, звернених вгору. Пелюстки розташовані в 2 кола, по 3 штуки в кожному, всього їх 6. Шийка маточки ниткоподібна, тичинок 6.
  • плід – коробочка, насіння багато.

Квітки з’являються на рослині влітку і утворюють на вершині піднесеного, стебла велике суцвіття.

Види та цікаві сорти

З більш ніж 100 видів роду alstroemeria найчастіше вирощують:

  • альстремерія пелегринська (alstroemeria pelegrina);
  • альстремерія лігту або чилійська – alstroemeria ligtu) – найстійкіша до морозів;
  • альстремерія гукера (alstroemeria hookeri);
  • альстремерія пситтацина або гарненька (alstremeria psittacina);
  • альстремерія помаранчева (alstroemeria auriantiaca);
  • альстремерія бліда (alstroemeria palida);
  • альстремерія золотиста (alstroemeria aurea).

Завдяки небувалій красі і величезній популярності альстромерії, селекціонери вивели безліч сортів, що розрізняються висотою, забарвленням квітів, морозостійкістю. Селекціонери постійно схрещують види, щоб отримати підвиди ще більш ефектні і стійкі до атмосферних впливів, забруднень повітря і нестачі харчування.

Шляхом схрещування видів вдалося отримати пишно квітучі сорти і гібриди, успішно культивовані не тільки як прикраса клумб, але і як надзвичайно довговічні квіти на букети. Поодинокі пагони, що закінчуються екзотичними квітами в кількості 7-15 штук, можуть досягати 120 см у висоту.

Найцікавіші сорти з двох або триколірними квітками:

  • серія» тессумбре ” tessumbre-висотою 0,8-1 метр, цвіте з червня до заморозків.
  • “тесронто” tesronto – високі сорти альстромерії (80-100 см) компактної форми. Цвіте рясно все літо до кінця жовтня.
  • з серії princess “тереза», «діана», “сара”.

Альстромерії з серії summer paradise володіють більш високою морозостійкістю. Сорти “холлідей валей і” таймс валей ” середньорослі, досягають 0,5 метра. Решта сортів висотою 60-100 см.

Цікаві сорти з цієї серії:

  • «індіан самме ” indian summer-триколірні пелюстки коралові і жовті в цяточку, молоді пелюстки і бутони темно-бордові.
  • «самме бриз ” summer breeze-двоколірний сорт, пелюстки жовті в темну цяточку і оранжево-жовті.
  • «самме ред ” summer red – сорт з червоними пелюстками, 2 пелюстки мають жовте в цяточку підставу.
  • «холідей веллей ” holiday valley – з двоколірними квітковими пелюстками, аналогічно попередньому сорту жовті ділянки пелюсток мають контрастні смужки.
  • «таймс веллей ” times valley-забарвлення квіткових пелюсток ніжна, кремово-біла з темними смужками на жовтих ділянках.

З одноколірних сортів популярні:

«принцеса фабіана»;

«лутеа «lutea;»тессумський”.

Деякі сорти альстромерії представляють величні рослини, що досягають висоти 60-120 см:

  • «жовтий король ” yellow king;
  • ” тесронто»

У зв’язку з потребами ринку селекціонерам вдалося отримати гібриди, що досягають висоти 20-40 см, ідеально підходять для вирощування в горщиках. Їх тривалий період цвітіння дозволить перетворити балкони і лоджії в квітучі оазиси на все літо. З карликових сортів, що виростають до 25-40 см відомі:

  • «матильда “mathilde;
  • «луїза” louise;
  • «тесблуші ” tesblushi.

Деякі сорти декоративні не тільки казковими квітами, але і листям, які особливо навесні виглядають так, ніби їх обсипали блисками.

На фото “принцеса фабіана” (лат. Alstroemeria hybrida princess fabiana) з видимим блиском. Це сорт з рідко зустрічаються у альстроемерії варіегатнимі листям. Виведений в розпліднику royal van zanten (нідерланди) в серії colorita, характеризується широкою палітрою кольорів, низькою, компактною формою, регулярним повторенням цвітіння.

Навесні рослину пересадили у великий горщик об’ємом 30 л, в який насипали на 1/5 кам’янистий гравій в якості дренажу, а 4/5 садової землі, змішаної з компостом.

