Штучне вигодовування: причини, особливості,правила

383

Немає сенсу доводити ідеальність фізіологічного грудного вигодовування дитини до року. Але є причини, за якими воно утруднено або неможливо. У зв’язку з цими причинами виникають питання про особливості штучного вигодовування новонародженого та правила, яких треба дотримуватися, щоб не постраждало його здоров’я і розвиток.

Зміст:

  • Обґрунтування для застосування штучного вигодовування
  • Причини заборони на грудне вигодовування з боку жінки
  • Показання для новонародженого
  • Правила штучного вигодовування
  • Приклад розрахунку добового об’єму харчування за методом Маслова
  • Суміші для штучного вигодовування
  • Обґрунтування для застосування штучного вигодовування

    Штучним вважається харчування дітей до року, якщо вони отримують лише 1/5 від добової потреби грудного молока або не отримують її зовсім. Відмовлятися від вигодовування груддю з необґрунтованих причин не етично. Але в житті бувають ситуації, коли грудне вигодовування утруднено або неможливо.

    Причини заборони на грудне вигодовування з боку жінки

    • медичні показання; абсолютні показання – важкі пологи, туберкульоз у відкритій формі, ВІЛ, нелікований сифіліс, важкі хронічні інфекції, алкогольна або наркотична залежність, розлади психіки, несумісність по резус-фактору з дитиною, онкологія грудних залоз;
    • також є обмеження для жінок, які приймають ліки, не сумісні з годуванням груддю;
    • обмеження можливе при гепатиті та герпетичної інфекції;
    • якщо у жінки з фізіологічним чи інших причин немає молока.

    Читайте також:Як правильно вводити прикорм немовляті?

    Показання для новонародженого

    • вроджена непереносимість грудного молока: фенілкетонурія, галактоземія, лейциноз;
    • недостатній вага при народженні – менше 1 кг;
    • важкий фізичний стан після народження: ексікоз, дихальна недостатність;
    • вроджені патології з боку органів та систем: пороки серцево-судинної системи, порушення з боку ЦНС, заяча губа, вовча паща.

    Є причини соціального і психологічного плану. Молода мама, не бажаючи псувати форму грудей, відмовляється від годування свого малюка грудьми, ставлячи свої егоїстичні інтереси вище життєвих інтересів малюка. З такими жінками необхідно тактовно проводити бесіди, наводячи вагомі аргументи на користь грудного вигодовування.

    Тим не менш, штучне харчування новонароджених – явище не рідкісне, і мамам, які стикаються з необхідністю його застосування, варто знати правила, за якими його слід здійснювати. Рішення про застосування штучного харчування для дитини повинні приймати спільно жінка і дитячий лікар, що спостерігає за новонародженим.

    Правила штучного вигодовування

    Насамперед, варто звернути увагу на такі моменти:

    • вибір підходящої в конкретному випадку молочної суміші;
    • дотримання режиму харчування;
    • приготування суміші.

    Таке важливе питання, як вибір суміші для вашого малюка, треба вирішувати з педіатром. Він зможе запропонувати харчування, максимально відповідні складу грудного молока, або порадити лікувальні суміші, якщо вони необхідні.

    Ось кілька правил, дотримуючись яких можна уникнути проблем, що виникають при цьому виді харчування новонароджених:

    • Не варто купувати відразу декілька упаковок харчування. Спочатку треба спробувати, чи воно підійде дитині. Якщо організм малюка швидко адаптувався до запропонованого харчування, то його можна продовжувати і далі.
    • Купувати суміші треба тільки в спеціалізованих магазинах дитячого харчування або у великих торгових центрах, де постійно здійснюється контроль за правилами та термінами зберігання. Ні в якому разі не можна купувати харчування з закінчується строком використання або з рук.
    • Зберігати розкриту упаковку з сумішшю треба згідно з інструкцією, що додається до неї. Не використовувати харчування пізніше зазначеного терміну зберігання у відкритому вигляді, так як відбувається його окислення, що небезпечно для здоров’я малюка.

    Читайте також:Гикавка у новонароджених

    • Готувати суміш треба тільки в стерильному посуді. Застосовувати стерильну посуд та приладдя для годування немовляти треба протягом перших двох-трьох місяців як мінімум.
    • Неухильно дотримуватися режим харчування дитини на штучному вигодовуванні. Цей момент дуже важливий для організації правильного харчування малюка. Якщо дитина, яка отримує материнське молоко, живиться за принципом «на вимогу», то штучник повинен дотримуватися режиму в прийомі суміші. Кількість годувань розподіляється таким чином: перший тиждень життя – 7-10; до двох місяців – 7-8; від двох до чотирьох місяців – 6-7; від 6 до 9 місяців – 5-6; від 9 до 12 місяців – 5.
    • Важливо правильно розташовувати дитини під час процедури годування. Найбільш фізіологічне – полувертикальное положення. Важливо, щоб повітря з пляшечки не потрапляв разом з сумішшю в травний тракт дитини і не викликав зригування. Для цього треба нахиляти пляшку так, щоб харчування заповнювало соску. Після закінчення годування дитини треба обережно підняти вертикально, щоб він зміг відригнути повітрям, що потрапили разом з сумішшю в шлунок.
    • Дуже важливо розрахувати необхідний об’єм їжі на одне годування. Розрахунок йде в залежності від ваги дитини, її фізіологічного стану. У цьому питанні необхідно звернутися за допомогою до лікаря, спостерігає за дитиною.