Наступна з садових принцес « ” принцеса феліція “» лат. Alstroemeria × hybrida princess felicia). Пелюстки змінюють забарвлення в залежності від температури навколишнього середовища. Колір більш помітний в прохолодне літо.

Фото. “принцеса феліція»

«принцеса мері” – квіти сорту забарвлюються в кілька кольорів, в залежності від сонячного світла. Чим тепліше, тим квітки блідіше. Безумовно гарний сорт, не тільки в квітках, але і в бутонах.

Фото. “принцеса мері»

Гарний гібрид “принцеса сара” (princess sara) привертає погляди персиковими квітами, з відтінками рожевого, з смужками.

Фото. “принцеса сара»

Крім серії “принцеса” низького компактного розміру, популярна серія ” король “(king) відрізняється високими кольорами. У теплому кліматі, вирощувані в грунті круглий рік, вони виростають до 120 см у висоту. Вирощені в контейнерах, нижче, проте значно переростають низькорослі сорти.

На фото гібрид «жовтий король» з жовтими квітками з легким помаранчевим малюнком. Сильнорослий, пагони в контейнерах звисають через край, досить міцні, щоб не ламатися під вагою квітів.

На фото – перша фотографія зроблена на другий рік з моменту посадки кореневищ, наступна – «жовтий король» у віці чотирьох років.

Серія» ізабелла ” (isabella) виведена голландським розплідником. Квітки казкові, в червоних і помаранчевих тонах, з жовтим шийкою. Прекрасно і майже безперервно цвітуть все літо.

НаФото альстромерія» ізабелла ” в саду на другий рік вирощування.

Гібрид» озеро інків ” (inca lake) названий на честь країни інків, де рослина була виведена. Гірське озеро інкас знаходиться в чилі (регіон вальпараїсо).

Гарний сорт ” ред ” (red) – з компактною формою і червоним забарвленням квітів, приємно контрастує з темно-зеленим листям.

Морозостійкість

Цей багаторічник важко вирощувати в саду через низьку морозостійкості. Рослина чутлива до низьких температур і при посадці у відкритому грунті не допомагають навіть досить ефективні для інших рослин укриття. Менш чутливі багаторічні сорти, що походять з чилі, але вони підходять тільки для теплих регіонів країни. Тому альстромерії вирощують, як однорічна рослина або в горщиках.

Залежно від сорту і виду, альстромерії відрізняються різною морозостійкістю. Переважна більшість сортів чутливі до морозів і придатні для вирощування тільки в контейнерах на балконах і терасах. Зиму вони повинні проводити в світлому прохолодному приміщенні з температурою 6-10 °c.

Останнім часом на ринку з’явилися сорти альстромерії, здатні витримати зниження температур до -15°c, що робить їх придатними для цілорічного вирощування в грунті в теплих регіонах. Це сорти з групи summer paradise:

  • indian summer tesronto «тесронто»;
  • summer breeze tessumbre “тессумбре»;
  • summer red tessumred «тессумред»;
  • summer sky tessumsky»тессумський”.

Морозостійкість цих сортів помірна, їх можна вирощувати в більш теплих районах країни, на теплих, захищених ділянках. Їх також слід добре вкривати на зиму соломою або нетканим матеріалом. Тому що ці екзотичні рослини погано переносять зимівлю, навіть сорти, рекомендовані для саду в теплих регіонах можуть не пережити хвилі сильних морозів.

Вимоги до грунту, температурі

Незалежно від того, який сорт і який спосіб вирощування альстромерії ми виберемо, потрібно надати їй правильні умови, щоб вона могла рясно цвісти все літо.

Для вирощування альстромерії потрібно вибрати теплу, дуже світлу позицію, захищену від прямого сонця. Також потрібно вибрати захищене від вітрів місце. Рослина не любить низькі температури і занадто високі.

Ідеально світле місце з розсіяним світлом. Рослина не любить південні балкони, підвіконня. А також не любить тіні, через невелику кількість світла цвітіння стає менш рясним. У спекотне літо потрібно трохи прохолоди, яка сприяє тривалому цвітінню, тому краща східна або західна експозиція.

Грунт для альстромерії потрібна з наступними характеристиками:

  • родюча;
  • гумусна;
  • проникна;
  • постійно злегка волога;
  • зі слабокислим рн (5,5-6,5).

Розмноження і посадка

Альстромерія розмножується з кореневищ, вони дуже крихкі, тому при посадці або діленні рослини потрібно бути дуже обережними.

Також можна розмножувати альстромерії з насіння. Однак можна очікувати перших квітів досить довго. Рослина, вирощене з насіння, цвіте тільки на третій рік. Посів насіння проводять в лютому, розсаду альстромерії потрібно вирощувати в домашніх умовах 4 тижні. Саджанці краще відразу висаджувати на остаточне місце, не пересаджувати. При пересадці потрібно дотримуватися великої обережності, коріння дуже чутливі, краще перевалювати рослина з земляною грудкою.

Посадка в горщики

Кореневища альстромерії садять по 2-3 у великий горщик. Це можуть бути спеціальні квіткові горщики або ящики для балкона. Спочатку рослини тримають в світлому приміщенні з температурою 8-12 °с. Протягом першого місяця після посадки кореневища потрібно тримати при невисокій температурі, в теплі їх тримати небажано. Пізніше оптимальною температурою для розростання кореневищ буде температура близько 16 градусів, тобто класична весняна погода. Потім можна тримати квіти в приміщенні з кімнатною температурою.

Розсаджувати їх слід в горщики ємністю мінімум 5 л по 3-5 кореневищ на ємність. Альстромерії люблять злегка кислий гумусовий грунт. Можна використовувати стандартний універсальний грунт для кімнатних рослин, змішавши його з садової грунтом і піском. В ідеалі це співвідношення 2: 1: 1. Необхідно насипати товстий шар дренажу (галька, керамзит) на дно контейнерів.

Коли пройде ризик заморозків (середина травня), виставляємо горщики на балкон або терасу.

Посадка в грунт

При посадці альстромерії в саду потрібно бути дуже обережним, так як їх коріння надзвичайно крихкі, їх легко пошкодити. У відкритий грунт альстромерії садять у вигляді кореневищ або саджанцями з контейнерів, поміщаючи їх в субстрат на 3-5 см глибше, ніж вони росли до того.

Вийнявши кущик з горщика, помістіть його в яму на 3-5 см нижче рівня грунту, потім заповніть вільний простір родючим грунтом і притопчіть її. Область навколо нещодавно посадженого саджанця слід замульчувати (наприклад, корою), щоб зменшити випаровування води і перешкоджати росту бур’янів. У посушливі періоди, особливо на легких грунтах, рослини слід регулярно поливати.

Вирощування та догляд

Альстромерії не складно вирощувати. Будь-яка людина, яка любить екзотичні квіти може впоратися з їх вирощуванням. При правильному догляді вони будуть радувати око довгі літні місяці. Щоб не помилитися, грамотно доглядати і вміло стимулювати зростання цього унікального рослини, варто знати кілька правил догляду за ним. Основними процедурами при вирощуванні альстремерії є адекватний полив і підгодівлі.

Полив

Перед посадкою альстромерії потрібно помістити в горщик або в лунку дренаж (з грубого щебеню), накривши його шаром субстрату. Дренаж буде відводити зайву воду від коренів. Це важливо для рослин, вирощуваних в контейнерах (надлишок води поблизу коренів призводить до загнивання кореневищ, розвитку грибкових захворювань), і для зростаючих в саду (зайва вода в субстраті пошкоджує кореневища, додатково послаблює морозостійкість рослин).

Пересушування також несприятливо, в результаті посухи рослина скидає квіти, скорочує час цвітіння. Поливати альстромерії варто помірно, необхідно підтримувати землю злегка вологою. Під час посухи слід регулярно проводити полив, особливо квітів зростаючих на легких грунтах.

Добриво

Оскільки рослини довго і рясно цвітуть, вони очікують підгодівлі протягом вегетаційного періоду. Однак вони чутливі до солоності грунту, тому підгодовувати альстромерії слід добривами повільної дії. Краще застосовувати препарати з підвищеним вмістом калію і фосфору. Хороші ефекти приносять добрива тривалої дії у формі гранул з підвищеною кількістю калію.