    Читайте також:Дерматит у немовлят

    Приклад розрахунку добового об’єму харчування за методом Маслова

    Щоб дізнатися обсяг добового харчування для місячного дитини необхідно виконати певні розрахунки:

    • Необхідна калорійність добового обсягу харчування на 1 кг ваги дитини становить 120ккал (для віку від 1 до 3 місяців).
    • Калорійність добового харчування поділяється на калорійність 1 літра суміші (вказана на упаковці). В середньому це – 800 ккал/л. Виходить обсяг добового харчування.

    Об’єм одного годування буде дорівнює – обсяг добового харчування розділити на кількість годувань.При вазі дитини у 1 місяць – 4 кг, калорійність добового обсягу харчування дорівнює – 120 ккал х 4=480 ккал. Обсяг добового харчування дорівнює 480:800 =0, 6л, або 600 мл Об’єм одного годування дорівнює – 600 мл: 10=60 мл. Для розрахунків обсягів для інших віку, наводяться такі дані калорійності добового обсягу на 1 кг ваги дитини: від 3 до 6 міс. – 115 ккал; від 6 до 9 міс. – 110 ккал; від 9 до 12 міс. – 105 ккал.

    Суміші для штучного вигодовування

    Сьогодні ринок продуктів для штучного вигодовування дітей різноманітний. Така ситуація ставить у скрутне становище мам, які хочуть вибрати правильне харчування для своєї дитини. Весь асортимент сумішей можна розділити на кілька груп:

    • Адаптовані суміші, що в повній мірі наближені за складом і властивостями до грудного молока. Вони придатні для харчування новонароджених з перших днів життя. Склад сумішей швидко засвоюється організмом дитини, так як вони відмінно збалансовані за жирів, білків, вуглеводів, мікроелементів та інших речовин.
    • Частково адаптовані, також імітують склад грудного молока. Їх можна використовувати, як і адаптовані, з народження, але негативних реакцій спостерігається більше, ніж після застосування першої групи сумішей.
    • Неадаптовані, в основі їх необроблене коров’яче молоко. В іншому склад такий же, як і в сумішей перших двох груп. Ці суміші не рекомендується застосовувати в якості харчування дітям молодше 6 місяців.
    • Кисломолочні, приготовані на основі біфідобактерій. Ці суміші рекомендовані дітям, які страждають постійними запорами. Їх використовують як додаткове харчування до основного.
    • Лікувальні, поєднують в собі поживні та лікувальні властивості. Їх призначають при різних проблемах зі здоров’ям і розвитком малюкам, що народилися недоношеними або з патологіями.

    Читайте також:Як правильно сповивати новонародженого

    Всі групи сумішей виробляють на основі коров’ячого або козячого молока з додаванням вітамінів та інших корисних речовин. Випускається дитяче харчування у вигляді сухого порошку або вже готовим до вживання. Більш затребуваний перший варіант сухих сумішей, які готуються дуже просто. Важливо неухильно слідувати пунктам інструкції, прикладеної до суміші. Необхідно звернути увагу на деякі моменти:

    • Температура води, якою розлучається суміш. Вона вказується в інструкції виробником суміші. Зазвичай це температура тіла людини та грудного молока – 36-37°С.
    • Співвідношення компонентів в приготуванні суміші. Його необхідно точно дотримуватися, відповідно до інструкції, так як воно пов’язане з вагою та віком малюка і його потребами в поживних речовинах.
    • Обсяг живильної суміші на одне годування повинен бути розрахований з урахуванням стану і ваги малюка.
    • Дотримання стерильності в приготуванні сумішей. Цей момент необхідно суворо виконувати завжди при приготуванні дитячого харчування, але особливо в перший місяць життя новонародженого. При народженні кишечник дитини має стерильний стан, а заселення його мікрофлорою йде поступово. Важливо, щоб разом з корисною бактеріальною мікрофлорою кишечнику малюка не оселилися хвороботворні бактерії. Для дитини, що одержує суміші, немає підтримки з боку матері в якості грудного молока, що захищає кишечник від шкідливих бактерій.

    Для деяких мам більш зручними в застосуванні є вже готові до вживання молочні суміші в стерильних упаковках. При їх використанні не треба розраховувати пропорції і стерилізувати пляшечки. Але, застосовуючи готові суміші, треба звертати серйозну увагу на терміни виготовлення і придатності, умови зберігання, цілісність і герметичність упаковки.

    На закінчення необхідно відзначити, що штучне харчування дитини – відповідальний і досить складний процес. Від його правильного здійснення залежить здоров’я і розвиток новонародженого. Застосовувати його слід тільки за обґрунтованими показаннями і у відповідності з рекомендаціями дитячого лікаря.

    Читайте також:

    • Як зрозуміти, що дитина не наїдається грудним молоком
    • Питання-відповідь: чому зіркові мами вибирають грудне вигодовування
    • Як правильно вводити прикорм немовляті?

    Фото: Depositphotos, Рixabay, Adobe Stock