Не слід перестаратися з внесенням підгодівлі, альстромерії чутливі до засолення субстрату, надлишок мінералів може перешкоджати росту.

Видалення відцвілих суцвіть

Також варто стежити за регулярним видаленням відцвілих квітів, це продовжить період цвітіння альстромерії. Зрізають відцвілі квітконоси, але не потрібно зрізати їх цілком. Завжди залишайте на пагонах 2 пари листя, які необхідні для утворення нових квіткових пагонів. Якщо рослини не дуже сильно ростуть, зрізаємо тільки старі суцвіття.

Зимівля

Коли сезон добігає кінця, альстромерії, вирощені в горщиках, переносять в прохолодне приміщення з температурою 6-10 °c і доступом до світла. Занадто тепле приміщення і раннє вибивання пагонів несприятливі для подальшого цвітіння. Взимку альстромерії поливають дуже економно, просто щоб не допустити пересушування землі. Коли пагони висохнуть, їх можна обрізати.

В сад можна виставляти горщики, коли вночі температура буде вище 6-8 ºc, тоді стежимо, щоб грунт в контейнері мала постійну вологість, удобрюємо. Рекомендується щорічно міняти землю в контейнерах, хоча б верхній шар. До появи перших листків необхідно забезпечити температуру 12-15 °с, з великою кількістю світла і постійним припливом свіжого повітря.

Що залишилися в грунті рослини коротко обрізаємо (на висоту в кілька сантиметрів над землею) і добре вкриваємо товстим шаром (10-15 см) кори, листя, соломи або нетканого матеріалу в межах 1 м від стебел для захисту від морозів. Можна висипати на підстрижений кущ в жовтні відро сухого компосту.

За відгуками дачників в такому вигляді морозостійкі сорти альстромерії в підмосков’ї можуть пережити зиму під снігом. Однак, якщо снігу взимку мало, шар укриттів потрібно робити товщі. Якщо снігу немає, а морози стають сильними, варто покласти зверху лапник. Навесні укриття потрібно розгребти і прикрити рослини лутрасилом від весняних заморозків.

Застосування

Альстромерію можна вирощувати в горщиках іВідкритому грунті як однорічна і багаторічна рослина. Горшкова альстромерія продається в більш ніж 190 різноманітних сортах. Для вирощування в горщику використовують сорти, які не перевищують 20-30 см.вони кремезні, спочатку компактні, люблять півтінь і сонце.

Можна використовувати квіти в якості декоративних рослин в саду. Для цього контейнери виставляють в найбільш відкритих місцях саду:

  • біля воріт;
  • біля входу в будинок;
  • біля ганку, веранди.

Також можна висадити альстромерії на клумби.

Фото. Альстромерія в саду до цвітіння утворює щільний зелений кущик

Потім рослина рясно цвіте.

Успішно можна використовувати рослину в якості декору терас, балконів. Однак тераси або балкони повинні бути критими, щоб захистити його від дощу і палючих сонячних променів.

Квіти завдяки своїй довговічності, а також широкому спектру яскравих забарвлень підходять для багатьох випадків. Для букетів використовують сорти з довгими стеблами, що виростають до 100-120 см. Є двоколірні квіти зі збільшеною кількістю бутонів. Альстромері вирощують в теплицях, де рослина дає багато квітконосів. Рослина багаторічна, тому протягом багатьох років може випускати квітучі пагони. В результаті схрещування сортів значно покращилася якість квітів, призначених для букетів. Ці квіти мають більш міцний стебло і привабливі зелене листя.

Це також хороший подарунок. Наприклад, біла альстромерія-традиційно символізує хорошу дружбу. Вручений букет або рослина в горщику стане відмінним подарунком, що підкреслює важливість відносин. Білі плямисті пелюстки означають розуміння, терпіння, співчуття, відданість і повагу, тобто все, що повинна містити справжня дружба.

Зрізані квітки альстромерії краще тримати в прохолодних місцях. У теплому приміщенні, поруч з обігрівачами або при впливі прямих сонячних променів вони швидше втратять свіжість. Букетик квітів не варто тримати поруч з фруктами. Виділяється плодами етилен прискорює старіння квітів. Зрізані квіти залишаються свіжими у вазі 7-14 днів.